Ivan Videnović, profesor na univerzitetu u Beogradu, uputio je jasnu poruku predsjedniku Republike Srpske, Miloradu Dodiku, te vlastima tog entiteta, ističući da Republika Srpska postoji samo unutar granica Bosne i Hercegovine, kako je određeno Daytonskim sporazumom.
Komentarišući Dodikove stalne pozive na “mirno razdruživanje” od Bosne i Hercegovine, Videnović je na društvenoj mreži X naglasio da “Nezavisna Država Srpska ne može postojati na ovoj teritoriji i u ovom etničkom sastavu, jer je rezultat etničkog čišćenja i genocida.”
Koristeći snažne riječi, profesor je povukao paralele između ideje Nezavisne Države Srpske i nacističke Nezavisne Države Hrvatske (NDH), naglašavajući sličnosti u načinu njihovog nastanka, političkim strategijama, moralnim vrijednostima te klerikalizmu koji ih karakteriše.
Videnović je također uputio kritiku na račun “Svesrpskog sabora” koji je održan u Beogradu, nazivajući ga završnim činom okupacije koja je započela lažnom odbranom Beograda u Kninu 1991. godine. Osvrćući se na ovu manifestaciju, profesor je istakao da se u Srbiji slave ratovi vođeni protiv civilnog stanovništva, što je, prema njegovom mišljenju, ozbiljan problem koji zahtijeva hitno rješavanje.
Naglasio je potrebu za rebrendiranjem Srbije kako bi se oslobodila kontaminacije nacizmom. Prema njegovim riječima, slavljenje ovakvih događaja i vođenje politika koje promoviraju etničku segregaciju i veličanje ratnih zločina stvara negativan imidž Srbije na međunarodnoj sceni i doprinosi daljoj polarizaciji društva.
U svom obraćanju, Videnović je pozvao na odgovorno ponašanje političkih lidera i vlasti, te na poštivanje međunarodnih sporazuma i zakona. On je istakao da je budućnost Republike Srpske i Bosne i Hercegovine u mirnoj koegzistenciji i saradnji, a ne u podjelama i konfliktima. Profesor je naglasio važnost suočavanja s prošlošću i osude ratnih zločina kako bi se izgradila bolja i stabilnija budućnost za sve građane regiona.
Njegove riječi izazvale su brojne reakcije, kako podrške tako i kritike, no Videnović je ostao dosljedan u svom stavu da samo kroz istinu i pravdu može doći do pomirenja i napretka. Ovaj istup profesora Videnovića osvjetljava kompleksnost političke situacije u regionu i potrebu za dijalogom i razumijevanjem među narodima bivše Jugoslavije.
Na kraju, Videnović je zaključio da je ključno za Srbiju da se distancira od mračnih elemenata svoje prošlosti i da se okrene ka izgradnji društva koje se temelji na vrijednostima demokracije, ljudskih prava i međusobnog poštovanja. Ovo bi, prema njegovim riječima, bio korak naprijed ka stvaranju trajnog mira i stabilnosti na Balkanu.
4o