Srbija je na korak do ostvarivanja fascinantnog koncepta – stvaranja svojevrsnog “morskog” prostranstva, ili barem nečega što će tome najbliže biti. Nakon 18 godina, projekat koji je ponovo postao aktuelan otvara mogućnost za izgradnju impozantne brane koja bi akumulirala vode slivnog područja Bogovine. Rezultat bi bio stvaranje ogromnog veštačkog jezera sa površinom od čak 360 kvadratnih kilometara.

Za poređenje, trenutno najveće veštačko jezero u Srbiji je Đerdapsko, sa površinom od 253 kvadratna kilometra, što je gotovo 100 kvadratnih kilometara manje od planirane akumulacije kod Bogovine. Projektna dokumentacija ukazuje na to da će ukupna zapremina akumulacije iznositi 44 miliona kubnih metara, dok će betonska brana, koja će biti podignuta, imati impresivnu visinu krune od čak 269 metara. Ovaj ambiciozni poduhvat će obuhvatiti sliv vodosistema Bogovina, a čitava inicijativa za izgradnju “srpskog mora” ima za cilj da reši hitne probleme nestašice vode. Akcenat će biti stavljen na ostvarenje sistema akumulacije Bogovina, uključujući prateću infrastrukturu, kako bi se trajno rešio problem nestašice vode, posebno u gradu Bor, uzimajući u obzir rastuće potrebe privrede za ovim resursom.

Prema nacrtu Prostornog plana Republike Srbije do 2035. godine, akumulacija Bogovina na reci Crni Timok je planirana kao akumulacija prvog nivoa značaja. Njena svrha će biti raznolika, uključujući snabdevanje vodom stanovništva, potrebe industrije, zaštitu od poplava, razvoj malih voda, razvoj ribarstva, unapređenje turizma i energetiku. Ovaj obuhvatni projekat biće ostvaren na površini većoj od 470 kvadratnih kilometara. Granice ovog područja obuhvataju cele katastarske opštine u opštini Boljevac, čineći oko 471 kvadratni kilometar, a obuhvata opštine poput Bogovine, Valakonja, Ilina, Jablanice, Krivog Vira, Lukova, Malog Izvora i Mirova, gde je 2022. godine živelo oko 3.270 stanovnika.

Očekuje se da ovaj razvojni korak donese značajne promene za ovaj deo Srbije. Predsednik opštine Boljevac, Nebojša Marjanović, ističe da ovaj projekat predstavlja veliku razvojnu šansu, naglašavajući da bogovinska akumulacija neće negativno uticati na okolne opštine. Ipak, važno je napomenuti da će izgradnjom akumulacije doći i do preseljenja ljudi koji žive na tom području, naročito u selu Mali Izvor. Marjanović ističe da ovaj projekat planira uključiti sistem za navodnjavanje celog područja sve do Negotina, izgradnju hidrocentrale i fabrike vode, kao i stvaranje uslova za turizam i ekonomski razvoj. Takođe, lokalne reke koje bi se ulivale u ovu akumulaciju su bogate pastrmkom, čime se otvaraju mogućnosti za razvoj ribolovnog turizma. U svemu ovome, lokacija buduće “srpske obale” ili akumulacije biće nedaleko od Valakonjskog brda, koristeći izvorišta reka kao što su Crna reka, Radovanska reka, Lozica kod istoimenog manastira i reka Mirovštica. Sve ove reke karakteriše izuzetna čistoća i odsustvo zagađivača, a budući da se sve reke spajaju u Crnom Timoku, stvara se strategijsko stanište obuhvaćeno unutar prečnika od 30 kilometara.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here