Tragičan uspon i pad Gije Karandji jedan je od najpotresnijih primjera kako svijet slave i glamura može sakriti mračne stvarnosti. Gia Karandji, prva žena koju mnogi nazivaju supermodelom, ostavila je neizbrisiv trag u modnoj industriji, ali i u svijesti ljudi kao simbol krhkosti života pod svjetlima reflektora.
Početak blistave karijere
Gia se rodila u Philadelphiji 1960. godine, a njezina ljepota i šarm brzo su je doveli do vrha modne scene. Postala je zaštitno lice brendova kao što su Dior, Versace i Yves Saint Laurent, dok su njezine fotografije krasile stranice najpoznatijih časopisa poput Voguea i Cosmopolitana. Posebno je poznato da je čak dvaput iste godine bila na naslovnici “Cosmopolitana”, što je u to vrijeme bio neviđen uspjeh.
Gia je bila poznata po ne samo svojoj ljepoti, već i karizmi koja je osvajala ljude. Njezin šarm bio je toliko snažan da su je mnogi u modnom svijetu smatrali nezaobilaznom figurom. Cindy Crawford, koja je postala legenda u modelingu, nazvala ju je od milja „mala Gia“, što svjedoči o utjecaju koji je Karandji imala čak i na svoje kolegice.
Život pod reflektorima
Gia je, nakon što je s 17 godina odlučila preseliti u New York, postala simbol suvremenog modelinga. Studio 54, poznati noćni klub, bio je jedno od mjesta gdje je često boravila, dok je radila s najboljim fotografima svog vremena. No, ispod sjaja njezine karijere počeli su se pojavljivati tamni oblaci.
Prvi problemi pojavili su se s blažim oblicima ovisnosti, no ubrzo je Gia počela konzumirati teže supstance. Njezina karijera počela je trpjeti, a na snimanjima se često ponašala impulzivno, pa čak i napuštala setove bez objašnjenja. Istovremeno, Gia je bila otvorena o svojoj seksualnosti, upuštajući se u odnose s muškarcima i ženama, što je u to vrijeme izazivalo skandale i dodatnu pažnju javnosti.
Pad i borba s ovisnošću
Ovisnost je ostavila neizbrisive tragove na njezinu tijelu i duši. Prema biografu Stephenu Freedu, Gia je zbog čestih injekcija na istim mjestima razvila ozbiljne infekcije, zbog čega je morala na operaciju. Samo sa 22 godine, dok je još uvijek radila za Cosmopolitan, bila je prisiljena skrivati tragove na rukama, što je posebno vidljivo na njezinom posljednjem snimanju gdje je pozirala s rukama iza leđa.
Sve više udaljena od modnog svijeta, Gia se vratila majci u Philadelphiju, tražeći utočište. No, njezini strahovi su se ostvarili kada je saznala da je zaražena HIV-om, što je bio rezultat dijeljenja igala. Ta dijagnoza u to vrijeme bila je stigmatizirana, a Gia je polako tonula u izolaciju.
Kraj jedne legende
Gia Karandji preminula je 18. studenoga 1986. godine, napuštajući svijet sama i zaboravljena od mnogih koji su je nekada obožavali. Njezin sprovod prošao je bez prisustva prijatelja ili kolega, a tek nakon nekoliko tjedana javnost je saznala za njezinu smrt. Iako ju je obitelj podržavala do kraja, Gia je na kraju svog života bila simbol kako glamur ne može uvijek sakriti bol stvarnog života.
Nasljeđe
Gia Karandji ostaje ikona modnog svijeta, ali i opomena na opasnosti koje dolaze s ekstremnom slavom. Njezina priča govori o važnosti podrške i razumijevanja, ali i o rizicima ignoriranja mentalnog i fizičkog zdravlja. Njena ljepota i karizma su i dalje inspiracija, dok njezina tragična sudbina podsjeća na potrebu empatije prema onima koji se suočavaju s unutarnjim demonima.