Lovor ima snažan, aromatičan, pikantan i gorak okus. U svježem lišću lovora mogu se pronaći vitamin A, vitamin C i vitamini B kompleksa, zajedno s nizom minerala kao što su kalcij, mangan, željezo, selen, cink i magnezij.Eterično ulje prisutno u lovoru čini približno 1 do 3 posto njegove kompozicije, a sadrži cineol, eugenol, tanine, seskviterpene i gorka jedinjenja. Proces ekstrakcije iz listova lovora rezultira dobivanjem eteričnog ulja lovora. Cineol, jedna od komponenti, dokazao je svoju sposobnost induciranja apoptoze, odnosno programirane stanične smrti, u određenim tipovima stanica raka, što ukazuje na antitumorski učinak. Eugenol, prisutan u lovoru, ključna je komponenta koja doprinosi njegovim antibakterijskim i antifungalnim svojstvima, kao i sposobnosti izazivanja umirujućeg efekta. Nadalje, eugenol je pokazao sposobnost borbe protiv epilepsije i poticanja sedacije. Adstringentna svojstva tanina čine ih efikasnima u tretiranju proljeva, dok su seskviterpeni identificirani kao supstance koje se bore protiv leukemije. Eterično ulje prisutno u suhim plodovima lovora sastoji se od terpena (kao što su cineol, terpineol i citral), seskviterpena i miristinske kiseline.Bogat kemijski sastav listova lovora omogućuje širok spektar ljekovitih svojstava.

 

 

Tokom povijesti, lovor je bio korišten u terapeutske svrhe, posebno od strane starih Grka i Rimljana, za tretiranje različitih bolesti.
Olakšava probavni proces.
Pruža podršku u liječenju respiratornih bolesti.
Pomaže u ublažavanju problema povezanih s menstrualnim ciklusom.
Smanjuje osjećaj anksioznosti i napetosti.
Potiče aktivaciju imunološkog sustava.
Posjeduje antiseptička i antifungalna svojstva.

 

Za pripremu čaja od lovorovog lista, jednostavno nasjeckajte jedan svježi ili osušeni list lovora te ga stavite u šalicu. Prelite list sa 2 dl kipuće vode, pokrijte šalicu i ostavite da odstoji trideset minuta, nakon čega procijedite čaj. Preporučuje se konzumiranje jedne do dvije šalice ovog čaja dnevno, najbolje prije obroka. Lišće se također može koristiti za pripremu biljnih kupki, a za tu svrhu sitno nasjeckajte oko 20 listova lovora, kuhajte ih u 5 litara vode, ostavite da se natapa sat vremena, pa zatim izlijte u kadu. Eterično ulje lovora također se koristi u proizvodnji sapuna.Lovorovo lišće posjeduje jak miris, što ga čini učinkovitim odvraćanjem insekata. Važno je napomenuti da je preporučljivo ne čuvati osušene listove duže od godinu dana kako bi se očuvali okus i svojstva. Preporuča se pohranjivanje lovora u hermetički zatvorenoj staklenci, zaštićenoj od svjetlosti. Osim toga, osušeno lišće lovora može se koristiti za poboljšanje okusa raznih jela. S obzirom na izuzetnu otpornost na bolesti i štetočine, preporučljivo je saditi lovor uz nježnije biljke. Trudnice bi trebale biti oprezne i izbjegavati konzumaciju lovorovog lista, jer može izazvati pobačaj. Također je važno napomenuti da je lovorov list otrovan za pse i mačke.

 

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here