Oglasi - Advertisement

U savremenom društvu, način na koji se tretiraju žene u različitim kulturama i društvima često se drastično razlikuje. U nekim zemljama, žene i dalje suočavaju s ozbiljnim izazovima i ograničenjima koja ne samo da utiču na njihove svakodnevne živote, već često određuju njihove sudbine. Pakistan je jedna od zemalja u kojoj su prava žena ozbiljno ugrožena, a njihova svakodnevica često ispunjena nepravdom i brutalnim normama koje nameću tradicija i društveni pritisak. Ovaj članak detaljno razmatra sedam ključnih aspekata života žena u Pakistanu, ukazujući na ozbiljne nepravde koje doživljavaju, ali i na njihove nesebične napore da prežive i opstanu.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

1. Podložnost tradicionalnim pravilima

U Pakistanu, život žena uveliko zavisi od toga u kojoj porodici su rođene. Žene iz imućnih porodica, koje žive u velikim gradovima poput Islamabada, imaju šanse za obrazovanje i zapošljavanje. Međutim, situacija je drastično različita za žene u siromašnijim delovima zemlje. U takvim sredinama, žene su često osuđene na život u okviru porodice, gde je njihov jedini zadatak da budu majke i domaćice. Nažalost, mnoge žene nemaju mogućnosti da izađu iz tog okvira, a život u provincijama Pakistanima često je ograničen i prepun društvenih normi koje su još uvek stroge i diskriminatorske prema ženama.

2. Rodna diskriminacija i želja za muškima

Jedan od najistaknutijih problema s kojima se žene u Pakistanu suočavaju jeste rodna diskriminacija koja počinje već pri rođenju. U ovoj kulturi, prvo dete mora biti muško – ovo verovanje duboko je ukorenjeno u društvu. Svemir se prema porodici “odražava” u zavisnosti od toga da li je prvi potomak muško ili žensko, a verovanje je da Bog favorizuje porodicu koja rodi muško dete. Mnoge žene su žrtve nasilja zbog toga što nisu rodile sina, a nasilje koje doživljavaju od svojih muževa postaje sve učestalije. Žene koje ne mogu ispuniti ovu želju svog muža često su izložene fizičkom nasilju, jer se veruje da su one odgovorne za ovo “prokletstvo” u porodici. Nažalost, ovakvi slučajevi nasilja često ostaju nesankcionisani, jer i policija u Pakistanu može delovati pod uticajem tih istih rodnih normi.

3. Prava žene i potisnuta mišljenja

Za žene u Pakistanu, individualnost i lična sloboda su gotovo nepostojeći pojmovi. Većina žena se ne može izjašnjavati ili izražavati svoje mišljenje, a njihovi životi u potpunosti zavise od volje njihovih muževa i drugih članova porodice. Ove žene moraju biti poslušne i zadovoljiti želje svojih muževa, bez obzira na lične želje ili zdravstvene probleme. Svaka pokušaj pobune može se završiti ozbiljnim posledicama, uključujući fizičko nasilje ili čak smrt. Takođe, žene se suočavaju s ogromnim pritiskom društva da uvek budu pod kontrolom, da bi izbegle bilo kakav gubitak časti ili ugleda, kako bi njihova porodica izbegla osudu društva.

4. Oblačenje – sloboda ili okovi?

Dok žene u većim pakistanskim gradovima mogu da se oblače relativno modernije, situacija u provincijama je drastično različita. Žene u ovim delovima zemlje često nose burke, tradicionalnu odeću koja skriva celo telo osim ruku, stopala i lica. Iako žene u prestonici poput Islamabada mogu nositi savremenu odeću kao što su farmerke, odeća je i dalje podložna strogoj socijalnoj kontroli. U nekim delovima zemlje, žene su gotovo u potpunosti ograničene u svojim izborima oblačenja, a bilo kakav iskorak iz normi može izazvati osudu i ozbiljne posledice. U društvu gde je moranje poštovanja tradicije i kulture prioritet, žene su često prisiljene da se podvrgnu restriktivnim pravilima, kako bi sačuvale mir u zajednici i obiteljsku čast.

5. Brakovi bez ljubavi

U Pakistanu, brakovi se često organizuju od strane roditelja, a mladi ljudi nemaju mnogo prava da biraju svoje partnere. Ljubavni brakovi su gotovo nezamislivi, jer roditelji biraju partnera za svoju decu, bazirajući se na porodičnom statusu, imovinskim prilikama i društvenim normama. Nevesta i mladoženja često se ne upoznaju pre venčanja, a brakovi su često više poslovni aranžmani nego romantične veze. Svadbeni rituali su vrlo specifični, traje četiri dana, a mladoženja se ne susreće sa mladirom do poslednjeg dana. U nekim slučajevima, žene nemaju pravo da odbiju brak koji im je namećen. Razvod je gotovo nezamisliv, a njihov život postaje dugotrajan niz obaveza prema porodici i društvu.

6. Krivica žene za muške greške

Pakistanski zakoni i običaji često dovode do toga da žene snose odgovornost za greške svojih muževa. Na primer, ako muž učini neki društveni zločin ili uvredi nekog, žena može biti žrtva nasilja kao “odmazda”. Ovaj običaj ima duboke korene u tradicionalnim vrednostima, koje često ženu tretiraju kao imanje ili odgovornu osobu za sve nesreće u porodici. Ponekad, čak i odbijanje da se uda za određenog muškarca može izazvati ozbiljne posledice, uključujući fizičko nasilje, a u nekim slučajevima i smrt. Ova stvaranje atmosfere nesigurnosti i straha je nešto sa čim se mnoge žene suočavaju svaki dan.

7. Seksualno nasilje i brutalnost

Nakon što se osvrnemo na brojna ograničenja i teške norme, treba napomenuti i žensko obrezivanje, koje je još uvek prisutno u Pakistanu, iako je to praksa koja izaziva globalnu osudu. Žene podvrgavaju ovaj postupak da bi obuzdale svoju seksualnu želju, dok istovremeno gube svoju intimnu slobodu. Nažalost, mnoge od njih umiru od komplikacija nakon ovih procedura, jer se obrezivanje često izvodi u nehigijenskim uslovima. Ovaj okrutni običaj je i dalje prisutan u mnogim delovima zemlje, dodajući još jedan sloj patnje pakistanskim ženama.

Zaključak

Život žena u Pakistanu još uvek je duboko oblikovan patriarhalnim normama, tradicijama i zakonima koji ih često drže pod kontrolom. Njihova svakodnevica je borba za osnovna ljudska prava, slobodu i poštovanje. Iako se situacija u velikim gradovima donekle razlikuje, žene iz siromašnijih i ruralnijih područja suočavaju se sa ozbiljnim izazovima i često ne mogu da se oslobode stresa, nasilja i diskriminacije. Svaka pozitivna promena u životima ovih žena, bila to legalna ili društvena reforma, mogla bi da znači početak novog poglavlja za žene u Pakistanu, ali dok se to ne desi, mnoge žene i dalje ostaju pod neprestanim pritiscima koje nameće njihovo okruženje.

PREUZMITE BESPLATNO

SAMO ZA NAŠE ČITATELJE!

Nakon unošenja emaila, dobit ćete besplatnu kopiju knjige Rich Dad, Poor Dad Roberta Kiyosakija. 

Otkrijte tajne koje će vam pomoći u postizanju finansijske slobode! 😎

Dobit ćete samo najkorisnije i najzanimljivije informacije prilagođene samo vama.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here