Nedeljko Todorović, meteorolog, postavlja pitanje hoće li januar doneti klimatske promene i pravu zimu sa snegom i minusima. Ipak, nema razloga za zabrinutost, jer se trenutna temperatura od 15 stepeni smatra sigurnom. Da bismo stvari postavili u perspektivu, prošle godine su se 1. i 2. januara temperature penjale do visokih 18 stepeni. Prema saopštenju Republičkog hidrometeorološkog zavoda, veći deo zemlje može očekivati umerenu oblačnost i sunčane intervale tokom dana. Međutim, ujutro i pre podne, na pojedinim područjima na jugozapadu, jugu i jugoistoku moguća je lokalna kiša uz oblačno nebo. U Beogradu će duvati južni i jugoistočni vetar, slab do umeren. Najniža temperatura kretaće se od nula do pet stepeni, a najviša od 10 do 14 Celzijusovih stepeni. Vreme će biti sa umerenom oblačnošću i povremenim sunčanim intervalima.
Vetar će ostati slab do umeren, jugoistočnog smera. Najniža temperatura kretaće se od tri do pet Celzijusovih stepeni, a najviša dnevna oko 13 Celzijusovih stepeni. Ako se vratimo unazad otprilike 7-8 godina, tačnije na 1. januar, u Beogradu je vladala hladna atmosfera, sa maksimalnom temperaturom od minus šest stepeni i minimalnom od minus 13 stepeni. Ovo služi kao konkretan dokaz da vreme prolazi kroz godišnje varijacije, nikada ne održavajući stalno stanje toplote ili hladnoće. U narednoj sedmici očekujemo nastavak lepog i umerenog vremena. Nakon toga, predviđen je pad temperatura s visokom vjerojatnošću snijega u nižim područjima od 8. januara.
Oko 7-8 dana kasnije, naša će klima preći u zimsku sezonu, donoseći prijeko potrebno olakšanje od trenutnog toplinskog vala bez suočavanja s niskim temperaturama. Naš jedinstveni geografski položaj u Europi rezultira dosljednom izmjenom toplih i hladnih godišnjih doba. Ovaj se ponavljajući obrazac oblikuje kretanjem ciklona koji donose zrak niskog tlaka s Atlantika i direktno utječu na pojavu suše, oborina i snijega.