Tradicija je uvijek bila veoma važna za naša podneblja, i iako se danas dosta toga modernizovalo, ipak i mlađe generacije još uvijek poštuju neke stare običaje naših predaka, pogotovo u vrijeme slave.

Slavski kolač je tradicionalni srpski kolač, odnosno vrsta kruha u kojoj se često uživa u svečanim prilikama. Ovaj kolač uvijek se oblikuje u okrugli oblik, sličan tipičnom kolaču. U skladu s tradicijom, običaj je da se slavski kolač ispeče dan prije događaja od blagoslovljene vode, brašna i drugih uobičajenih namirnica.

Na dan slavlja crkvi se daruje poseban kolač uz žito i crno vino. Žito, kruh i vino blagoslivljaju se zajedno u zajedničkom posvećenju, a zatim sveštenik izlijeva poseban blagoslov na svako pojedino zrno prije nego što reže svaki kolač zasebno.

Slavska torta je prikaz tijela Isusa Hrista, a vino koje prati tortu je simbol njegove krvi. Zbog toga je pečat sa slovima IS HS NI KA, što je grčki akronim za “Isus Hrist pobjeđuje”, postavljen i na središte torte i na četiri mjesta po njezinu obodu.

Za utiskivanje ovog znaka koristi se jedinstveni drveni pečat, koji se može nabaviti u crkvama, iako se u stvarnosti obično prenosi s jedne generacije na drugu.Ako tražite fantastičan desert za posluživanje u posebnoj prigodi, razmislite o izradi torte s predivnom aromom maslaca koja je i vizualno privlačna.

U djetinjstvu se jasno sjećam da su članovi moje obitelji često tražili mamine kolače za svoje značajne događaje i proslave.

Sastojci:

Meko brašno tip 400 težine 700 grama.

Količina vode u pitanju je točno 350 mililitara.

Jedan od bitnih sastojaka u pečenju kruha je suhi kvasac.

Recept zahtijeva mjerenje 1,5 žličice soli.

Mala količina granuliranog zaslađivača, mjerenje na jednu žličicu.

Volumen ulja u ovoj posudi je točno 100 mililitara.

Količina maslaca potrebna za ovaj recept je točno 100 grama.

sezam

Kim

Jedno jaje

Možete koristiti pet žlica mlijeka ili dvije žlice maslinovog ulja.

Uzmite šalicu tople vode i u nju dodajte kvasac i šećer. Smjesu dobro promiješajte i ostavite da fermentira 10 minuta.

Uzmite brašno, ulje, sol i vodu s kvascem i dobro umijesite tijesto dok vam se više ne lijepi za ruke. Pokrijte tijesto i ostavite ga 45 minuta da se diže.

Nakon što pustite da se tijesto digne, podijelite ga na šest zasebnih loptica. Uzmite svaku kuglicu i spljoštite je u okrugli oblik prije nego što je prekrijete maslacem. Složite krugove jedan na drugi, pazeći da završni krug ostane nepremazan. Naslagano tijesto sjediniti i poravnati u veći krug. Krug podijelite na šesnaest dijelova, pa svaki dio oblikujte u kolutiće.

Okrugli kalup namazati slojem maslaca ili ulja, pa redati kiflice po željenoj šari. Imate slobodu dizajnirati tortu kako vam odgovara, primjerice stvaranjem cvjetnog ili pletenog uzorka u sredini. Posložene, pokrijte kalup krpom i ostavite da odstoji pola sata.

Započnite tučenjem jaja, a zatim dodajte mlijeko ili maslinovo ulje. Nastavite s maslacem premažite cijelu tortu i po želji pospite sjemenkama sezama i kima. Pogaču pecite na 200 stupnjeva 30 minuta.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here