Nađa Higl podijelila je dirljivu priču o suočavanju s ozbiljnom bolešću. Prije nekoliko godina, poznata sportašica se suočila s izazovnom medicinskom dijagnozom – ulcerozni kolitis. Iako je tijekom svoje sportske karijere osjećala simptome, prava priroda njezinog stanja otkrivena je tek nakon umirovljenja. “Tokom dvogodišnjeg razdoblja obuke, doživjela sam simptome koji jasno ukazuju na prisustvo ulceroznog kolitisa. Nažalost, nisam dobila odgovarajući tretman, što je doprinijelo da stanje prođe nezapaženo. Simptomi ove autoimune bolesti, koja se karakterizira upalom debelog crijeva i prisustvom čireva, često ostaju neprepoznati. To dovodi do nepravilne obrade tvari koje prolaze kroz debelo crijevo, rezultirajući simptomima kao što su proljev, krvave stolice i anemija. Ova anemija negativno je utjecala na moje rezultate u plivanju posljednje četiri godine. U akutnom stanju, ova bolest može biti ozbiljna po život, s mogućnošću ruptura crijeva i sepse.

 

 

Prvi znakovi krvavih stolica pojavili su se tijekom moje prve trudnoće 2013., pri čemu sam prvotno krivo pretpostavila da su to uobičajeni hemoroidi povezani s trudnoćom. Ova otkrića podijelila sam tijekom gostovanja u emisiji “Survivors” na kanalu “K1″. Nakon rođenja prvog djeteta ponovno sam ostala trudna, a tijekom tog razdoblja moja se bolest počela pogoršavati, što je konačno rezultiralo potvrdom dijagnoze. Zbog česte krvave stolice i proljeva, hitno sam hospitalizirana u sedmom mjesecu trudnoće zbog napada gušterače. Sumnje na pankreatitis potvrđene su dijagnostičkim testovima, a čak i nakon hitnog carskog reza, simptomi su persistirali, a testovi su bili pozitivni na klostridije. Tada mi je kuma, medicinska sestra, predložila kolonoskopiju koja je jasno ukazala na ulcerozni kolitis, posebno na ulazu u debelo crijevo. Osjećajući se na svoje putovanje, izjavila sam da su prve tri godine nakon dijagnoze bile izuzetno izazovne. Tokom prve tri godine, suočavala sam se s izazovima koji su se činili gotovo nepremostivima. S dvoje malene djece u domaćinstvu i mojim zahtjevnim zdravstvenim stanjem, održavanje stabilnosti činilo se kao neostvariv cilj. Unatoč naporima da se posvetim tjelesnoj aktivnosti i održavam zdrav način života, primijetila sam da mi je energija opala, a svaki korak postao naporan. Osjećala sam se kao da se vučem od jednog komada namještaja do drugog, boreći se da funkcioniram. S istovremenih 20 pražnjenja crijeva dnevno, potpuno nekontroliranih, osjećala sam se zatvorenom u vlastitom domu. No, usprkos tim izazovima, pronašla sam unutarnju snagu za oporavak. Nisam nepobjediva ili bez trenutaka slabosti. Kada je došao trenutak da se dignem, prizvala sam hrabrost koja je duboko spavala u meni. Postojao je unutarnji pokretač koji me poticao da idem naprijed. Odlučila sam se ne prepustiti samosažaljenju i preuzela odgovornost za svoj oporavak. Plivanje je postalo moj učitelj, pokazujući mi kako se suočiti s nedaćama i izići kao pobjednik”, ispričala je Nađa.

 

 

Njezino veliko zadovoljstvo proizlazi iz činjenice da se, usprkos svim preprekama, uspjela triumfalno vratiti sportu kao trenerica i osvojiti zlatnu medalju na globalnom natjecanju. “U prvoj godini gledanja svjetskih prvenstava, iskustvo mi je bilo izazovno jer sam se prvi put našla u ulozi promatrača umjesto sudionika. No, došao je trenutak kada sam duboko u sebi shvatila da više ne mogu nastaviti kao prije. Iako tada nisam bila svjesna svoje bolesti, podsvjesno sam osjetila da moje tijelo više ne može podnijeti intenzivne treninge. Iz tog razloga, donijela sam odluku da usporim i krenem novim putem, odlučivši postati trenerica i posvetiti se radu s djecom”, izjavila je tokom spomenute emisije.

 

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here