Oglasi - Advertisement

Vavedenje Presvete Bogorodice: Praznik posvećen ulasku Bogorodice u hram

U sredu, 4. decembra, slavimo jedan od velikih hrišćanskih praznika, Vavedenje Presvete Bogorodice. Ovaj dan obeležava događaj iz života Bogorodice kada je kao mala devojčica bila uvedena u hram u Jerusalimu, gde je ostala devet godina, posvećena Bogu. Na ovaj praznik, poznat i kao Sveta Prečista ili praznik Ženske Bogorodice, narod se seća ovog važnog trenutka u životu Marije, majke Isusa Hrista, i slavi je kroz različite običaje i molitve.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

 

Običaji i tradicije

Vavedenje je praznik koji se u narodu poštuje i u kojem se svetkuju određene grupe ljudi. Na ovaj dan posebnu pažnju posvećuju:

  • Rodilje i nerotkinje: Prema tradiciji, na Vavedenje se svetkuju rodilje i žene koje nisu imale dece.
  • Pričešće: Mnogi vernici u Srbiji ovom prilikom pristupaju pričešću, želeći duhovnu obnovu.
  • Stočari: Ovaj dan je i praznik stočara koji poštuju svece i mole se za blagostanje svojih stada.

Vavedenje je, takođe, usečni dan. To znači da se, prema običaju, na ovaj dan ne preduzimaju važniji poslovi. Ljudi se posvećuju molitvi i postu, jer praznik pada u vreme Božićnog posta, što znači da je vreme duhovnog očišćenja. Teški poslovi se izbegavaju, a vernici se trude da ovaj dan provedu u tišini, molitvi i razmatranju.

 

Zašto je Vavedenje Presvete Bogorodice važan praznik?

Praznik Vavedenja se povezuje sa Bogorodičinom uvodom u hram. Prema hrišćanskom predanju, Marija, kćerka svetih Joakima i Ane, od malih nogu je bila posvećena Bogu. Ana i Joakim su, pre nego što su dobili Mariju, zatražili Božji blagoslov, obećavajući da će svoje dete posvetiti hramu. Kao mala devojčica, Marija je odvedena u hram u Jerusalimu. Na ulazu ju je dočekao Zaharija, otac Svetog Jovana Preteče, koji ju je postavio na prvi stepenik. Marija je, uprkos svojoj maloj dobi, popela stepenike do najuzvišenijeg mesta u hramu, što je simbolizovalo njenu posvećenost Bogu.

Na ovaj dan se, dakle, sećamo trenutka kada je Marija ušla u hram i potpuno se predala Božjoj volji. U hramu je ostala devet godina, posvećena molitvi i učenju. Iako su joj roditelji umrli tokom tog vremena, Marija je nastavila živeti u hramu kao devojka koja nije tražila brak. Međutim, kada su sveštenici odlučili da je, prema tadašnjim propisima, moraju udati, Marija je postala žena Josifa, starijeg udovca, koji je već imao odraslu decu.

Simbolika praznika

Vavedenje, osim što je verski praznik, nosi i duboku simboliku posvećenosti. Sam čin Bogorodičinog ulaska u hram predstavlja početak njene potpune posvećenosti Bogu. Ona je, bez obzira na svoju mladost, pokazala izuzetnu duhovnu zrelost i spremnost da svoj život u potpunosti posveti Bogu, što je u hrišćanskoj tradiciji predstavljeno kao savršen model vernosti i posvećenosti.

Takođe, Vavedenje je i slava manastira Hilandara, jednog od najvažnijih manastira na Svetoj Gori, koji je posvećen Bogorodici. Ovaj manastir je duboko ukorenjen u hrišćanskoj tradiciji i simbolizuje blagostanje i molitvu koja se pruža u ime svetih.

Zaključak

Vavedenje Presvete Bogorodice nije samo jedan od mnogih praznika u crkvenom kalendaru, već predstavlja dubok duhovni trenutak, koji nas podseća na potpunu predanost Bogu i posvećenje životu u veri. Ovaj praznik, koji se proslavlja u sredu, 4. decembra, poziva nas da obratimo pažnju na duhovnu obnovu i da, kroz post i molitvu, zbližimo svoj život sa Bogom. Ujedno, on je prilika da se setimo žene, majke i svetice koja je, kroz svoju posvećenost, postala uzor svim vernicima širom sveta.

PREUZMITE BESPLATNO

SAMO ZA NAŠE ČITATELJE!

Nakon unošenja emaila, dobit ćete besplatnu kopiju knjige Rich Dad, Poor Dad Roberta Kiyosakija. 

Otkrijte tajne koje će vam pomoći u postizanju finansijske slobode! 😎

Dobit ćete samo najkorisnije i najzanimljivije informacije prilagođene samo vama.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here