Varičele, poznate kao ovčje boginje u našem narodu, trenutno su prisutne u vrtićima u Beogradu. Ova bolest spada u kategoriju osipnih groznica i vrlo je zarazna. Iako obično prolazi kao blago stanje bez trajnih posljedica, osobe s oslabljenim imunološkim sustavom mogu iskusiti ozbiljnije komplikacije uzrokovane ovom bolešću.Prema informacijama objavljenim na stranicama Gradskog zavoda za javno zdravstvo, infekcija se prenosi putem udisanja kapljica nazofaringealnog sekreta putem dišnih puteva ili kontaktom s osobom koja je zaražena i ima vidljive vezikule. Inkubacijsko razdoblje obično traje 14-16 dana. Infekcija počinje otprilike jedan do dva dana prije pojave simptoma malih boginja i traje oko pet dana nakon pojave prvih vezikula. Nakon oporavka, pojedinci stječu trajni i doživotni imunitet. Iako je primarno zahvaćaju djecu, važno je napomenuti da i odrasli mogu oboljeti ako nisu preboljeli vodene kozice u djetinjstvu. Ovaj fenomen je zabilježen čak i među poznatim osobama, kao što je nedavno podijelila glumica Ivana Dudić na Instagramu, dijeleći svoje osobno iskustvo s bolešću. Unatoč tvrdnjama da se dobro osjeća, priznala je da nije bila potpuno iskrena i istaknula da će joj trebati malo vremena za oporavak.

 

 

 

Ipak, izrazila je optimizam da će njezina prisutnost ostaviti bez riječi kad povrati svoju ljepotu. Iako su vodene kozice obično blaga bolest kod djece s primarnom brigom uzrokovanom svrbežom, iskustvo je značajno različito kod odraslih. Ivanin osjećaj “nije u redu” je razumljiv, jer odrasli često prolaze kroz dugotrajna razdoblja visoke temperature, praćena raznim abnormalnostima na koži i sluznici. Osim toga, u odraslih se često pojavljuju sekundarne bakterijske komplikacije. Kako se može tretirati infekcija vodenih kozica? Izolacija pacijenata, odmor u krevetu i simptomatska terapija igraju ključnu ulogu u tretiranju varičele. Održavanje optimalne higijene je presudno kako bi se spriječila superinfekcija mjehurića. Preporučuje se svakodnevno kupanje u nježnoj otopini hipermangana radi dezinfekcije kože. Važno je nježno tapkati, a ne trljati kožu kako biste izbjegli pucanje vezikula, kako preporučuje Stetoskop. Dodatno, redovito nanošenje sterilnog talka na kožu pomaže u ublažavanju svrbeža i potiče sušenje mjehurića.

 

 

 

 

Na sluznicu, posebno u usnoj šupljini, treba nanositi antifungicidne i neutralne dezinficijense. Uobičajene varijacije stanja često ne zahtijevaju poseban tretman. Međutim, u ozbiljnijim slučajevima preporučuje se primjena antipiretika, analgetika i rehidracije. Treba izbjegavati aspirin zbog potencijalnog rizika od Reyeovog sindroma. Specifična terapija koristi se za rješavanje nebakterijskih komplikacija, dok su odgovarajući antibiotici propisani za liječenje bakterijskih komplikacija. Osim toga, važno je biti upoznat s simptomima upale pluća i naučiti razlikovati ih od simptoma obične prehlade.

 

 

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here