U Bosni i Hercegovini epidemiološka situacija postaje sve ozbiljnija, posebno zbog sve većeg broja djece zaražene morbilama. Iako su potencijalne posljedice ove odluke katastrofalne, a novčane kazne za ignorisanje obaveznih vakcinacija vrlo visoke, mnogi roditelji i dalje odbijaju vakcinisati svoju djecu.

Smajila Radovović, koja je svoju kćerku i unuka vakcinisala, za N1 naglašava važnost slušanja preporuka zdravstvenih stručnjaka. Ističe da roditelji moraju biti educirani o zdravstvenim pitanjima, uključujući vakcinaciju, te da je nepoštivanje ovih smjernica često posljedica nedostatka znanja.

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, stopa vakcinacije djece u Bosni i Hercegovini je u stalnom padu. Dok je 2000. godine iznosila 74%, danas je samo 60%. Ovo je dovelo do ozbiljnih posljedica, uključujući epidemiju morbila. Samo u Kantonu Sarajevo, od početka godine, više od 3100 djece je zaraženo, dok su brojke visoke i u drugim dijelovima zemlje.

Ljekari upozoravaju da je kolektivni imunitet narušen, što otvara put ozbiljnim zdravstvenim komplikacijama, posebno kod djece. Doktorica Mirela Lisičić-Konaković ističe da je svako peto dijete koje oboli od morbila hospitalizovano, a roditelji često ne shvataju ozbiljnost situacije dok bolest ne dovede do komplikacija.

Iako su otvoreni punktovi za vakcinaciju i Ministarstvo zdravstva Kantona Sarajevo izvještava o vakcinaciji oko 7000 djece ove godine, što je povećanje u odnosu na prethodnu godinu, i dalje postoji nedostatak svijesti o važnosti vakcinacije. Čak ni visoke novčane kazne nisu dovoljne da motivišu roditelje da vakcinišu svoju djecu.

Ministar zdravstva Kantona Sarajevo, Enis Hasanović, naglašava potrebu za strožim zakonima koji bi obavezali roditelje na vakcinaciju djece kako bi se spriječile daljnje epidemije i zaštitila javna zdravstvena sigurnost.

Uprkos strahu od vakcinacije, stručnjaci naglašavaju da bi jedini strah trebao biti od komplikacija bolesti, a ne od vakcine koja je dokazano efikasna u prevenciji ozbiljnih zdravstvenih problema.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here