Amira Smajić, porijeklom iz Bosne i Hercegovine, našla se u centru pažnje danskih medija zbog optužbi za milionsku prevaru. Navodno je prevarila Islamsku zajednicu Bošnjaka u Danskoj za 1,2 miliona danskih kruna. Ovaj slučaj postao je poznat nakon što je TV2 prikazao dokumentarac “Den sorte svane” (“Crni labud”), u kojem je Amira Smajić predstavljena kao osoba koja je zloupotrijebila svoje prijašnje poslove.
Sadržaj se nastavlja nakon oglasa
Smajić je započela svoju karijeru radeći s Johnnyjem Hastom Hansenom, savjetnikom za dugove s otoka Fyn, koji je prošle jeseni osuđen za tešku prevaru. Sada se i ona suočava s optužbama za prevaru, uključujući onu koja se tiče Islamske zajednice Bošnjaka u Danskoj. Prema sudskim dokumentima do kojih je došao Fyens Stiftstidende, priznala je da je prevarila ovo udruženje za 1,2 miliona danskih kruna.
Priča o prevari počinje 2018. godine kada ju je kontaktirao imam iz udruženja tražeći pomoć u otvaranju bankovnog računa u Nordfyns banci. Umjesto da otvori novi račun, Amira je dala svoj broj računa, tako da je između juna i decembra 2018. na njen račun prebačeno 1,2 miliona danskih kruna.
Amira je na sudu objasnila da je bila pod velikim finansijskim pritiskom te da je koristila morfij koji je uzimala od svog oca, što ju je psihički iscrpilo. Priznala je da je novac iskoristila za otplatu dugova zbog kojih je ranije bila kidnapovana.
U dokumentarcu “Den sorte svane”, 36-godišnja Amira priznaje da je deset godina omogućavala finansijski kriminal težak nekoliko milijardi, iako za to nikada nije bila kažnjena. Nakon premijere dokumentarca, bila je suočena s prijetnjama po život i pokušala je spriječiti njegovo emitiranje.
Azmir Salihović, blagajnik udruženja, izjavio je da su bili naivni kada su joj povjerovali. Ističe da su joj vjerovali jer je bila izbjeglica iz BiH, a njen otac je bio ugledan član zajednice. Amira se 2018. godine pojavila na generalnoj skupštini udruženja s prijedlogom da otvori novi račun za udruženje koje je imalo blokiran račun. Predstavila se vrlo uvjerljivo, čak je nosila maramu kako bi ostavila dobar utisak, što je bio dio njenog plana da pridobije povjerenje članova udruženja.
Umjesto otvaranja novog računa, Amira je preusmjerila sredstva na svoje račune. Salihović je rekao da je bilo teško stupiti u kontakt s njom, jer je uvijek imala izgovore. Kada su konačno kontaktirali banku, saznali su da udruženje nikada nije bilo njihov klijent i da su uplate prebačene na lične račune Amire Smajić.
U novembru 2019. godine, udruženje je odlučilo prijaviti slučaj policiji. Kada su obavijestili Amiru o prijavi, ona je počela plakati i tvrdila da je bila prinuđena na prevaru jer je bila na ivici da izgubi sve. Ipak, Salihović nije povjerovao u njenu priču.
Amira Smajić je u augustu 2021. godine osuđena zbog prevare i naloženo joj je da vrati ukradeni iznos od 1,2 miliona kruna, uz dodatnih 200.000 kruna na ime kamate i sudskih troškova, prenose Nezavisne.