Danas je došo veliki dan, praznik što se duboko poštuje u svakom pravoslavnom domu — Blagovesti. To ti je onaj dan kad sve treba da stane, kad se i vetar utiša, da se samo srcem sluša glas nebeski. Toga dana se ni reč gruba ne sme izustiti, a kamoli kakav ružan čin da se učini. Sve što se tog dana rekne i pomisli, zapisuje se tamo gore. Zato, ajde da lepo sednemo, pomolimo se i naučimo više o ovom svetom danu.
Blagovesti su jedan od najvažnijih praznika u pravoslavnom kalendaru, a obeležavaju se svake godine 7. aprila. To je dan koji nosi veliko značenje za sve vernike, a u crkvenim knjigama obeležen je crvenim slovom, što znači da se tog dana ništa teško ne radi, već se vreme posvećuje duhovnom miru, molitvi i zahvalnosti.
U središtu praznika nalazi se vest koju arhangel Gavrilo donosi Presvetoj Bogorodici — da će začeti i roditi sina, Isusa Hrista, Spasitelja sveta. Ova blaga vest, kako i sam naziv praznika kaže, najavljuje početak spasenja za čovečanstvo. To je trenutak kad je nebo dotaklo zemlju, a ljudski rod dobio novu nadu.
Na Blagovesti vlada poseban mir i tišina. Nije slučajno što se kaže da tog dana i ptice tiše pevaju, da priroda kao da zastane, jer se seća trenutka kada je sve dobilo novi smisao. Upravo zato ovaj dan treba provesti u miru, molitvi i zahvalnosti.
Jedna od posebnosti ovog dana jeste što se, iako se nalazi usred Vaskršnjeg posta, dopušta konzumiranje ribe, što je retkost u toku najstrožeg perioda priprema za Uskrs. Mnogi kažu da to dolazi kao blagoslov i podsećanje da Bog uvek pruži olakšanje onome ko veruje i trudi se da živi po Njegovim zapovestima.
Postoji nekoliko običaja i zabrana koje prate ovaj praznik, a koji su se prenosili s kolena na koleno:
Šta ne treba raditi na Blagovesti?
-
Češljanje žena
Na ovaj dan žene ne bi trebalo da se češljaju. Ovo potiče iz starog verovanja da se time “mrsi sudbina”, odnosno da se upliće ono što je Bog već ispleo. Umesto toga, poželjno je da se žena umije na reci ili potoku, što simboliše čišćenje i obnovu. -
Velika veselja
Pošto je praznik u vreme posta, a i jer nosi duhovnu težinu, nije prikladno praviti svadbe, žurke ili velika okupljanja. Blagovesti se proslavljaju tiho, u krugu porodice, uz molitvu i unutrašnji mir. Buka i raskalašena veselja nisu u duhu ovog dana.
Šta je poželjno raditi na Blagovesti?
-
Molitva za potomstvo
Žene koje ne mogu da dobiju decu često se danas mole pred ikonom Presvete Bogorodice. Veruje se da je ovaj dan posebno blagosloven za takve molitve jer je baš tada Bogorodica saznala da će postati majka. Mnoge su majke izmolile svoj blagoslov upravo na ovaj praznik. -
Čišćenje kuće
Blagovesti simbolizuju novi početak, pa je čišćenje doma i izbacivanje starih, nepotrebnih stvari, deo narodnih običaja. To nije samo fizičko čišćenje, već i duhovno — oslobađanje od svega što nas opterećuje. Što izbacimo iz kuće, to nestane i iz duše.
Narodna verovanja i simbolika
Stari su govorili da od Blagovesti počinje pravo proleće. Prestaju mrazevi, priroda počinje da se budi, i sve kreće da raste. Ovaj praznik je i znak da su zime prošle, da se zemlja greje za novi život. Voćari na ovaj dan kaleme drveće, a vinogradari orezuju lozu, jer se veruje da će tada plodovi biti zdraviji i bogatiji.
Takođe se smatra da su Blagovesti dan kada ptice počinju da prave gnezda, a zmije izlaze iz svojih skrovišta. Zato se tog dana nije išlo u šumu bez potrebe, a deci se govorilo da budu oprezna.
Ono što se uvek pamti i prenosi jeste da na Blagovesti moraš da budeš blag. Nema ljutnje, nema ružnih reči, nema kletvi. Sve što rekneš ili pomisliš — kao da si na nebu rekao. Taj dan je prozor kroz koji Bog gleda svet, i zato se treba pokazati u najboljem svetlu.
Zaključak:
Blagovesti nisu samo crkveni praznik, već dan koji nas podseća da život nosi nadu, da svaka muka može biti olakšana i da u svakoj tami može zasijati svetlo. U narodnom duhu, ovo je dan mira, blagosti i tihe radosti. Ako se tog dana smiriš i otvoriš srce, možda i ti čuješ svoju blagu vest — tihu poruku iz neba, baš kao nekad što ju je čula Presveta Bogorodica.
Zato danas zastani, pomoli se, obrni pogled ka nebu, i ne zaboravi — dobro se uvek dobrim vraća.