Oglasi - Advertisement

Nasilje prema ženama u porodici i dalje predstavlja ozbiljan društveni problem koji se, nažalost, ne smanjuje. Unatoč tome što živimo u vremenu koje teži ravnopravnosti i poštovanju ljudskih prava, nasilje u porodici ostaje tabu tema, o kojoj se često ne govori dovoljno. Mediji sve više ističu ovu problematiku, ali često zaboravljaju na važnost podrške žrtvama i osnaživanje žena da progovore o svojim iskustvima. Među onima koji su hrabro odlučili progovoriti o svom traumatičnom iskustvu je i Svetlana Ceca Kitić, bivša rukometašica, koja je, kroz vlastitu ispovest, podigla svijest o ozbiljnosti ovog problema.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Svetlana Kitić: Iskustvo sa nasiljem i važnost progovaranja

Svetlana Ceca Kitić je otvoreno pričala o svojoj borbi sa nasiljem u porodici, kako bi pomogla drugim ženama da shvate da nije sramota biti žrtva, već je prava sramota tolerirati takvo ponašanje. Ceca je dugo godina skrivala svoja iskustva, osjećajući se sramotno i osramoćeno zbog toga što je postala žrtvom nasilja. Tek kada je odlučila progovoriti, osjetila je veliko olakšanje. „Dugo sam to krila u sebi, ali kada sam konačno odlučila da progovorim, osjetila sam ogromno olakšanje,“ izjavila je.

Ova njena ispovest služi kao snažan poziv ženama da progovore i potraže pomoć, jer samo kroz razgovor i podršku može doći do izlaska iz začaranog kruga nasilja. Ceca naglašava da je nasilje u porodici često kombinacija fizičkog i psihičkog zlostavljanja, i da je upravo psihološki aspekt često najteži, jer ostavlja duboke ožiljke koji ne nestaju lako. Kako je Ceca navela, „Zlostavljači su podmukli, nanose tako teške batine da se čovek boji za život.“

Psihološki i fizički ožiljci nasilja

Iz Celine ispovesti jasno je da nasilje u porodici nije samo fizičko, nego i psihičko. Nasilje često ne ostavlja samo fizičke ožiljke, nego i duboke psihološke rane koje ostaju dugo nakon što je nasilnik fizički nestao iz života žrtve. Ceca se prisjeća trenutaka straha i emocionalne iscrpljenosti, opisujući kako je dolazila do tačke u kojoj je osjećala da nema izlaza. „Na kraju sam došla do tačke gde više nisam mogla izdržati i rekla sam mu ‘Ubij me, ja više neću s tobom da ostanem.’“

Ove riječi zvuče dramatično, ali odražavaju duboku psihološku iscrpljenost i emocionalnu iscrpljenost žrtve, koja se osjeća potpuno bespomocno i kao da je u bezizlaznoj situaciji. Kroz njeno iskustvo, postaje jasno da žrtve nasilja često ne mogu da prepoznaju izlaz iz situacije jer su godinama zlostavljane i emocionalno iscrpljene. Ceca ističe da je ciklus nasilja veoma teško prekinuti, jer žrtva počinje vjerovati da nema opciju osim da ostane u vezi koja je uništava.

Podrška prijatelja: Ključ za izlazak iz nasilja

Za Ceca Kitić, ključna osoba u njenom izlasku iz nasilne veze bila je Mara, njena prijateljica. „Jednom mi je čak i Mara spasila život,“ izjavila je, naglašavajući važnost prijateljstva i podrške u procesu izlaska iz nasilja. Ceca je kroz svoju priču pokazala koliko je važna podrška bližnjih, jer je to upravo ono što mnoge žene koje se nalaze u nasilju nemaju. Bez prijatelja i podrške zajednice, žrtve nasilja često ostaju u začaranom krugu nasilja, bez nade za izlazak.

Značaj progovaranja i društvene odgovornosti

Ceca je kroz svoju ispovest naglasila koliko je važna podrška zajednice i progovaranje o nasilju. „Zato je važno pričati o tome, jer samo tako možemo pomoći da se nasilje u porodici jednom zauvek zaustavi,“ zaključila je. Progovaranje o nasilju u porodici predstavlja prvi korak prema promjeni i oporavku. Međutim, kako bi žrtve zaista mogle da se oporave i izgrade svoj život iznova, potrebna im je društvena podrška, kao i pravovremena pomoć od strane institucija i organizacija koje se bave žrtvama nasilja.

Nasilje prema ženama nije nešto što bi trebalo da bude normalizovano ili prećutkivano. Žene koje se odluče da progovore i potraže pomoć zaslužuju punu podršku, jer one su heroji u svojoj borbi za bolji život. Ceca Kitić, kroz hrabro progovaranje o svom iskustvu, može poslužiti kao inspiracija svim ženama koje se nalaze u sličnim situacijama, da shvate da nije sramota biti žrtva nasilja, nego je prava sramota tolerirati nasilje i ostati u odnosima koji uništavaju njihov život.

Zaključak

Svetlana Ceca Kitić svojim je primjerom dokazala koliko je važna hrabrost i koliko je potrebno progovarati o nasilju u porodici. Nasilje prema ženama ostaje ozbiljan problem koji pogađa mnoge žene, ali uz podršku bližnjih i pravovremenu pomoć, žrtve nasilja mogu pronaći izlaz iz tog začaranog kruga. Progovaranje je prvi korak ka oporavku, i upravo zato je važno da svi — društvo, mediji, institucije — ozbiljno shvate ovu problematiku i pruže ženama potrebnu podršku.

UNESITE VAŠ EMAIL KAKO BI DOBILI NAJNOVIJE INFORMACIJE O SVIM AKTUELNIM TEMAMA KOJE ZANIMAJU BAŠ VAS!

Nakon unošenja emaila, dobit ćete besplatnu kopiju knjige Rich Dad, Poor Dad Roberta Kiyosakija. 

Otkrijte tajne koje će vam pomoći u postizanju finansijske slobode!

Dobit ćete samo najkorisnije i najzanimljivije informacije prilagođene samo vama.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here