Oglasi - Advertisement

Životna priča žene koju su napustila četiri dece neće ostaviti nikog ravnodušnim, već će svakoga naterati da razmisli o stepenu empatije koji nosi u sebi. Baka Jela ima 76 godina i već je udovica dvije decenije. Majka je četvero djece i posvetila im je život kako bi ih usmjerila na pravi put. Ali, sada, kroz suze, dijeli kako su je svi nasljednici zaboravili. Brzo su pronašli svoj put, osnovali porodice, i iako je sretna zbog toga, pita se kako je došlo do toga da više ne brinu za nju. “S 55 godina postala sam udovica. Nakon toga, pet godina živjela sam u susjednom mjestu, bila sam u vezi koju sam iz mnogo razloga prekinula. Zatim sam se vratila u svoj rodni grad, djelom i zbog brata koji je bio invalid, pa sam željela biti od pomoći.” U svojim pedesetima, Jela je teško oboljela.”Dobila sam snažnu aritmiju srca, a kvaliteta mog života opada. Imala sam psa koji mi je pružao volju i snagu, te sam još pet godina uspijevala pomagati bratu kad god mu je bila potrebna pomoć, budući da je već imao i stručnu njegu. Ali, oko mene su se stvari nekako mijenjale na način koji nisam očekivala”, objašnjava Jela.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

 

 

Otkriva da su joj se djeca barem povremeno javljala tijekom pandemije i pomažala joj kad joj je bilo loše.”Onda je došla korona. Kao rizična osoba, morala sam biti u izolaciji. Donosili su mi ono što mi je trebalo na balkon, ali veze s unucima su praktički nestajale i nisu se obnavljale. Za rođendane bih im slala čestitke s nešto novca u njima, ali to je postalo rutina, kao da je baka postala poštar”, priča ova baka i nastavlja: “Zajednička druženja su prestala. Uspela sam ih okupiti samo dva puta u četiri godine – jednom za Božić kada su svi bili kod mene, i drugi put za moj rođendan. Povremeno bi neko došao na ručak, kafu ili piće, ali kako su deca odrastala, ta praksa se smanjivala i nestajala. Sve unuke, koje gotovo i ne poznaje zbog retkih susreta, uspela je jednom okupiti u obližnjoj piceriji.Najstariji je već bio u srednjoj školi, ostali su bili u osnovnoj i jedan još u vrtiću. To su bili neki od mojih poslednjih radosnih dana i rođendana. Nažalost, nisu pokazali da će to pamtiti” – napominje gospođa Jela. Teško joj pada što je jedina ćerka, kako se čini, prouzrokovala nesklad u porodici. “Dani su prolazili i meseci kada sam se osećala sve lošije, ali nisam tražila pomoć osim u zaista teškim situacijama. Svi živimo blizu, ali sve smo udaljeniji kao ljudi. Povezanosti je sve manje. Jedina ćerka je odigrala neobjašnjivu ulogu u razbijanju veza među nama. Moji unuci su sada već odrasli, jedino najmlađi ima pet godina i ne zna ni kako se zovem” – s tugom govori i nastavlja:

 

 

„Situacija s mojom kćerkom se drastično promijenila. Ona je naglo prekinula sve veze sa mnom i s braćom. Unuci se gotovo uopće ne poznaju međusobno, a meni je sve to postalo prestrašno shvatiti i podnijeti. Najmlađi unuk, koji ne zna ni moje ime, često je kod drugih baka i deka koji me ignoriraju, posebno baka, a žive u kući iza mene, odvojeni samo njihovim vrtom“ – požalila se.Namjeravala je poduzeti korake kako bi vidjela unuke uz pomoć institucija, ali je odustala.„Kako su odabrali, neka sada žive s tim. Ne pijem, ne pušim, nisam bila problematična u životu i mogu biti samo ponosna na to što su svi izrasli u ozbiljne i radne ljude. Na žalost, negdje su putem izgubili empatiju čak i prema vlastitoj majci i baki. Mnogo toga sam progutala, i jedino što mogu reći nakon svega je da se ponekad i sama čudim kako sam, unatoč svim problemima, ostala živa“ – zaključila je baka Jela.

 

 

PREUZMITE BESPLATNO

SAMO ZA NAŠE ČITATELJE!

Nakon unošenja emaila, dobit ćete besplatnu kopiju knjige Rich Dad, Poor Dad Roberta Kiyosakija. 

Otkrijte tajne koje će vam pomoći u postizanju finansijske slobode! 😎

Dobit ćete samo najkorisnije i najzanimljivije informacije prilagođene samo vama.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here