Oglasi - Advertisement

Iako ne postoji nepogrešiva ​​metoda kojom bi se utvrdilo vara li pojedinac, stručnjak za govor tijela identificirao je pokazatelje koji mogu pomoći u otkrivanju lažljivca u roku od nekoliko trenutaka.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Vanessa Van Edwards, cijenjena autorica specijalizirana za komunikacijske vještine i međuljudske odnose, nedavno je gostovala u podcastu The Diary Of a CEO, tijekom kojeg je raspravljala o četiri ključna pokazatelja kojih treba biti svjestan.

  • Pokazatelji obmane obuhvaćaju promjenjiv ton u ispitivanju, naglo smanjenje glasnoće, nedosljednosti između verbalne komunikacije i fizičkog ponašanja, kao i izraze gađenja, navodi “Daily Mail”. Van Edwards je informirao voditelja Stephena Bartletta da postoji 54 posto vjerojatnosti da će jedan pojedinac utvrditi je li drugi nepošten. Najznačajniji pokazatelj je manifestacija gađenja, jer pojedinac doživljava ovu emociju dok pokušava nekoga drugoga obmanuti.

Pojasnila je da pojedinci koji često varaju doživljavaju osjećaj moralne nečistoće tijekom čina laganja, što objašnjava njihovu sklonost ispoljavanju osjećaja samogađenja u vezi sa svojim nepoštenjem.Napomenula je da pojedinci koji su nepošteni mogu pokazivati ​​ponašanje njuškanja, koje služi kao “aktivator gađenja”. Kada dožive gađenje, ljudi imaju tendenciju naborati nos, stisnuti nosnice i otkriti gornje bijele zube, dajući drugima vizualnu naznaku prijevare.

“Postoje specifični statistički pokazatelji prijevarnog ponašanja”, pojasnila je. “Ovi se pokazatelji često pojavljuju u studijama o lažnim pojedincima, iako ne univerzalno.” “Ne postoji definitivan ‘Pinokijev nos’. Niti jedan jedini pokazatelj pouzdano ne ukazuje na to da osoba laže, međutim, postoje određeni znakovi koji se često ponavljaju”, primijetio je dalje Van Edwards. Jasna indikacija je kada pojedinac verbalizira jednu izjavu dok njihov govor tijela prenosi suprotnu poruku.

Svoju tvrdnju ilustrirala je pitanjem je li kći pospremila svoju sobu, na što je kći odgovorila potvrdno s verbalnim “da”, iako je istovremeno odmahivala glavom.”Nedosljednosti u izrazima lica također će biti očite”, primijetio je Van Edwards.

  • Ipak, postoji iznimka od ove kulturne norme. U zemljama kao što su Indija, Bugarska i Pakistan, pojedinci pokazuju poseban način klimanja glavom u usporedbi sa zapadnim kulturama. U regijama izvan ovih specifičnih nacija, ova se varijacija često tumači kao pokazatelj prijevare. Dodatno, fenomen poznat kao Uptalk, karakteriziran izjavom koja završava upitnom intonacijom, služi kao još jedan pokazatelj.

“Uopće mi nije poznata tema o kojoj govorite.Prema Van Edwardsu, “kada pojedinac govori i naglo postavi pitanje koje se ne čini istinitim, to izaziva sumnju i služi kao suptilan pokazatelj da je daljnja istraga opravdana.Smanjenje glasnoće služi kao dodatna indikacija prijevare.Objasnila je da tjeskoba ili nervoza često rezultiraju smanjenjem glasnoće i kontrole disanja.

Ako osoba s kojom razgovarate počne govoriti osjetno tišim tonom, to može sugerirati nedostatak iskrenosti u njenim izjavama u tom trenutku. Nadalje, razni su stručnjaci identificirali dodatne pokazatelje koji mogu pomoći u razlučivanju govori li netko lažno. Joe Navarro, pisac i bivši agent FBI-a, obavijestio je The Guardian da određena umirujuća ponašanja mogu značiti psihološku nelagodu. Takvo ponašanje može uključivati ​​vrpoljenje, manipuliranje ili namještanje odjeće, kao i dodirivanje ili trljanje lica.Gabrielle Stewart, savjetnica za prijevare u osiguranju, obavijestila je The Guardian da promatranje izbora jezika drugih može biti ključno u otkrivanju prijevare.

Objasnila je da kada se upustimo u prijevaru, koristimo potpuno drugačiji jezik.Značajna ilustracija je predsjednik Nixon. Na izravno pitanje: “Jeste li znali za Watergate?”, njegov je odgovor bio: “Predsjednik nikada ne bi učinio tako nešto.” U početku je primjetno udaljavanje, koje se često opaža. U odgovorima kojima nedostaje iskrenosti, osobne zamjenice poput “ja” i “moj” često su odsutne, jer pojedinci nastoje odvojiti laž od vlastitog identiteta.Iako svi ovi stručnjaci naglašavaju da takvi signali ne ukazuju uvijek na prijevaru, pažnja na njih služi kao moćna metoda za prepoznavanje neiskrenosti u vašim odnosima.

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu 'Bogati otac, siromašni otac'! Saznaj kako korak po korak doći do finansijske slobode i izgraditi život iz snova!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here