Dijabetes je stanje koje može imati različite simptome, uključujući, ali ne ograničavajući se na, česte uriniranje, umor, gljivične infekcije i neuobičajene promjene na koži. No, medicinski stručnjaci ističu da postoje i znakovi dijabetesa koji se manifestiraju u usnoj šupljini. Dijabetes tipa 2 sve više postaje rasprostranjeno globalno, a njegova pojava povezana je s različitim čimbenicima, uključujući sjedilački način života i prekomjernu tjelesnu težinu. Stoga je važno biti svjestan potencijalnih znakova dijabetesa i potražiti odgovarajuće liječenje. Stomatološka stručnjakinja Amanda Šian objašnjava da je dijabetes medicinsko stanje koje karakterizira nesposobnost tijela da regulira razinu šećera u krvi. Povišene razine šećera u krvi mogu utjecati na povećanje koncentracije šećera u slini, što može prouzročiti oštećenje desni i zubi.

Stomatolog ističe nekoliko simptoma problema s desnima povezanih s dijabetesom, uključujući crvenilo i upalu desni koje povremeno krvare, klimave zube, recesiju desni i trajni zadah iz usta, čak i nakon četkanja zubi. Gingivitis, oblik bolesti desni, često je prisutan kod osoba s dijabetesom i obično proizlazi iz nakupljanja plaka i kamenca uz rub desni, što rezultira iritacijom i upalom. Osobe koje imaju dijabetes ili su podložne šećernoj bolesti imaju značajno povećan rizik od problema s oralnim zdravljem, s trostrukim povećanjem vjerojatnosti. Dijabetes, često nazivan i “tihi ubojica”, predstavlja pravu epidemiju u suvremenom društvu.

Dijabetes se najčešće razvija kao posljedica promjena u načinu života, uključujući unos nezdrave hrane i smanjenje tjelesne aktivnosti. Simptomi dijabetesa, ovisno o vrsti bolesti, često se pogrešno tumače kao znakovi starenja. Zato može proći neko vrijeme prije nego što osoba shvati da boluje od ovog stanja. Dijabetes je karakteriziran smanjenom proizvodnjom inzulina u tijelu, što rezultira nemogućnošću odgovora tijela na inzulin, što dovodi do visokih razina šećera u krvi.

Glukoza je važan izvor energije za stanice tijela i dobiva se iz hrane. Međutim, kronično povišene razine glukoze u krvi mogu uzrokovati niz zdravstvenih problema i dugoročne štete. Hormoni poput inzulina, glukagona i hormona rasta koje luče gušterača i hipofiza igraju ključnu ulogu u regulaciji razine glukoze u krvi.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here