Podrijetlo kavkaskog ovčara, jedne od najstarijih pasmina pasa, do danas ostaje enigma.

Smatra se da tajanstveno porijeklo kavkaskog ovčara potječe do pripitomljenih vukova. Dok jedni nagađaju da potječu iz Mesopotamije, drugi tvrde da su migrirali na Tibet. Međutim, pravo porijeklo ovih veličanstvenih stvorenja ostaje enigma.

Tokom nebrojenih vekova, ova izuzetna stvorenja su bila neprocenjivi pratioci pastira koji planine Kavkaza nazivaju svojim domom. S nepokolebljivom predanošću, neustrašivo su štitili i ovce i njihove staratelje od strašnih grabežljivaca poput vukova, kojota i medvjeda. Uspješno napredujući u najsurovijim okruženjima i podnoseći temperature od jezivih kostiju, utjelovili su snagu, neustrašivost i prisustvo koje izaziva strahopoštovanje.

Zbog prostranosti kavkaskog regiona, pastiri su selektivno uzgajali pse sa željenim osobinama, što je rezultiralo pojavom različitih tipova unutar vrste. Međutim, upravo su kavkaski ovčari razvijeni u Gruziji uspostavili standard rase, priznanje koje podržava većina kinoloških klubova, kako prenosi Ljubimci.org.

Tokom 1900-ih, Sovjetski Savez, poznat po svom komunističkom režimu, inicirao je korištenje ovih očnjaka kao čuvara u svom zatvorskom sistemu. Nadalje, korišteni su da pomognu u razvoju raznih drugih pasmina u vojnim odgajivačnicama za vojne svrhe. 1960-ih, Istočna Njemačka je angažovala ove pse da služe kao čuvari granice duž Berlinskog zida. Nakon rušenja zida 1989. godine, oko 7.000 pasa je rastjerano, a značajan broj je pronašao domove kod porodica u Njemačkoj, gdje su boravili do kraja svojih dana.

U modernim vremenima, njihove primarne uloge prebačene su na porodične drugove, čuvare imovine i pse čuvare. Međutim, u određenim regijama pastiri se i dalje oslanjaju na njih kako bi zaštitili svoja stada. Unatoč ovoj evoluciji, zadržali su mnoge svoje izvorne osobine, uključujući oprez, povučenost i povremenu agresiju. Stoga je ključno socijalizirati ih od najranije dobi kako bi se spriječili eventualni incidenti.

Karakteristike

Upečatljiv izgled ove kolosalne pasmine nikada ne prestaje da nas očara. Robusni mišići, čvrste kosti i besprijekorno držanje su odlike kavkaskog ovčara, također poznatog kao bijelci. Ova veličanstvena stvorenja imaju veliku glavu i luksuzan kaput od debelog krzna. Vrijedi napomenuti da se bijele rase rađaju samo jednom godišnje, što povećava njihovu intrigu.

Mužjaci obično imaju između 64 i 72 cm visine, dok su ženke obično nešto niže. Težina mužjaka varira od 45 do približno 70 kg, dok su ženke oko 10% lakše. Ovisno o spolu, mogu težiti od 50 do 70 kilograma. Životni vek im je u proseku oko 11 godina. Što se tiče temperamenta, oni pokazuju osobine kao što su agilnost, asertivnost, kompetencija, pamet, brzina i nepokolebljiva posvećenost zaštiti svojih najmilijih.

Temperament

S nepokolebljivom odlučnošću, ova ekspanzivna pasmina pokazuje teritorijalnu prirodu koja odbija povlačenje, čak i kada je suočena sa strašnim protivnicima poput medvjeda ili vukova. Poznati po svojoj oštroumnosti i izvanrednoj sposobnosti da pruže zaštitu, pokazali su se kao izuzetni čuvari. Međutim, njihova inherentna nezavisnost i tvrdoglava nastrojenost predstavljaju izazove u procesu obuke. Osim toga, njihova inherentna sumnjičavost prema nepoznatim pojedincima i drugim psima može se manifestirati kao agresija ako nije vođena odlučnim i nepokolebljivim vlasnikom koji postavlja nedvosmislene granice i propise.

Iako nije posebno energična, ova pasmina nije pogodna za vlasnike početnike i ne preporučuje se porodicama s malom djecom zbog svoje veličine. Preporučljivo je imati sigurno ograđeno dvorište za njih.

Kroz adekvatnu obuku i socijalizaciju, ovi psi imaju potencijal da se transformišu u pouzdane zaštitnike, odane porodične pratioce i izuzetne terapijske životinje. Njihovi strpljivi i iskusni vlasnici bit će nagrađeni nepokolebljivom predanošću i naklonošću, što će rezultirati stvaranjem kućanstva pune ljubavi i sklada.

Za optimalne rezultate preporučuje se da se s treningom započne što je prije moguće, dok socijalizacija igra vitalnu ulogu u podsticanju prihvaćanja prema nepoznatim pojedincima i životinjama.

Iako možda neće biti prepoznati po pretjeranom lajanju u odnosu na druge pasmine, ovi psi će nesumnjivo obavijestiti svoje vlasnike o svakoj potencijalnoj opasnosti, čak i tokom noćnih sati, svojim izrazito glasnim lajanjem.

Preporučljivo je držati kavkaske ovčare kao kućne ljubimce i osigurati im dovoljno vremena u zatvorenom prostoru sa svojim vlasnicima. Ostavljajući ih same vani, vezane za lanac, može dovesti do razvoja agresije, nedostatka socijalizacije i potencijalno opasnog psa.

Zdravlje
Iako su općenito robusni, kavkaski psi, kao i druge veće rase, skloni su displaziji kukova i katarakti. Gojaznost je najčešći problem sa kojim se susreću. Da biste to ublažili, osigurajte im odgovarajuću prehranu za velike pasmine i osigurajte da se bave redovnom fizičkom aktivnošću. Od ključnog je značaja da veterinar prati njihovu težinu i da im obezbedi prilagođenu ishranu i plan vežbanja. Vjerovatno će veterinar preporučiti manje, češće obroke tokom dana kako bi spriječio nadimanje.

Sposobnost dobre interakcije i sa djecom i sa kućnim ljubimcima je vrijedna osobina poznata kao društvenost.

Kada su u pitanju kavkaski psi, oni imaju potencijal da budu izuzetni i odani pratioci porodicama, uključujući i decu. Međutim, ključno je započeti njihovu obuku u ranoj fazi. Po prirodi su oprezni sa nepoznatim osobama, povremeno pokazujući agresiju. Bez odgovarajuće instrukcije od malih nogu, mogu se boriti za skladnu interakciju s drugim psima.

U slučajevima kada se burna igra nepoznate djece pogrešno tumači kao napad na članove domaćinstva, njihovi inherentni lovački instinkti mogu prevladati, što može dovesti do potencijalne agresije.

Imajte na umu da su ove osobe odgajane sa snažnim osjećajem dužnosti i prirodnom sklonošću da zaštite svoje voljene, što ih čini nepokolebljivim u svojoj posvećenosti zaštiti svoje porodice od svih mogućih opasnosti.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here