Nažalost, mnogo puta mi sami sebi postavljamo dijagnoze, pa tako često ne odemo doktoru i kada primjetimo određene simptome misleći da je to nešto bezazleno. Ipak, ne treba svaki simptom tretirati na isti način.
Prema riječima dr. Momira Šarca, ruptura aneurizme trbušne aorte iznimno je vremenski osjetljiva hitna medicinska pomoć koja rezultira brzim smrtnim ishodom. To je razlog zašto su preventivni pregledi od iznimne važnosti.
Aneurizma abdominalne aorte je dugotrajna, lokalizirana dilatacija abdominalne aorte koja premašuje 3 cm u promjeru. Najteža komplikacija ove bolesti je ruptura aneurizme trbušne aorte, koja rezultira stopom smrtnosti od preko 75% oboljelih pacijenata.
Pukovnik docent dr. Momir Šarac, koji je bio dežurni kirurg na VMA, bio je zadužen za prepoznavanje simptoma ove zdravstvene tegobe koja u samo nekoliko trenutaka može dovesti do smrtnog ishoda.
Kirurg VMA upozorio je da simptomi rupture abdominalne aneurizme mogu uključivati bol i osjećaj pulsiranja u želucu. Međutim, treba napomenuti da ako se pojavi drugi simptom, nažalost već može biti prekasno.
Liječnik je posebno istaknuo činjenicu da su indikacije aneurizme jasno vidljive, a u nekim slučajevima i uočljive bez upotrebe povećala.
Prema riječima pukovnika docenta dr. Šarca, pacijenti često mogu zamijeniti abdominalnu aneurizmu s proširenom krvnom žilom zbog njezine pulsirajuće mase u želucu. U određenih osoba s odgovarajućim fizičkim sastavom, aneurizma može biti vizualno vidljiva čak i bez pomoći povećanja. Ova zapažanja iznesena su u intervjuu za “RTS”.
“Ako osjetite i pulsiranje i bol, važno je odmah potražiti liječničku pomoć jer to može značiti da je aneurizma pukla. Odgađanje traženja medicinske pomoći za rupturu abdominalne aneurizme može rezultirati neadekvatnom skrbi. Hitnost situacije ne može biti precijenjena”, rekao je liječnik.
Abdominalna aorta je primarna krvna žila smještena u trbušnoj šupljini koja se proteže do prsne aorte, primarne krvne žile u prsnom košu. Torakalna aorta zatim se dijeli na dvije krvne žile, ilijačne arterije, koje krvlju opskrbljuju donje ekstremitete.
U završnom dijelu abdominalne aorte ima tendenciju širenja i može narasti od promjera do 2 cm do preko 6 cm. Ovo proširenje trbušne aorte poznato je kao aneurizma abdominalne aorte.
Proces aneurizme aorte je spor, često traje nekoliko desetljeća da se pojavi. Započinje postupnim slabljenjem zida aorte, što uzrokuje njegovo labavljenje i širenje tijekom vremena. Ovo slabljenje je uzrokovano prirodnim “starenjem” stijenke krvne žile zbog produljenog protoka krvi, nakupljanja aterosklerotičnih naslaga i povišenog tlaka. Korištenje duhanskih proizvoda, posebice nikotina, može ubrzati te procese.
Osim toga, neki pojedinci mogu imati genetsku predispoziciju za kongenitalno slabljenje stijenke aorte, što također može ubrzati proces. Jednom započeta, aneurizma postupno raste i polako napreduje tijekom vremena.
Postavljanje točne dijagnoze od iznimne je važnosti, zbog čega pacijenti moraju prijaviti prve simptome čim se pojave.