Nakon što je njegov posjet stomatologu dobio zastrašujući preokret, otac dvoje djece doživio je strašnu muku kada mu se implantat neočekivano zaglavio u mozgu. Unatoč neuspjelom pokušaju intervencije, stomatolog je žurno pobjegao s mjesta događaja, ostavivši nesretnog čovjeka da se sam suoči sa situacijom.

Muškarac po imenu Ramazan Jilmaz, star 40 godina, potražio je lijek za zubobolju u privatnoj stomatološkoj klinici u Bursi. Stomatolog koji ga je pregledao obavijestio ga je da su mu se zubi klimali i da ih je potrebno izvaditi. Predloženo rješenje bilo je podvrgavanje operaciji ugradnje implantata, na što je pristao. Nažalost, nakon zahvata jedan od implantata naišao je na komplikaciju. Od prevelikog pritiska implantat je probio čeljust i našao put do mozga nesretnog pojedinca iz Burse.

Jilmaz je svoju ispovijest započeo izjavom da je posjetio privatnu stomatološku kliniku u Niluferu nakon što je osjetio nelagodu sa zubima. Na pregledima je dobio informaciju da mu je koštana struktura krhka, a zubi klimavi. Stomatolog, koji tvrdi da ima 24 godine iskustva, preporučio je ugradnju implantata. Unatoč iskustvu stomatologa, Jilmaz je kasnije shvatio da je zubar za zahvat koristio neispravan implantat.

Ubrzo nakon toga uslijedio je početak strašne muke.

Jilmaz je prepričao događaje, navodeći da je osoba nastavila ručno izvršavati proceduru. Dok je pokušavao namjestiti vijak, Jilmaz je primijetio djelovanje pretjerane sile. Odmah skrećući pažnju pojedinca na to, Jilmaz je spomenuo zvučni znak pucanja kostiju. Međutim, ta je osoba uvjerila Jilmaza da je to bilo za očekivati. Unatoč tom uvjeravanju, osoba je ustrajala u primjeni pritiska na vijak, što je rezultiralo njegovim prodorom kroz čeljust i izlaskom u regiju koja se nalazi iza oka, gdje se nalazi mozak i spinalna tekućina.

Vijak je uspješno probio čeljust i ušao u lubanju.

  • U uznemirujućem incidentu, vijak mu je probio duboko u lubanju, što je rezultiralo nesnosnim kricima boli. Prema izvješćima turskog tiska, stomatolog odgovoran za ovu nesretnu situaciju hitno je odvezao pacijenta u obližnju bolnicu i žurno napustio mjesto događaja. Liječnički tim brzo mu je temeljito skenirao glavu i odmah nastavio s dugotrajnim kirurškim zahvatom, uspješno izvadivši vijak iz njegova mozga.

Usred mojih mučnih plača, na kraju je naručio rendgensko snimanje. Nakon što je shvatio težinu okolnosti, brzo me prevezao na hitni odjel u Sveučilišnoj bolnici Uludag. Nakon temeljitih pretraga utvrđeno je da je vijak probio područje u kojem se nalazi mozak i leđna tekućina. Naknadno se sastalo vijeće stručnih liječnika i postiglo konsenzus da se nastavi s kirurškim zahvatom”, ispričao je.

Prije operativnog zahvata oprostio se od svog potomka.

Otac dvoje djece je nakon nekoliko dana pušten iz bolnice i trenutno se nalazi na oporavku. Jilmaz, nesretni pacijent, poduzeo je tužbu protiv stomatologa A.D. zbog odbijanja povrata novca. Stomatolog tvrdi da je incident posljedica medicinske komplikacije. “Prije zahvata upozorili su me na potencijalnu opasnost po moj život. Iskreno sam razgovarao sa svojom djecom i oprostio se od njih. Srećom, iz operacije sam izašao neozlijeđen”, zaključio je na konferenciji za novinare.

BONUS TEKST:

Svjesnost o potrebi za očuvanjem okoliša postala je sve izraženija u posljednjim desetljećima s porastom svijesti o klimatskim promjenama, gubitku biološke raznolikosti i degradaciji prirodnih ekosustava. Zaštita prirode postala je ključna kako bismo osigurali zdravu budućnost za naš planet i sve njegove stanovnike, uključujući i nas same.

Jedan od ključnih izazova s kojima se suočavamo je klimatska kriza. Znanstvenici su jasno pokazali da ljudske aktivnosti, poput emisija stakleničkih plinova iz fosilnih goriva, krčenja šuma i intenzivne poljoprivrede, dovode do globalnog zagrijavanja i promjena u klimatskim uzorcima. Ove promjene utječu na vremenske prilike, ekstremne vremenske događaje i prirodne katastrofe, što ima ozbiljne posljedice po ljude, životinje i ekosustave.

Gubitak biološke raznolikosti također je veliki izazov. Svakog dana, mnoge vrste izumiru zbog uništavanja njihovog prirodnog staništa, ilegalnog lova, onečišćenja i klimatskih promjena. Ovo nije samo gubitak za prirodu, već i za nas jer ovisimo o raznolikosti života na Zemlji za hranu, lijekove, čiste zrak i vodu te stabilnost ekosustava.

Očuvanje prirode nije samo moralna obveza prema budućim generacijama, već i nužnost za naše vlastito preživljavanje i prosperitet. Ekosustavi nam pružaju ključne usluge poput regulacije klime, oprašivanja usjeva, filtriranja vode i smanjenja rizika od prirodnih katastrofa. Uništavanje prirode dovodi do gubitka ovih usluga, što može imati ozbiljne posljedice po naše društvo i gospodarstvo.

Međutim, postoji nadu. Mnoge organizacije, vlade i pojedinci diljem svijeta rade na zaštiti prirode i očuvanju okoliša. Inicijative poput zaštićenih područja, obnovljivih izvora energije, održive poljoprivrede i recikliranja pomažu u smanjenju našeg negativnog utjecaja na planet.

Svatko od nas može doprinijeti očuvanju okoliša. Mali koraci poput smanjenja potrošnje energije, vožnje biciklom umjesto automobila, podrške lokalnim održivim proizvodima i sudjelovanje u čišćenju okoliša mogu imati veliki pozitivan utjecaj.

U konačnici, očuvanje okoliša i zaštita prirode su ključni za našu dugoročnu dobrobit i opstanak na ovom planetu. Svi smo odgovorni za budućnost naše planete, i svaki korak koji poduzmemo prema očuvanju okoliša može napraviti razliku.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here