Titula prve “bebe iz epruvete” pripada Britanki Louise Brown koja je rođena 25. srpnja 1978. godine. Njezin dolazak smatran je revolucionarnim medicinskim postignućem, za što je dr. Robert Edwards 2010. dobio Nobelovu nagradu za medicinu. Zabavnjak Istorijski izvještava o kretanjima na polju izvantjelesne oplodnje.

Gotovo desetljeće, Louiseina majka, Leslie, suočavala se s razočaranjem zbog neuspjele trudnoće. Iako su i Leslien i Louisein otac, John, bili dobrog zdravlja, njihovi napori bili su uzaludni. No, na revolucionarnu ideju došli su kada su im u bolnici prišli liječnici Patrick Steptoe i Robert Edwards. Njihov prijedlog uključivao je oplodnju jajnih stanica izvan tijela i njihovo ponovno umetanje u Leslieno tijelo kako bi zatrudnjela.

Ovaj postupak, sada poznat kao “in vitro” oplodnja, nikada nije pokušan prije 1978. Louise je rođena carskim rezom u bolnici Oldham u sjeveroistočnoj Engleskoj nakon devetomjesečne trudnoće. Djevojčica teška 2,6 kg nije samo zdrava, već je i vrlo lijepa.

Louisein dolazak donosi tračak nade bezbrojnim parovima diljem svijeta koji su se godinama borili da ostvare svoj san da postanu roditelji. Procjenjuje se da je revolucionarnom IVF metodom na svijet uspješno rođeno između 6 i 8 milijuna beba. Leslie i John također su iskusili radost dočeka još jedne kćeri, Natalie, također začete potpomognutom oplodnjom. Međutim, vrijedno je napomenuti da se Louise ističe kao prva.

Cijena slave ne dolazi bez posljedica.

Louise je, kao i ostale bebe rođene tog dana, bila savršena i nije se mogla razlikovati od onih začetih prirodnim putem. Ali nije imuna na nesretne posljedice slave.

U prvih nekoliko mjeseci nakon što je došla na svijet, roditelji ovog dragocjenog djeteta bili su preplavljeni pismima mržnje. Osim toga, primili su uznemirujući paket s krvavim papirima. Zlonamjerna pisma sadržavala su užasne poruke, predviđajući propast obitelji i označavajući bebu Louise kao grotesknu grozotu.

  • Čak ni medicinski tim zadužen za operaciju nije ostao imun na užasnu retoriku. Liječnici su se suočili sa žestokim protivljenjem znanstvenika, političara, pa čak i nekih članova crkve, koji su osudili koncept kao “izravnu uvredu zakonima prirode”.

Godine 2015. Louise je izrazila svoje mišljenje o tome u intervjuu za The Daily Telegraph, opisujući to i kao prijeteće i zastrašujuće. Nadalje je istaknula uznemirujuću prirodu čina, istaknuvši vrijeme i trud koji su bili potrebni da se ova poruka pažljivo isplanira i prenese tromjesečnom djetetu. Louise je bila uvjerena da se radi o užasnom činu koji je počinio netko s pokvarenim umom.

Međutim, dobio sam i puno poticaja. Uz pisma su bile iskrene poruke, posebno od parova poput njezinih roditelja koji su se dugo borili s razočaranjem neplodnošću. Ona živi životom sličnim bilo kojoj običnoj osobi.

Iako je Louise rođena u svijetu slave, naposljetku je pronašla utjehu u mračnom stanju blaženstva koje joj je savršeno odgovaralo. Trenutno živi u Bristolu sa suprugom Wesleyjem i njihovo dvoje prirodno začete djece, živeći povučeno daleko od znatiželjnih očiju. U međuvremenu, Wesley je bio zaposlen u brodogradilištu i marljivo je radio.

Svoju posljednju javnu izjavu dala je u povodu 40. rođendana, koji se poklapa s četrdeset godina od prve umjetne oplodnje. Ovog je puta u šali izrazila želju da njezin rođendan bude osobna stvar, a ujedno je priznala neospornu činjenicu da je njezino rođenje označilo prekretnicu u napretku medicinske znanosti, pojma koji joj je donio golem uspjeh. zadovoljstvo.

Iako je na svoju četrdesetu obljetnicu izjavila da rođendan želi ostati privatna stvar, priznala je da je njezino rođenje označilo početak slavnog dijela povijesti. Danas je između 6 i 8 milijuna beba rođeno in vitro oplodnjom, što ima implikacije na obitelji, znanost i medicinu.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here