Napadnuta žena, S. S. iz Sarajeva, ispričala je redakciji “Dnevnog avaza” strašan incident koji se dogodio u četvrtak u tramvaju kada ju je brutalno napao nepoznati muškarac. Incident se dogodio oko 19:40 sati na relaciji od Čengić-Vile do Otoke, a napadač je na kraju izvadio nož pokušavši je ozbiljno povrijediti.
Početak Incidenta
S. S. je opisala kako je sve počelo kada je muškarac ušao u tramvaj i sjeo pored njene tetke, koja je sjedila ispred nje. Napadač je odmah počeo verbalno napadati tetku zbog njenog držanja na sjedištu. “Šta si se toliko raširila, seljanko. Ovo je grad Sarajevo, ovo je moj grad. Šljegli ste odozgo,” rekao je. Tetka se izvinila i ušutjela, ali S. S. je odlučila odgovoriti na uvrede.
Eskalacija Nasilja
Na S. S.-in odgovor da pravi Sarajlije ne razgovaraju tako prema ženama, muškarac je reagirao nasilno. “Pljunuo me je, unio mi se u lice i udarao me šakama po glavi i vratu, dok je tetka vrištala da mi se pomogne,” rekla je S. S. U trenutku kada je napadač izvadio nož, jedan mladić je uskočio i pokušao je zaštititi, ali to nije bilo dovoljno da spriječi ozbiljnu prijetnju po njen život.
Pomoć Migranata
Kada su izašli na stajalištu Otoka, napadač je nastavio prijetiti S. S., ali su joj u pomoć priskočila dvojica migranata. “Gledao je u mom pravcu i nije htio da ode dok mu se migranti nisu suprotstavili. Na engleskom su mi rekli: ‘Mi ćemo te spasiti, sestro’ te se sukobili s njim,” prisjetila se S. S. Jedan od migranata je povrijeđen u sukobu s napadačem, ali su uspjeli zadržati ga dok nije stigla policija, nakon čega je napadač pobjegao.
Medicinska Pomoć i Policijska Reakcija
S. S. je zadobila povrede na potiljku, ključnoj kosti i ramenu. Iako je naglasila da je dobila jak udarac u glavu, na KUM-u su joj uradili samo rendgenski snimak i otpuštena je bez terapije, s nalazom da se radi o lakšim povredama.
Nakon medicinske pomoći, S. S. je otišla u PU Novi Grad gdje joj je rečeno da ne mogu ništa poduzeti bez krivične prijave. “Na te riječi sam rekla da imaju snimci iz tramvaja i stanice na Otoci gdje postoje kamere, i da mogu vidjeti šta je meni učinjeno,” kazala je S. S. Policija je obavijestila tužioca, ali su naveli da bez njene izjave ne mogu pokrenuti ozbiljniju istragu.
Strah za Sigurnost
S. S. se boji za svoju sigurnost, jer podnošenje krivične prijave znači da bi napadač mogao saznati njenu adresu. “Ako bih podnijela krivičnu prijavu on bi saznao gdje živim, a mene nema ko da zaštiti,” rekla je.
Zaključak
Ovaj strašan incident naglašava potrebu za boljom zaštitom žrtava nasilja i efikasnijom reakcijom institucija. Iako je S. S. pretrpjela fizičke i emocionalne traume, hrabrost mladića i migranata koji su joj pritekli u pomoć spriječila je moguće fatalne posljedice. Policija nastavlja rad na slučaju, ali ostaje pitanje kako će se osigurati pravda i sigurnost za napadnutu ženu.