Svima nam je poznata stara kineska mudrost zvana feng šui, koja nas uči kako da prostor u kojem živimo uskladimo s vlastitom energijom. Jer kad kuća diše pravilno, dišemo i mi. A nema važnijeg mjesta od spavaće sobe – tu se tijelo oporavlja, duša umiruje, a misli tiho slažu.
U feng šuiju, krevet nije samo komad namještaja – on je energetski centar sobe, mjesto obnavljanja i unutrašnje ravnoteže. Najvažnije pravilo jeste da se krevet ne postavlja nasumice, već s pažnjom i osjećajem.
Idealna pozicija je takozvana „komandna pozicija“ – osoba koja leži treba vidjeti vrata sobe, ali ne smije biti direktno u liniji s njima. Najbolje je da krevet stoji dijagonalno u odnosu na vrata – to donosi osjećaj kontrole, sigurnosti i smirenosti.
Krevet treba da ima čvrsto uzglavlje, koje je naslonjeno na zid. Taj zid nije samo fizička potpora – on predstavlja psihološki oslonac, stabilnost i emocionalnu sigurnost.
Ako uzglavlje „lebdi“ ili se nalazi nasred prostorije, podsvjesno stvara osjećaj nestabilnosti. Vremenom, to može dovesti do umora, nesanice, pa čak i emocionalne nesigurnosti.
Jedna od najčešćih grešaka je postavljanje kreveta ispod prozora. Iako djeluje atraktivno, prema feng šuiju, to stvara energetski gubitak. Energija „bježi“ kroz prozor, a osoba se osjeća izloženo, ranjivo, nespokojno.
Ako ne postoji drugi način, treba koristiti teške zavjese, čvrsto uzglavlje ili drvene pregrade – bilo šta što će ublažiti direktan protok energije iznad glave.
Još jedna česta greška je kada krevet dijeli zid s kupatilom. U feng šuiju, voda simbolizira kretanje, promjenu, ali u ovom slučaju – i nemir. Posebno ako iza uzglavlja teče vodovod.
Rješenje? Zatvarati vrata toaleta, postaviti ogledalo s vanjske strane ili barem neku zaštitnu biljku koja ublažava energiju.
Ogledala mogu biti blagoslov, ali i zamka. Ako reflektuju ulazna vrata sobe, daju osjećaj nadzora i sigurnosti. Ali ako su postavljena direktno ispred kreveta – stvaraju nemir, prekomjernu stimulaciju, pa čak i probleme u partnerskim odnosima.
Najsigurniji savjet je – izbjegavaj da u ležećem položaju vidiš svoje lice u ogledalu. Ako je ogledalo već tu, može se privremeno prekriti tokom noći.
U feng šuiju, prostor ispod i oko kreveta mora biti čist i slobodan. Gomilanje kutija, cipela, starih stvari ispod kreveta blokira protok energije. Isto važi i za noćne ormariće – što manje predmeta, to više unutrašnjeg mira.
Krevet neka bude pristupačan sa obje strane – da energija može kružiti bez zastoja. Neka posteljina bude čista, a boje blage – pastelne, zemljane ili svijetle nijanse koje umiruju duh.Zaključak – dom kao utočište
Feng šui nije samo uređenje doma, već životna filozofija. Ne traži luksuz, ne traži savršenstvo – traži ravnotežu. Kada znamo gdje spavamo i kako se budimo, lakše nam je koračati kroz dan. Spavaća soba je naše lično svetilište – tu obnavljamo energiju koju dan uzme.
Pravilno postavljen krevet, čistoća prostora, izbjegavanje energetskih zamki – to su mali koraci ka velikom unutrašnjem miru.
Jer kad prostor stane uz nas, i život krene lakše. A kad je san miran – i dan je lakši, a odluke bistrije.