Matičnjak, poznat i kao pčelinja ljubica (lat. Melissa officinalis), je trajna biljka iz porodice Lamiaceae koja prirodno raste u južnoj Evropi i mediteranskoj regiji, te može dostići visinu od 70 do 150 cm. Karakteriziraju je listovi s blagim mirisom nalik na limun i metvicu. Krajem ljeta, biljka proizvodi male bijele ili svijetloplave cvjetove punjene nektarom, privlačeći pčele, što objašnjava njezin latinski naziv Melissa (grč. pčela). Biljka je također poznata pod drugim imenima, poput limunke i arbarože. Ekstrakt matičnjaka posjeduje antibakterijska, antivirusna i umirujuća svojstva, te se često koristi i kao začin. Eterično ulje matičnjaka primjenjuje se u medicinske i kozmetičke svrhe.
Kada osećate nervozu, stres ili napetost, razmislite o tome da konzumirate zdrav i prirodan napitak, poput čaja od matičnjaka, kako biste se opustili nakon zahtevnog dana. Istraživanja pokazuju da matičnjak može umanjiti stres i anksioznost zahvaljujući prisustvu gama-aminobuterne kiseline (GABA), koja utiče na mozak i podstiče smanjenje nivoa stresa. Konzumiranje čaja od matičnjaka može pomoći u smanjenju negativnih emocija, povećanju pozitivne energije te čak imati povoljan uticaj na mentalne performanse. Pored svojstava koja ublažavaju napetost, matičnjak takođe posjeduje antibakterijska svojstva koja mogu smanjiti rizik od infekcija.
Bogat je antioksidansima koji su esencijalni za detoksikaciju i zaštitu organizma od slobodnih radikala. Preporučuje se korišćenje svježih listova matičnjaka za detoksikaciju, jer termička obrada može smanjiti nivo antioksidansa. Dokazi ukazuju i na to da matičnjak može pomoći u ublažavanju žgaravice. Ipak, važno je izbjegavati prekomjerno konzumiranje, jer velike količine mogu izazvati nuspojave i povećati anksioznost. Za pripremu čaja od matičnjaka, prelijte jednu kašiku osušenog matičnjaka sa 200 ml kipuće vode, ostavite da odstoji 10 minuta, procedite i zasladite po želji, na primjer, sa malo meda.