Pomjeranje sata 2025. godine: Sve što treba da znate
Pomjeranje sata izaziva brojne diskusije svake godine, a mnogi se pitaju zašto još uvijek praktikujemo ovu praksu, koja je njena svrha i kada tačno pomeramo kazaljke u 2025. godini. Iako se u prošlosti puno govorilo o ukidanju pomjeranja sata, trenutno stanje nas podstiče da i dalje pomeramo sat dva puta godišnje. U ovom članku, pogledajmo kada će se tačno dešavati pomjeranje sata u 2025. godini, kao i zašto je ova praksa još uvijek na snazi.
Kada se pomera sat u 2025. godini?
U 2025. godini, kao i svake godine, sat ćemo pomeriti dva puta prema ustaljenoj praksi. Evo ključnih datuma:
- Letnje računanje vremena: U nedelju, 30. marta 2025. godine, u 2:00 poslije ponoći, sat će biti pomeren jedan sat unapred na 3:00 ujutro. Ovaj pomak znači da ćemo “izgubiti” jedan sat sna, ali će večeri postati duže, omogućujući nam više dnevne svetlosti u poslepodnevnim satima.
- Zimsko računanje vremena: U nedelju, 26. oktobra 2025. godine, u 3:00 ujutro, sat će biti vraćen jedan sat unazad na 2:00 ujutro. Ovaj pomak nam omogućava da dobijemo jedan sat sna više, ali će dani postati kraći, jer ćemo imati manje dnevne svetlosti.
Zašto se sat još uvijek pomera?
Pomjeranje sata započelo je s ciljem da se bolje iskoristi dnevna svetlost, posebno tokom letnjih meseci, sa idejom da smanji potrošnju energije. Iako savremena istraživanja pokazuju da su ove uštede minimalne, praksa pomeranja sata još uvijek je na snazi u mnogim zemljama, uključujući većinu članica Evropske unije.
Evropska unija je 2018. godine predložila ukidanje sezonskog pomeranja sata, ali članice nisu uspele da postignu dogovor o tome koje vreme bi bilo najbolje za usvajanje. Zbog toga će pomeranje sata nastaviti da se primenjuje bar do 2026. godine, dok se ne postigne zajednički dogovor.
Da li sve zemlje pomeraju satove?
Iako više od 70 zemalja širom sveta još uvijek praktikuje pomeranje sata, nekoliko država je odlučilo da ukine ovu praksu:
- Rusija, Turska i Bjelorusija su se opredelile za stalno letnje računanje vremena, čime su ukinule potrebu za sezonskim pomeranjem sata.
- Island je specifičan jer zbog svoje geografske pozicije ne mora da pomera satove, jer dnevna svetlost tokom godine varira na specifičan način.
U Evropskoj uniji, većina zemalja i dalje sledi praksu sezonskog pomeranja satova, a to se odnosi i na Bosnu i Hercegovinu.
Kako pomeranje sata utiče na naše zdravlje?
Pomjeranje sata može imati značajan uticaj na naše zdravlje i dobrostanje. Poremećaj biološkog ritma može izazvati:
- Umor,
- Smanjenu koncentraciju,
- Poremećaj sna.
Stručnjaci savetuju nekoliko koraka koji vam mogu pomoći da lakše prebrodite ove promene:
- Prilagodite ritam spavanja nekoliko dana unapred, kako biste se pripremili za promene.
- Izbegavajte kofein i teške obroke neposredno pre spavanja, jer oni mogu ometati vaš san.
- Koristite prirodnu dnevnu svetlost kako biste lakše uskladili svoj telesni ritam sa promenama u vremenu.
Da li će pomeranje sata biti ukinuto?
Iako mnogi postavljaju pitanje da li je pomeranje sata još uvijek relevantno, čini se da će ova praksa ostati na snazi još neko vreme. Evropska unija nije postigla saglasnost oko ukidanja, pa će se sat i dalje pomerati dva puta godišnje, barem do 2026. godine. Dok se zemlje članice ne dogovore o jedinstvenom vremenu, i dalje ćemo se podvrgavati ovoj praksi.
Zaključak: Pomjeranje sata ostaje
Pomjeranje sata, iako može izgledati kao sitna promena, ima uticaj na naše zdravlje, saobraćaj, kao i poslovanje. Iako mnogi smatraju da bi trebalo da bude ukinuto, praksa pomeranja sata nastavlja se u većini zemalja, uključujući one članice EU. U 2025. godini, sledeće pomeranje sata dogodiće se 30. marta i 26. oktobra, pa se pripremite za ove promene u rasporedu.
Ne zaboravite da pripremite svoj organizam na ove promene, jer pomeranje sata može biti izazovno, ali uz nekoliko saveta, možete lakše prebroditi period prilagođavanja.