Vest o tome da je Marija Šerifović, jedan od naših najlepših vokala, postala majka odjeknula je kao bomba u javnosti. Njen sin Maria rođen je 2. decembra putem surogat majke u Sjedinjenim Američkim Državama, a evo i koliko je Marija morala da izdvoji novca za ceo proces. Prema informacijama jedne američke agencije za surogat materinstvo, prosečna cena se kreće od 130.000 do 160.000 dolara. Iako međunarodno surogat majčinstvo može koštati samo 50.000 dolara u istočnoj Evropi ili Južnoj Americi, pronalaženje pouzdane agencije zahteva određena istraživanja i smernice.Ukupni troškovi obuhvataju kliničke naknade, surogat nadoknadu, pravne izdatke i agencijske naknade. Dodatno, budući roditelji bi trebalo da planiraju izdvajanje sredstava iz budžeta za nadoknadu donatorima jajnih ćelija, lekove za plodnost, kao i putne troškove (koji nisu obuhvaćeni ovim procenama), prema preporukama agencije.Iz jedne američke agencije ističu da će naknada za surogat majčinstvo zauzeti gotovo polovinu ukupnog budžeta, dok će agencijski i pravni troškovi činiti još jednu trećinu. Preostali deo budžeta namenjen je kliničkim procedurama i povezanim troškovima.

 

 

Naknade agencije
20.000 – 30.000 dolara – Plaćanje na početku procesa
Proces surogat majčinstva je složen i dugotrajan. Agencije pružaju usluge parovima koji nemaju stručnost ili vreme za obavljanje svakodnevnih zadataka. Međutim, ove usluge dolaze s visokim troškovima.
Pronalaženje surogata
12.000 – 20.000 dolara – Plaćanje kada zatražite surogat
Pronalaženje kvalifikovanog surogata predstavlja najizazovniji i najduži korak u procesu surogat majčinstva. Budući roditelji često troše godine u potrazi za odgovarajućim surogatom. Kada se konačno pronađe, surogat kandidat prolazi kroz niz skupih medicinskih, pravnih i psiholoških procena. Surogat uparivanje vrši profesionalni regruter s pristupom mreži izvora.
Pravne takse
8.000 – 10.000 dolara – Plaćanje u dva dela: prilikom sastavljanja ugovora i u trećem tromesečju
U tipičnom budžetu, dve glavne pravne usluge uključuju izradu i sprovođenje ugovora, kao i redosled pre ili posle rođenja. Obe su obavezne po zakonu u većini država.
Naknada surogatu
55.000 – 75.000 dolara – U potpunosti se plaća prilikom potpisivanja ugovora o surogat majčinstvu
Plata za surogat majčinstvo u Sjedinjenim Državama, koja se kreće od 35.000 do 45.000 dolara mesečno, obuhvata različite beneficije u iznosu od 5.000 do 10.000 dolara. Oni surogati sa posebnim ili poželjnim kvalifikacijama mogu očekivati još veće nadoknade. Na primer, surogat sa prijateljskim zdravstvenim osiguranjem može dodatno zaraditi 5.000 dolara uz osnovnu platu. Iskusni surogati, koji su uspešno prošli kroz prethodni proces surogat majčinstva, mogu dodati još 10.000 dolara na svoju platu. U nekim geografskim područjima surogati takođe mogu pregovarati o višim nadoknadama. Ova značajna isplata kompenzuje se manjim, ali čestim, plaćanjima tokom same trudnoće.
Naknade za kliniku/IVF i transfer embriona
25.000 – 35.000 dolara – Plaćanje pri zakazivanju donacija ili IVF ciklusa
Troškovi “svežeg” IVF ciklusa, koristeći jajne ćelije direktno od donora (bilo da je to predviđena majka ili donator treće strane), mogu doseći do 25.000 dolara, uz dodatne izdatke za lekove, PGS analizu, transfer embriona i druge manje troškove. Plaćanja klinici obavljaju se kada roditelji počnu sarađivati sa svojom klinikom, obuhvatajući donaciju jajnih ćelija, IVF ciklus i najmanje jedan transfer embriona.
Prenatalna nega i nadzor
5.000 – 10.000 dolara – Mesečno plaćanje tokom trudnoće
Čim bHCG test potvrdi trudnoću surogata, počinje primati prenatalnu negu, uključujući posete akušeru, mesečne ultrazvučne preglede, vitamine, hormone i provere od strane koordinatora putovanja agencije. Surogat takođe počinje primati mesečnu stipendiju i druge beneficije. Plaćanje za prenatalnu negu počinje kada se potvrdi trudnoća surogata, što se obično dešava oko 3 do 4 nedelje nakon transfera embriona.
Porođaj i povezani troškovi
5.000 – 10.000 dolara – Pokriva se osiguranjem ili iz džepa
Zdravstveno osiguranje surogata trebalo bi pokriti troškove porođaja i eventualnih komplikacija, ali osiguravajuća društva često odbijaju određene naknade i zahtevaju participaciju za druge. Stoga, rezervni fond treba ostaviti za eventualne troškove koji se javljaju tokom porođaja, naročito ako surogat zahteva carski rez. Cena porođaja zavisi od nekoliko faktora, uključujući vrstu porođaja – vaginalni ili carski rez. Porodi carskim rezom čine oko 3 od 10 porođaja.
Birokratija i povratak kući
2.000 – 3.000 dolara – Plaća se iz džepa tokom pružanja usluga

 

 

 

Međunarodni roditelji su obavezni da utvrde državljanstvo novorođenčeta i obezbede pasoš za povratak kući, a ovaj proces traje između 3 i 4 nedelje. DNK testovi su često deo standardne procedure za međunarodne porodice i mogu koštati do 1.000 dolara po testu u SAD-u. Roditelji iz inostranstva treba da budu spremni na dodatne troškove poput DNK testova, taksi za prijavu, prevoda i notarskih taksi, kao i dodatnih putnih troškova tokom posete koja traje 4 nedelje. Surogat će takođe biti angažovan u dodatnom potpisivanju dokumenata i ponekad će lično prisustvovati u ambasadi roditelja. Ona će nastaviti primati mesečne naknade nakon porođaja kako bi pokrila troškove tokom oporavka. Programi surogat majčinstva u inostranstvu mogu obuhvatiti dodatne naknade za pomoć u povratku bebe kući s roditeljima, a najveći trošak često je DNK test koji može koštati 800 USD ili više. Ako je sudski nalog potreban za proces legalizacije, roditelji mogu očekivati da izdvoje sredstva za pravne troškove lokalnom advokatu. Dobro vođeni paket za vantelesnu oplodnju i surogat majčinstvo trebao bi obuhvatiti sve, uključujući surogat nadoknadu, donaciju jajnih ćelija i sperme, IVF procedure, prenatalnu negu i porođaj. Renomirani programi obično uključuju i pravnu pomoć kako bi sigurno doveli bebu kući. Važno je napomenuti da naknade za program često ne pokrivaju dodatne troškove poput donatora jajnih ćelija, smeštaja u hotelu, avionskih karata, pravnih procesa specifičnih za zemlju ili vanredne medicinske nege za bebu ili surogat. Međutim, stručnjaci iz agencije rade s roditeljima na sastavljanju sveobuhvatnog budžeta koji obuhvata sve ove specifične troškove pre nego što se potpiše bilo kakav ugovor. U skladu s ovim proračunom, Marija Šerifović je morala izdvojiti između 160.000 i 193.000 dolara za celokupan proces surogat majčinstva. Njen put do postizanja cilja – od želje da postane majka do trenutka kada je prvi put držala svog sina Maria u naručju, bio je izuzetno dug i složen. Marija Šerifović je prvi put podelila javnosti da je prošla kroz nekoliko neuspelih pokušaja vantelesne oplodnje, istrajavši u svojoj želji da postane majka. Njena odlučnost da ostvari svoju želju prevazišla je neuspehe s kojima se suočavala, a o samim pokušajima očuvanja trudnoće nije govorila javno. Pre otprilike tri godine, Marija je počela istraživati surogat majčinstvo, a pre dve godine zvanično je započela proces dobijanja deteta uz pomoć surogat majke. O njoj kao o budućoj majci niko nije znao, a sama je prolazila kroz nevidljivi izazov neuspešnih pokušaja. Ipak, želja da postane majka bila je snažnija od neuspeha, i Marija nije odustajala. Pri izboru Amerike kao destinacije za surogat majčinstvo, Marija Šerifović je donela odluku koja je bila sigurna i profesionalna kako u privatnom, tako i u poslovnom smislu. Identitet oca Marijine bebe ostaje nepoznat, a u dokumentima će jedini roditelj biti upisana Marija. Ona je otkrila da je potpisala ugovor o poverljivosti koji štiti identitet oca.

 

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here