Oglasi - Advertisement

Pjesma “Žute dunje” jedna je od najljepših pjesama na ovim prostorima i mnogi je vrlo rado danas slušaju. Legendardni Davorin Popović ovu je pjesmu obradio na odličan način, ali uz nju ide i zanimljiva priča.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Pjesma “Žute Dunje” nije produkt rada cijelog benda, već samo autora Davorina Popovića. Ova pjesma nastala je za film “Kuduz” reditelja Ademira Kenovića iz 1989. godine, koji je u međuvremenu postao kultni klasik.

Popović je radio s Goranom Bregovićem koji je zaslužan za glazbu i aranžman. Zanimljivo, “Žute Dunje” je izvorno nosila naziv “Voljelo se dvoje mladih”, a snimio ju je Himzo Polovina početkom sedamdesetih godina prošlog stoljeća za album “Narodne pjesme iz Bosne i Hercegovine”. Bregović je ovu tradicionalnu pjesmu obradio u svom jedinstvenom stilu. Sada je poznata anegdota o snimanju pjesme koju je prepričao novinar Pavle Pavlović.

Kad god čujem priču o “dvoje mladih ljubavnika koji su se obožavali pola godine, ili cijelu godinu”, ispuni me i smijeh i suze. Uhvatio sam se kako skupljam svoje posljednje djeliće energije samo kako bih iskusio užitak smijeha. Podsjeća me na snimanje kultnog filma “Žute dunje”.

Tijekom produkcije Goran Bregović, skladatelj pjesme, bio je sve razdražljiviji. U međuvremenu, pjevač Davorin Popović bio je ljut k’o ris. Nakon nekoliko kadrova Davorin je tipično sarajevski izletio iz studija i naredio Bregi da mu se nestane s očiju.

Nakon brze pauze za cigaretu da se ohladi, Davorin se vratio mikrofonu i maestralno zapjevao, izvevši nastup koji nas je desetljećima osvajao. Kad je izašao iz studija, usputno je primijetio skladatelju: “Mali, tako se to radi…”

Desetljećima je balada koja pripovijeda o nesretnoj romantičnoj ljubavi otvorena za brojne interpretacije. Najčešće prihvaćeno tumačenje je da je par potjecao iz različitih društvenih klasa; ona je bila član obitelji Begove, dok je on bio obična raja. Ova društvena podjela spriječila ih je da se vjenčaju.

Kako bi dokazao svoju vrijednost ljubavi svog života, krenuo je na putovanje u Istanbul, koji je u to vrijeme važio za jedan od najnaprednijih gradova na svijetu. Unatoč njegovoj namjeri da zgrne bogatstvo, stihovi pokazuju da je on doista stekao bogatstvo tokom vremena, nudeći dvije stotine, a zatim tri stotine, ali kako je sudbina htjela, zakasnio je s povratkom.

Teško je utvrditi točan uzrok Fatmine smrti. Nejasno je je li podlegla neizlječivoj bolesti ili je odustala od života zbog gubitka voljene osobe. Ostala je upečatljiva slika žutih dunja, koje služe kao simbol zabranjene, nesretne i tragične ljubavi.

Ove dunje također simboliziraju besmislenost jurnjave za bogatstvom i statusom u svijetu kojim dominira bijelo kad je najslađe i najzabranjenije voće nadohvat ruke.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here