U posljednjih nekoliko godina, na tržištu se sve češće pojavljuje “lažni med” – proizvod koji izgledom podsjeća na pravi med, ali je zapravo napravljen od šećera i nema nikakva ljekovita svojstva.
Kako prepoznati pravi med u prodavnici? Postoji li način ili test koji nam može pomoći da otkrijemo je li proizvod koji kupujemo prirodan?
Magistar farmacije Hristina Lazarević odgovorila je na ovo pitanje u emisiji “RTS ordinacija”.
Kada se nalazite u supermarketu, jednostavno okrenite teglu meda naopako. Ako je med prirodan, pojavit će se mjehur koji će se kretati prema gore. Taj mjehur je pokazatelj da je med prirodan i autentičan. Ako med nije pravi, cijela količina će se odmah spustiti na dno bez pojavljivanja mjehura, koji je obično kruškastog oblika – objašnjava Hristina i dodaje da ovaj test vrijedi za sve vrste meda.
Hristina također naglašava važnost razlikovanja između meda kao lijeka i meda kao pomoćnog ljekovitog sredstva. Med sam po sebi nije lijek, ali može se koristiti kao pomoćno sredstvo zbog bogatstva vitamina, minerala (uključujući kalijum, kalcijum, magnezijum i cink) koji pomažu našem organizmu kako u razvoju, tako i u očuvanju zdravlja.
Dodatni načini prepoznavanja pravog meda
Osim gore navedenog testa s mjehurićima, postoje još neki jednostavni načini kako prepoznati pravi med kod kuće:
Test vodom:
U čašu vode dodajte žličicu meda. Pravi med će se smjestiti na dno i neće se otopiti odmah. Lažni med, koji je zapravo šećerni sirup, brzo će se otopiti u vodi.
Test vatre:
Umočite pamučni fitilj svijeće u med i pokušajte ga zapaliti. Ako med gori, znači da je prirodan. Lažni med, zbog prisutnosti vode, neće gorjeti.
Test papira:
Stavite kap meda na papir ili papirnati ručnik. Pravi med ostaje na površini i neće se upiti u papir, dok lažni med, zbog dodatne vode, može natopiti papir.
Kristalizacija:
Pravi med vremenom kristalizira, postajući gust i zrnast. Ako med ostane tekuć dugo vremena, velika je vjerojatnost da nije prirodan.
Test žumanjkom:
Umutite žumanjak s medom. Pravi med će žumanjak učiniti gustim i čvrstim, dok lažni med neće imati isti efekt.
Zanimljivosti o medu
Med je jedina hrana koja nikada ne propada:
Arheolozi su pronašli med star nekoliko tisuća godina u egipatskim grobnicama koji je još uvijek bio jestiv.
Antibakterijska svojstva:
Med ima prirodna antibakterijska svojstva zbog niskog sadržaja vode i visokog sadržaja šećera. Ova svojstva čine med korisnim za liječenje rana i opekotina.
Med i sportaši:
Med je prirodni izvor energije zbog visokog sadržaja ugljikohidrata. Mnogi sportaši koriste med kao prirodni izvor energije prije i poslije treninga.
Različite vrste meda:
Postoji mnogo različitih vrsta meda, ovisno o cvjetovima koje pčele posjećuju. Na primjer, manuka med iz Novog Zelanda poznat je po svojim snažnim antibakterijskim svojstvima.
Med i alergije:
Konzumiranje lokalnog meda može pomoći u smanjenju simptoma sezonskih alergija. Teorija je da lokalni med sadrži male količine polena iz okoline, što može pomoći tijelu da se postepeno navikne na alergene.
Med u kozmetici:
Zbog svojih hidratantnih i antibakterijskih svojstava, med se često koristi u kozmetičkim proizvodima kao što su maske za lice, kreme i balzami za usne.
Dodatni savjeti
Kupujte od pouzdanih izvora:
Najbolji način da osigurate kvalitetu meda je kupnja od pouzdanih pčelara ili lokalnih proizvođača.
Čitajte etikete:
Provjerite deklaracije i sastojke na etiketama. Pravi med ne bi trebao sadržavati dodatne šećere, kukuruzni sirup ili umjetne sastojke.
Korištenjem ovih metoda i informacija, možete biti sigurni da kupujete i konzumirate pravi, prirodni med koji donosi brojne zdravstvene koristi.