Oglasi - Advertisement

Svaka država drugačije tumači svoje zakone, pa tako i one vezane za sklapanje bračne zajednice. Pa se tako u nekim zemljama dalji rođaci mogu i vjenčati, dok se u drugim to posmatra u negativnom smislu.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Obiteljski zakon Republike Srbije, točnije član 19. dio drugi, zabranjuje sklapanje braka između pojedinih srodnika u ravnoj liniji. To uključuje potomke i roditelje, unuke/unuke i djedove/bake, i praunuke/praunuke i pradjedove/prabake, kao i sve daljnje rođake koji dijele istu krvnu lozu.

Zakonom je zabranjen brak između krvnih srodnika koji imaju zajedničkog pretka ako ne potječu izravno jedni od drugih. Takvi rođaci uključuju braću i sestre koji dijele oba roditelja, polubraću i sestre koji dijele samo jednog roditelja te tete, stričeve i rođake koji dijele krvnu lozu. Osim toga, nije dopušteno vjenčanje djece braće i sestara ni s očeve ni s majčine strane.

Zakon je nepristran i primjenjiv i na biološke i na posvojene srodnike bez razlike.

Obiteljski zakon (članak 19. drugog dijela Obiteljskog zakona Republike Srbije) predstavlja neke nejasnoće u pogledu smetnji za sklapanje braka iz krvnog srodstva. Ministarstvo skrbi za obitelj i demografiju dalo je pojašnjenje na sljedeća pitanja koja su ostala nejasna u tumačenju zakona.

Postoji zabrinutost oko prepreka sklapanju braka s rođacima na istoj razini obiteljskog stabla.

Ostaje pitanje jesu li u potpunosti zabranjeni brakovi između stričeva, teta i nećaka, nećaka ili onih koji dijele zajedničkog pretka poput pradjeda ili prabake ili samo oni koji su biološki povezani preko majke strica ili tete ili očeve braće i sestara.

Jednostavnije rečeno, nije jasno je li dopušten brak između rođaka u srodstvu preko pradjeda i bake, ali ne i preko ujaka ili tetke. Na primjer, nije sigurno je li dopušteno udati se za ujaka koji nije biološki povezan s vašim ocem ili polubratom, ali je s vama u rodu preko vašeg pradjeda ili prabake.

Je li točan zaključak da izraz “djeca braće i sestara po ocu ili majci” obuhvaća svu braću i sestre u srodstvu s nekom osobom, bez obzira na to jesu li biološka braća i sestre ili ne, već dijele zajedničkog pradjeda ili praprapra- baka ili djed? Jednostavnije rečeno, je li dopušteno vjenčati se s bratom ili sestrom koji nije biološki potomak nečije tetke, ujaka, polubrata ili poluujne/ujaka, već je u krvnom srodstvu, kao što je pradjed ili prabaka pradjed?

Prilikom sastavljanja navedenog teksta odgovor Ministarstva je izostao; međutim, sada su nam dostavili pojašnjenje, koje ćemo mi prenijeti i dešifrirati.

Ministarstvo za skrb obitelji i demografiju oglasilo se priopćenjem povodom nedavnih upita. Ministarstvo potvrđuje svoju predanost potpori obiteljima i promicanju demografske stabilnosti u regiji. Ministarstvo prepoznaje važnost jakih obiteljskih jedinica kao temelja za zdrava društva i predano je osigurati sredstva za podršku obiteljima u njihovim različitim oblicima.

Osim toga, Ministarstvo je svjesno demografskih izazova s ​​kojima se regija suočava i aktivno radi na rješavanju tih problema kroz niz mjera, uključujući obrazovne kampanje i političke inicijative.

U odgovoru na vaš upit o zakonitosti brakova između ujaka, ujne ili nećakinje/nećaka/rođaka koji dijele zajedničkog pretka poput prabake i pradjeda, mora se pojasniti da su takvi brakovi zabranjeni. Ova se zabrana odnosi na sve brakove između stričeva, tetaka ili nećaka/nećaka/nećaka, bez obzira na to dijele li biološki odnos između brata i sestre.

Stoga se u odgovoru Ministarstva jasno navodi da se brakovi mogu sklopiti samo u sljedećim okolnostima: žena se može udati za “dalekog ujaka” ili “daleku tetu”, što znači osobu s kojom dijeli pradjeda i baku, ali ne i biološkog brata ili sestru odnos s majkom ili ocem, a muška osoba se može oženiti “daljom tetom” koja im je u sličnom srodstvu.

Što se tiče pitanja o tome da li pojam “djeca braće i sestara po ocu ili majci” obuhvaća svu braću i sestre neke osobe, čak i ako oni nisu biološki rođeni braća i sestre, već dijele zajedničkog pradjeda ili baku, treba napomenuti da Obiteljski zakon ne pravi razliku između biološke braće i sestara te braće i sestara po ocu ili majci pri izračunu stupnja srodstva kao zapreke za sklapanje braka.

U tom kontekstu, i biološka braća i sestre i polubraća i sestre smatraju se u drugom stupnju srodstva. Prema odgovoru Ministarstva, dopuštene su sljedeće bračne veze: ženska osoba može se udati za “daljeg brata”, što znači nekoga tko ima zajedničkog pradjeda/prabaku, a nije biološki brat, polubrat, sestra, ili polusestra svoje majke ili oca, čime je dalje udaljena u smislu krvnog srodstva.

Slično tome, muškarac se može oženiti “daljom sestrom”, koja nije njegova biološka sestra, polusestra, brat ili polubrat njegove majke ili oca, ali ima zajedničkog pradjeda/prabaku i stoga je dalje udaljeno u smislu krvnog srodstva.

PREUZMITE BESPLATNO

SAMO ZA NAŠE ČITATELJE!

Nakon unošenja emaila, dobit ćete besplatnu kopiju knjige Rich Dad, Poor Dad Roberta Kiyosakija. 

Otkrijte tajne koje će vam pomoći u postizanju finansijske slobode! 😎

Dobit ćete samo najkorisnije i najzanimljivije informacije prilagođene samo vama.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here