Mina Naumović Amidžić, supruga poznatog voditelja Ognjena Amidžića, osvrnula se na neprijatnost koju je, prema njenim rečima, doživela u taksi vozilu. Na svom Instagram profilu, Mina je detaljno opisala neugodnu situaciju u kojoj je vozač, kako tvrdi, bio potpuno neuračunljiv i vozio pod uticajem alkohola.
- “Ako vam se desi ovaj čovek na aplikaciji, momentalno otkažite vožnju. Čovek je potpuno neuračunljiv i vozi pijan,” napisala je Mina u objavi. Dodala je da je brzo napustila taksi jer je, kako kaže, bila zgranuta ponašanjem vozača. “Bukvalno sam bila zgranuta i napustila vozilo posle minut vožnje,” otkrila je ona, izazvavši brojne reakcije svojih pratilaca.
Inače, Mina je često bila na meti medijskih spekulacija, posebno kada je reč o njenom izgledu. Iako su se mnogi pitali da li je imala estetske korekcije, ona je to više puta negirala, uz tvrdnje da je “100% prirodna”. Ognjen Amidžić se, odgovarajući na te komentare, jednom prilikom oglasio i izjavio da “njegova supruga nikada nije uvećavala usne”, naglašavajući da su sve tvrdnje o estetskim zahvatima potpuno netačne.
- Ognjen: “Mina je prirodna”
Takođe, Ognjen je naglasio da je njegova žena prirodna, i to u potpunosti, odbijajući spekulacije koje su se širile. “Ni 1% gmo, fileri i plastika. Pošto čitam koješta, a ne volim nepravdu,” rekao je Ognjen, dodajući: “Rekao sam sve. Samim tim i usta. 100%.”
Ova situacija svakako izaziva veliku pažnju javnosti, kako zbog njenog sadržaja, tako i zbog brojnih nagađanja koja su usledila, posebno oko estetskih promena koje su se pripisivale Mini.
BONUS TEKST
Krompirova zlatica je jedna od najopasnijih štetočina koja svake godine napada nasade krompira. Ova štetočina može biti toliko destruktivna da potpuno uništava usjeve. U našim uslovima, zlatica razvija od jedne do tri generacije godišnje, pri čemu se dve generacije obično pojavljuju na područjima do 600 metara nadmorske visine. Ako su uvjeti povoljni, može doći i do razvoja treće generacije.
Biološke karakteristike i razmnožavanje
Ženke krompirove zlatice vrlo su plodne i mogu položiti do 2000 jaja. Jaja su narandžaste boje i obično se odlažu u skupinama na donjoj strani listova. Ove štetočine mogu ozbiljno ugroziti razvoj biljaka, jer se hranjenje larvi i odraslih jedinki sprovodi na stabljikama i korenu biljaka, što dovodi do smanjenja prinosa i slabljenja biljaka.
Prirodni neprijatelji i biološka kontrola
Krompirova zlatica ima samo mali broj prirodnih neprijatelja. U borbi protiv nje mogu učestvovati jež, krtica i fazan, koji se hrane njenim jajima i larvama. Takođe, grabežljive stenice mogu konzumirati jaja ove štetočine, dok je gljivica Bauveria bassiana veoma efikasna u suzbijanju zlatice. Na tržištu postoje preparati sa sporama ove gljivice koji služe za biološku kontrolu i suzbijanje krompirove zlatice.
Metode suzbijanja zlatice
Postoji više metoda suzbijanja krompirove zlatice, a najvažniji korak je početak borbe već u proleće, pre nego što se štetočine razmnože u velikim količinama. Osim toga, plodored je ključna preventivna mjera, jer je preporučljivo da krompir ne raste na istom zemljištu 4-5 godina, kako bi se smanjila koncentracija zlatice u tlu.
Jedna od zanimljivih metoda je upotreba čašica od jogurta. U ove čašice treba staviti sveže oguljenu koru krompira, napuniti ih do 1/3 i zakopati između redova krompira, pri čemu ivica čašice treba biti u ravni sa površinom zemljišta. Nakon 3-4 dana potrebno je obići čašice i pokupiti insekte koji su se u njih zaleteli. Čašice treba redovno menjati, a kore krompira zamenjivati kada se osuše, kako bi metoda bila efikasna.
Zaključak
Krompirova zlatica predstavlja ozbiljan problem za proizvođače krompira, ali uz pravovremeno prepoznavanje i primenu odgovarajućih metoda suzbijanja, moguće je značajno smanjiti njen negativan uticaj na usjeve. Korišćenjem plodoreda, prirodnih neprijatelja, bioloških preparata i specifičnih tehnika poput čašica s korom krompira, može se efikasno boriti protiv ove štetočine i očuvati zdravlje krompira.