Dolazak jeseni označava prijelaz s toplih dana na niže temperature, donoseći sa sobom neželjenu pojavu sezonske gripe. Hrana koja se od davnina koristila za liječenje prehlade i gripe izdržala je ispitivanje skeptičnih znanstvenika. Sada je definitivno utvrđeno, što potvrđuju razna istraživanja, da su češnjak, papar i ljuti hren doista učinkoviti lijekovi.

Hren zauzima jedinstveno mjesto među prirodnim lijekovima protiv gripe, budući da ljekoviti spojevi koji se nalaze u njegovom korijenu služe za razrjeđivanje i mobiliziranje plućnih sekreta, čime se pomaže u procesima disanja i kašlja.

  • Dokazano je da je limun koristan zbog svojih antibiotskih svojstava. Osim toga, pčelinji proizvodi se smatraju iznimnim antioksidansima, koji posjeduju i antibakterijska i protuupalna svojstva. Nakon što primijetite prve znakove povišene tjelesne temperature, preporučljivo je žvakati komadić saća svaka tri sata 10 do 15 minuta, uz svako jutro konzumiranje meda.

U carstvu začina, cimet nedvojbeno igra značajnu ulogu u borbi protiv virusa, osobito u kombinaciji s medom. Osim toga, za održavanje dobrog zdravlja đumbir je bitan zbog svojih antiseptičkih svojstava; kada se stavlja u čajeve i tople napitke, služi za smirenje kašlja.

Stoga, kada osjetite grebanje u grlu i curenje iz nosa, razmislite o korištenju jednog od ova tri lijeka za borbu protiv gripe:

Aromatični sirup: 

Aromatični sirup sastavljen od đumbira, limuna i meda služi kao jednostavan, ali vrlo učinkovit prirodni lijek koji jača imunološki sustav i bori se protiv prehlade. Zbog svojih sastavnih sastojaka ovaj je sirup prepoznat po svojim ljekovitim svojstvima, a njegovom primjenom mogu se ublažiti tegobe povezane s prehladom, upalom sinusa i sezonskim tegobama.

Priprema sirupa:

Sastojci:

  • Jedan korijen svježeg đumbira, otprilike 100 do 150 grama, temeljito očišćen i narendan; sok od dva limuna; i 300 grama čistog meda.

Postupak:

Pripremite korijen đumbira tako da ga dobro očistite i zatim naribate u staklenu teglu. Iscijedite sok iz dva limuna i pomiješajte ga s naribanim đumbirom.

Sve sastojke dobro sjediniti tako što ćete ih preliti sa 300 grama meda i dobro promiješati ili protresti staklenku kako bi se ravnomjerno rasporedili. Sirup je poželjno čuvati u hladnjaku.

Upute za upotrebu sirupa: Preporučljivo je uzimati tri puta dnevno po jednu žlicu – ujutro, popodne i navečer. Kako bi se optimizirale prednosti njegovih prirodnih komponenti, poželjno je konzumirati sirup na prazan želudac ili prije obroka.

Prednosti ovog sirupa:

Đumbir je poznat po svojim svojstvima u borbi protiv upala i bakterija. Pomaže u smanjenju upale, ublažavanju grlobolje i olakšavanju disanja kod začepljenih sinusa.
Limun obiluje vitaminom C i djeluje kao prirodni antioksidans, jača imunološki sustav i omogućuje brži oporavak od prehlade. Med ima antibakterijska svojstva, ublažava nadraženost grla, te je izvanredan prirodni zaslađivač koji pridonosi jačanju obrambenih snaga organizma.

Ova divna mješavina služi ne samo kao lijek za prehlade i infekcije sinusa, već djeluje i kao preventivna mjera tijekom zimske sezone kada su prehlade raširene. Nadalje, mirisni sirup može pospješiti probavu i pomoći u detoksikaciji organizma, što se pripisuje svojstvima đumbira i limuna.

Poznati napitak iz Rusije:

Čuveni napitak iz Rusije poznat je po svojim terapeutskim prednostima, jačanju imuniteta, poboljšanju probave i čišćenju organizma. Ovaj prastari napitak proizvodi se od korijena hrena koji obiluje vitaminom C, antioksidansima i ima prirodna antibiotska svojstva. Kako bi mu se poboljšao okus i pojačalo djelovanje, često se kombinira s medom i limunom.

Upute za pripremu poznatog ruskog napitka:

Sastojci:

Sto grama svježe naribanog korijena hrena, sok od tri limuna, dvije žlice meda i dvjesto mililitara vode.

Priprema:

Nasjeckajte korijen hrena i stavite ga u blender. Dodajte svježe iscijeđeni limunov sok, med i vodu. Kombinirajte sastojke dok smjesa ne dobije glatku konzistenciju. Nakon toga procijedite tekućinu i pretočite u staklenu bocu. Za optimalne rezultate u jačanju imuniteta i boljoj probavi preporučuje se uzimanje jedne žlice napitka dva puta dnevno, najbolje jednom ujutro i jednom navečer

Ovaj cijenjeni napitak često se koristi u tradicionalnoj medicini zbog svojih antibakterijskih i protuupalnih svojstava koja mogu pomoći u borbi protiv prehlade i smanjenju upale.

Rumunjski tonik: 

Ovaj slavljeni eliksir sastoji se od limuna, meda, crnog vina, mljevenog cimeta, muškatnog oraščića i klinčića. Za njegovu pripremu pomiješajte četiri sitno nasjeckana neoguljena limuna s četiri žlice meda u dvije litre hladne vode. Poklopite smjesu i ostavite da kuha 20 minuta. Nakon toga umiješajte po jednu žlicu mljevenog cimeta i muškatnog oraščića, pola žličice mljevenog klinčića i 200 mililitara crnog vina. Opet pokrijte lonac i ostavite da kuha još pet minuta.

Ovu količinu napitka potrebno je potrošiti u razdoblju od 24 sata, pri čemu se svaki put procijedi i zagrije samo količina namijenjena za konzumaciju tijekom tog sata.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here