Obično ljudi žele ponijeti magnete kao suvenire sa svojih putovanja, ali pre nego što to učine, važno je razmotriti moguće posledice. Postavlja se pitanje da li magneti mogu oštetiti uređaj ili imati negativan uticaj na ljudsko zdravlje. Yuri Mihajlovski, ruski profesor popularizacije fizike i nauke, identifikovao je ključne faktore koje treba uzeti u obzir prilikom nabavke magneta. Magneti za frižider već dugo vremena su popularni suveniri, često korišćeni kao podsetnici na mesta koja ste posetili ili uspomene koje želite sačuvati. Međutim, mnogi nisu svesni mogućih zdravstvenih implikacija povezanih s njima. Možda ste već čuli od prijatelja ili članova porodice da je korisno sakupljati male magnete s mesta koja posetite.

 

 

Yuri Mihajlovski, profesor fizike i nauke, takođe se bavio ovom temom i spreman je podeliti s vama na šta treba obratiti pažnju. Prema rečima profesora, magneti za frižider koji se obično nalaze u domaćinstvima proizvode se pomoću ferita, koji stvara relativno slabo magnetsko polje. Međutim, sada su dostupne alternative koje se sastoje od neodimijuma, gvožđa i bora i dovoljno su snažne da mogu ometati elektronske uređaje. U takvim slučajevima, preporučljiva opcija bila bi upotreba magneta izrađenih od ferita. Bitno je napomenuti da, ukoliko postoji prisustvo gvožđa u našem organizmu, preporučljivo je izbegavati magnete, jer može doći do mehaničkog privlačenja ili odbijanja koje može biti štetno.

 

 

Ova preporuka je od posebnog značaja za osobe koje koriste ugrađene srčane stimulatore. Takođe, važno je naglasiti da jačina magnetskog polja brzo opada s udaljenošću. Na rastojanju od 10 centimetara, prema podacima jednog medicinskog časopisa objavljenog pod okriljem “Internal News”, neće doći do interakcije između magneta i gvožđa prisutnog u telu.

 

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here