Oglasi - Advertisement

Danas vam donosimo ne svakidašnju priču o ženi koja se borila sa problemom koi nije nešto što se dešava svakodnevno.Naime 64-godišnja žena iz Tajvana doživjela je neobičan i krajnje neugodan problem. Više dana borila se s nesanicom, praćenom intenzivnim svrbežom i osjećajem pokreta u lijevom uhu. Uz to, primijetila je neobične zvukove koji su podsjećali na zujanje i škljocanje. S obzirom na to da simptomi nisu nestajali, odlučila je potražiti stručnu pomoć.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

  • Nakon detaljnog pregleda, liječnici su otkrili pauka u njezinom uhu. Ova neobična situacija dodatno je postala fascinantna jer je pauk u unutrašnjosti uha odbacio svoj egzoskelet, što je prvi dokumentirani slučaj takve pojave kod ljudi.

Medicinski tim uspješno uklonio uljeza

Nakon otkrića, tim medicinskih stručnjaka, predvođen dr. Tengcinom Wangom, upotrijebio je posebnu cijev za uklanjanje pauka i njegovog egzoskeleta. Prema riječima dr. Wanga, pauk je bio vrlo malen, svega dva do tri milimetra, zbog čega žena u početku nije osjećala jaču nelagodu.

Ovaj slučaj zabilježen je u uglednom medicinskom časopisu New England Journal of Medicine, što dodatno potvrđuje njegovu neobičnost.

Zašto insekti završavaju u ušnim kanalima?

Ljudski ušni kanal pokriven je vrlo osjetljivim slojem kože, koji može biti izuzetno osjetljiv na prisutnost stranih tijela. Kada insekti ili drugi sitni organizmi dospiju unutra, mogu izazvati:

  • Osjećaj puzanja i nelagode
  • Svrbež ili iritaciju
  • Neobične zvukove, poput zujanja ili škljocanja

Stručnjaci ističu da se ovakve situacije povremeno događaju, ali rijetko kada se dogodi da insekt odbaci egzoskelet unutar uha.

Metode uklanjanja insekata iz uha

Prema dr. Davidu Kasleu, ORL specijalistu iz Sinus and Allergy Hospitala u Južnoj Floridi, ovakvi slučajevi nisu rijetkost u medicinskoj praksi. No, zanimljivo je da se insekti mogu imobilizirati pomoću lidokaina ili etanola, što olakšava njihov siguran izlazak iz uha. Ipak, važno je naglasiti da se ova tehnika ne smije koristiti ako postoji perforacija bubnjića, što samo stručnjaci mogu precizno procijeniti.

Zaključak

Iako se možda čini kao scena iz horor filma, prisustvo insekata u ušima nije toliko neuobičajena pojava. Ipak, slučaj Tajvanke poseban je jer je prvi dokumentirani primjer linjanja insekta unutar ljudskog uha. Ovaj slučajevi služi kao podsjetnik da, ukoliko primijetimo neobične simptome poput svrbeža, zujanja ili osjećaja kretanja unutar uha, ne treba odgađati odlazak stručnjaku.

Liječnici preporučuju da, u slučaju sumnje na prisutnost stranog tijela u uhu, ne pokušavamo sami rješavati problem, već se odmah obratimo medicinskoj ustanovi kako bi se izbjegle potencijalne komplikacije.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here