U Memorijalnom centru Srebrenica danas je održan četvrti sastanak Organizacionog odbora za obilježavanje 29. godišnjice genocida nad Bošnjacima “Sigurne zone UN-a” Srebrenica, koji se desio u julu 1995. godine.
Na sastanku su razmatrane dosadašnje aktivnosti u vezi s pripremama za obilježavanje godišnjice. Članovi Organizacionog odbora su izrazili zadovoljstvo zbog usvajanja Rezolucije o genocidu u Srebrenici od strane Generalne skupštine UN-a i zahvalili su svima koji su doprinijeli njenom usvajanju. Munira Subašić, predsjednica Udruženja “Pokret majki enklave Srebrenica i Žepa”, izrazila je žaljenje što Srbija nije bila kosponzor Rezolucije, ali je naglasila važnost njenog usvajanja kao koraka naprijed. “Drago nam je da je usvojena i to je jedan važan korak. Zahvaljujem svima koji su dali svoj doprinos, uključujući članove Predsjedništva BiH, bh. ambasadora u UN-u, i sve koji su uložili trud. Nama je bitno da se govori o Srebrenici,” izjavila je Subašić.
Tokom sjednice, Organizacioni odbor je usvojio nacrt programa za obilježavanje godišnjice. Predsjednik Odbora, Hamdija Fejzić, naglasio je da pripreme teku prema planu. “U narednim danima će biti vjerovatno nekih dopuna programa obilježavanja, a za par sedmica ćemo usvojiti konačan program. Imamo obavezu prema žrtvama. Pripreme su u toku za sve aktivnosti. Fokus je i na Maršu mira, jer ove godine obilježavamo 20 godina od prvog Marša mira. Očekujemo veliki broj učesnika,” istakao je Fejzić. Prema predviđanjima, u ovogodišnjem “Maršu mira” učestvovaće više od pet hiljada ljudi.
“Prijave su u toku. Bilo je dosta upita o bezbjednosnoj situaciji, i ovim putem ističem da je situacija dobra i da apsolutno nema nikakvih prepreka da se zainteresovani prijave i učestvuju u Maršu mira. Ove godine je 20 godina od prvog Marša mira i to nam je u fokusu,” izjavio je Suljo Čakanović, predsjednik pododbora za “Marš mira”.
Prema informacijama iz Instituta za nestale osobe BiH, do sada je identifikovano 11 žrtava genocida koje će biti sahranjene 11. jula u Potočarima.