U stručnoj literaturi, poznat fenomen kao hipnotički trzaj odnosi se na iznenadni trzaj koji se događa neposredno prije nego što zaronimo u san. Ovaj spontani pokret služi kao reakcija tijela na proces uspavljivanja, često prekidajući naš prijelaz u dubok san. Prema Ellen Vermter, medicinskoj sestri i glasnogovornici “Better Sleep Councila”, noćno trzanje je uobičajena pojava koja se javlja kod 70 posto ljudi. Ona opisuje ovu pojavu kao ljudski pandan “automatskom spremanju”.Kako tijelo ulazi u stanje sna, mišići se prirodno opuštaju, a to opuštanje mozak ponekad može interpretirati kao osjećaj pada, što dovodi do kontrakcija mišića, objasnila je. Prema njezinoj izjavi, ovi nevoljni pokreti mišića česti su kod zdravih osoba, ali mogu se pojačati faktorima poput umora, nedostatka sna ili konzumacije stimulansa poput kofeina i sličnih tvari.

 

 

Pojava ovih trzaja najčešće se događa tijekom hipnagogičkog stanja, neurološkog stanja koje povezuje budnost i san, dok ulazite iz budnog stanja u stanje sna. Iako nema razloga za zabrinutost, hipnički trzaji su uobičajeni kod zdravih osoba, s obzirom na različite faktore koji se mogu uzeti u obzir. Možda su naše trenutne sklonosti drijemanju bile utjecane noćnim ponašanjem naših predaka, sugerira Blic Žena. Vjerojatno je riječ o evolucijskom znaku, ostatak iz vremena kada su ljudi spavali na drveću i doživljavali hipničke šokove koji su ih sprječavali da padnu.

 

 

Točan uzrok ovog fenomena ostaje nepoznanica, ali pojavile su se neke intrigantne hipoteze. Jedna teorija sugerira da je to prirodna posljedica evolucijskog procesa, a postoje uvjerljivi dokazi koji povezuju trzanje s čimbenicima kao što su stres, nelagoda, konzumacija kofeina i fizički napor, koji mogu potaknuti ili pogoršati ovo stanje.

 

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here