U današnjem svijetu bolovi u zglobovima, problemi sa spavanjem ili problemi povezani s prekomjernom težinom ili gripom postali su prilično česti među pojedincima. Ovaj začin pruža iznimne blagodati ne samo kod ovih problema, već i kod brojnih drugih tegoba. Donosimo vam najbolje zdravstvene recepte potkrijepljene velikim iskustvom! Dok je kumin glavni začin u mnogim kuhinjama, većina njegovih dobrobiti ostaje nepoznata.
- Što možete stvoriti s njim? Web stranica Healthline također ističe ove prednosti. Pomaže probavi i značajan je izvor željeza. Može pomoći u upravljanju dijabetesom i pomaže regulirati visoke razine kolesterola. Osim toga, učinkovito djeluje kao preventiva protiv raka debelog crijeva i gušterače. Sa svojim snažnim antioksidativnim svojstvima, nudi dobrobiti čišćenja i zaštitu od bolesti srca.
Štoviše, ima sposobnost poticanja metabolizma. Mješavinu procijedite i dodajte svim slanim jelima kako biste zaštitili bubrege od štetnog djelovanja natrija. Djeluje brzo, ublažava žgaravicu i refluks – jednostavno ga žvačite u ustima kratko vrijeme. Osim toga, pomaže u ublažavanju plinova i nadutosti. Ova mješavina je bogata kalcijem, vitaminima A i B12, zajedno s kalijem i magnezijem, što je čini izvrsnim izvorom hranjivih tvari za naše kosti i zglobove.
- Opskrbljuje tijelo željezom koje je korisno u borbi protiv anemije. Štoviše, poboljšava pamćenje i ujedno rješava tjeskobu i umor. To povoljno utječe na razinu melatonina, što posljedično pomaže osobama koje se bore s nesanicom. Postoje različiti DIY recepti za različite probleme. 1. Za bolju probavu pomiješajte malu količinu sušenog đumbira s mljevenim kimom i prstohvatom crnog papra.
Nakon jela uzimati 1 čajnu žličicu ove mješavine pomiješane s 1 čašom vode. Za ublažavanje žgaravice kratko prožvačite 1-2 komadića kima u ustima prije nego što ih progutate. Ovaj lijek smiruje žgaravicu i pomaže u sprječavanju refluksa. Za simptome prehlade i gripe, pomiješajte 15 g cijelog kumina s 400 ml vode, zatim kuhajte smjesu dok ne ostane samo 100 ml. Svako jutro i večer uzimajte 20 ml ove tekućine.
- Za ublažavanje mučnine pomiješajte mljeveni kim s medom i uzmite nakon obilnog obroka. Za ublažavanje želučanih tegoba pomiješajte 3 grama mljevenog kima s mlakom vodom i popijte mješavinu. Za kontrolu dijabetesa dodajte mljeveni kim u čašu vode i pijte jednom ili dva puta dnevno kako biste učinkovito regulirali razinu šećera u krvi.
Ovu praksu treba provoditi najviše tjedan dana, nakon čega se preporučuje pauza. Kumin također podržava zdravlje kostiju, jer je bogat vitalnim mineralima i nutrijentima koji poboljšavaju snagu, strukturu i pokretljivost kostiju, uključujući kalcij, vitamine A i B12, zajedno s kalijem i magnezijem.
BONUS TEKST
Bademi su jedno od onih koštuničavih voća koje su dostupne tijekom cijele godine. Jedna su od najzdravijih namirnica, iako imaju visoku energetsku vrijednost (650 kalorija/100 g), što proizlazi iz visokog udjela masti. – Ako ste mislili da je paradoks da je masna hrana dobra za zdravlje, evo dokaza koji govore suprotno.
- Bademi imaju visok udio mononezasićenih masnoća, baš kao i masline, te su vrlo učinkoviti u snižavanju LDL kolesterola i smanjenju rizika od srčanih bolesti – kaže Jasna Vujičić, viša dijetetičarka-nutricionistica. Tu sposobnost, prema njezinim riječima, bademi mogu zahvaliti vitaminu E, kojeg, osim minerala mangana, magnezija i kalija, ima u izobilju. – Magnezij ima ulogu olakšati cirkulaciju krvi, kisika i hranjivih tvari kroz tijelo. Bademi gotovo da i ne sadrže natrij, što ih čini pravim zaštitnikom srca i krvnih žila.
Bademi smanjuju nagle skokove razine šećera i inzulina u krvi pa se preporučuju osobama s dijabetesom i pretilošću. Ako bi se za ove pacijente napisala dijeta, ona bi morala imati nizak glikemijski indeks, a bademi snižavaju glikemijski indeks konzumirane hrane. Što više badema pojedete, indeks će biti niži, ali ni u čemu ne treba pretjerivati, pa ni s bademima – savjetuje naša sugovornica.
- Izbjegavajte pržene bademe Bademi imaju puno proteina, pa recimo 25 grama badema sadrži istu količinu proteina kao prosječno jaje od 55-60 grama. – Utvrđeno je da su bademi puno učinkovitiji u snižavanju lošeg LDL kolesterola i podizanju dobrog HDL kolesterola od, primjerice, muffina od cjelovitih žitarica, iako imaju istu težinu, vlaknastu i kalorijsku vrijednost. Izbjegavajte pržene bademe jer se obično prže u suncokretovom ili palminom biljnom ulju, pa tu završavaju sve dobrobiti za srce i krvne žile. Odaberite (suhe) pržene bademe.