Dok su iščekivali dolazak svog četvrtog djeteta, Mark i Ana doživjeli su duboko uzbuđenje. Mark je posebno bio ispunjen radošću, nadajući se sinu nakon što je dobio tri kćeri. Ipak, ishod je znatno odudarao od njegovih očekivanja.
- Promatrao je trudove svoje supruge sa sve većim nestrpljenjem, željno očekujući trenutak kada će prvi put vidjeti njihovo novorođenče; međutim, umjesto toga čekalo ga je izuzetno iznenađenje. Marko je doživio veliku devastaciju kada je otkrio da on nije biološki otac i da ga je voljena supruga prevarila. Ana je osobu susrela u noćnom klubu, gdje su konzumirali alkohol i sudjelovali u nezaštićenom intimnom odnosu.
Podijelili su svoje podatke za kontakt kako bi dogovorili sljedeći sastanak; no Ana je vrlo brzo shvatila da je trudna, nakon čega joj je muškarac blokirao broj. Mark je, nakon što je doživio izdaju, izrazio svoju nespremnost da održi vezu, unatoč nastojanjima partnerice da ga umiri i uvjeri da ta druga osoba nema nikakav značaj, da su njezini postupci pogreška i da ona želi da je on bude suroditelj dijete.
BONUS TEKST
Za pravoslavne kršćane Božić je najznačajniji blagdan kojeg karakteriziraju teme ljubavi, mira i obiteljske radosti. Ujedinjuje sve članove obitelji, a djeca igraju posebno važnu ulogu u održavanju tradicije i njegovanju dragih uspomena. Na Božić najmlađi i najstariji članovi obitelji odvaže se u izbor božićnog drvca, simbola Krista. Obred se vodi s velikom pozornošću, a ukućani jedni drugima čestitaju Božić.
- Djeca uživaju u potrazi za skrivenim darovima i poslasticama, simbolizirajući ljubav i strpljenje. Zatim se svi pojedinci okupljaju za stolom kako bi sudjelovali u korizmenom obroku koji se sastoji od kruha, ribe i povrća. Na Božić se u pečeni češnjak stavlja novčić, a onaj tko ga otkrije smatra se sretnikom u godini. Nakon toga odlazi u crkvu i uživa u svom početnom blagom doručku.
Prvi koji uđe u rezidenciju i čestita Božić je poštar. Osvijetljeno je božićno drvce i iskazani su izrazi dobre volje. Božićno vrijeme predstavlja priliku za pokretanje novih pothvata, posebice onih koji su se suočavali s izazovima u prethodnoj godini. Ovaj praznik služi kao podsjetnik na ljubav, jedinstvo i poštovanje.
DODATNI TEKST
Prema kazivanju, kada su Turci od Dečana tražili da sagrade džamiju, dogodio se neobičan događaj. Nakon okupacije Srbije, Turci Osmanlije su brojne srpske crkve pretvorili u džamije, a istu transformaciju nastojali su primijeniti i na crkvu manastira Dečani. Da bi se postigao ovaj cilj, ogromna turska vojna sila, u pratnji brojnih vjerskih vođa i njihovih poglavara, okupljena je u Dečanima kako bi se osigurala najveća svečanost ceremonije.
- Kako bi spriječili eventualnu pobunu među obližnjim Srbima, Turci su strateški rasporedili svoje trupe oko samostana i prevezli znatnu količinu streljiva koje je bilo pohranjeno u zvoniku na glavnom ulazu. Glavni vojskovođa i njegovi zapovjednici smjestili su se u najljepšem smještaju gostionice, nakon čega su pozvali opata i redovnike da im predlože da se presele u Tursku; u protivnom, trebali su bez odlaganja napustiti samostan.
Iguman i bratija, ne želeći se pokoriti Turcima, usrdno su molili, plačući i obećavajući zlato, u nadi da će uvjeriti Turke da poštede manastir. Međutim, njihovi napori pokazali su se uzaludnim. Naposljetku su ih Turci protjerali iz samostana, zbog čega su se povukli u pustinjačke domove smještene unutar klanca nekoliko samostana.
- Po dolasku Turci su na zvonik iznad kapije pričvrstili svoj znak s polumjesecom i zvijezdom kao simbol turčenja. Iako su ga namjeravali postaviti i na kupolu crkve, značajna visina i nedostatak skele spriječili su ih da to odmah učine, pa su ovu akciju odgodili. Nakon protjerivanja redovnika, u samostanu je ostao samo Sveti Kralj, kojeg Turci nisu očekivali.