Esma Redžepova, poznata makedonska pevačica, bila je izuzetno predana humanitarnim aktivnostima. Njeno veliko srce bilo je prepoznato čak dva puta kroz nominacije za Nobelovu nagradu, iako nije osvojila ovu prestižnu nagradu. Njeno najveće priznanje bila su deca koju je usvojila, njih čak 48, otvarajući vrata svog doma koji je delila sa muzičkim pedagogom Stevom Teodosijevskim.”Venčala sam se iz ljubavi sa 22 godine, uprkos znatnoj razlici u godinama s mojim suprugom Stevom. Imali smo bogatu radnu karijeru, aktivno pevali i nastupali, ali u jednom trenutku sam ga pitala: “Kada ćemo imati decu?” Svojom željom za slavom i uspehom, nisam uspela da pronađem vreme za odgajanje dece, a vreme je nemilosrdno prolazilo. U to vreme, bilo je teško odbiti nastup u pariskoj Olimpiji ili propustiti priliku da se pojavi pred značajnim svetskim liderima.

 

 

Međutim, kako su godine prolazile, shvatila sam da sam za roditeljstvo postajala starija” – kako je otkrila jednom prilikom kraljica romske pesme, prema izveštaju časopisa HELLO!. Svestrana odluka donesena je kada je shvatila da biološki sat otkucavao svoje vreme. Odlučila se za proces usvajanja kako bi ne samo ostvarila svoju želju da postane majka, već i pružila podršku deci koja nisu imala sreće da odrastaju u ljubaznom i porodičnom okruženju. “To nije bilo samo formalnosti. Prema svojoj usvojenoj deci prenosili smo ljubav prema muzici i pesmi, želeći da im pružimo osećaj pravih roditelja, kao majka i otac. Stevo bi provodio s njima sate vežbajući, a zatim je došao na ideju da osnuje ansambl “Teodosijevski”. Kako je svako od dece odrastalo, napuštalo bi ansambl, osnivajući svoje porodice, a na njegovo mesto dolazio bi sledeći usvojeni dečak. Danas su svi materijalno obezbeđeni, i ja se radujem što su izbegli sudbinu mnogih drugih Roma koji su odrasli na ulici.” Zanimljivo je da je Esma Redžepova usvajala isključivo mušku decu, njih ukupno 47. Objasnila je razlog za ovaj izbor:

 

 

“Postoji određena logika u tome. Ako bismo usvajali i žensku decu, kad odrastu, pošto nisu u krvnom srodstvu, moglo bi doći do raznih izazova, znate na šta mislim. Nama to nije bilo potrebno jer smo kao ansambl tada stalno bili van Beograda, pa ko bi onda vodio računa o tome?” Međutim, 2012. godine Esma je revidirala svoje stavove, te je u njen dom stigla Eleonora, koja je kasnije započela izgradnju muzičke karijere : “Odlično se slažemo, kao prava majka i kćerka. Kasnije sam shvatila da je bolje imati uz sebe žensko dete nego muško u starijim godinama, i ispostavilo se da nisam bila u zabludi. Eleonora studira solo pevanje u Skoplju i postala je članica mog benda – izjavila je Esma, koja je preminula u decembru 2016. godine.”

 

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here