Voda, bezbojna i prozirna tekućina koja čini rijeke, jezera, okeane i kišu na Zemlji, predstavlja osnovni sastojak svih živih bića. Kao hemijski spoj, molekule vode sastoje se od jednog atoma kisika i dva atoma vodika, povezanih kovalentnom vezom. Iako je voda tekućina pri standardnim uvjetima temperature i tlaka, na Zemlji se često pojavljuje i u čvrstom obliku, ledu, te u plinovitom obliku, vodenoj pari.Nedavno istraživanje provedeno na Sveučilištu Columbia u New Yorku otkrilo je da jedna bočica vode od jednog litra kupljena u trgovini može sadržavati čak 240.000 malih plastičnih čestica, izazivajući zabrinutost zbog mogućih zdravstvenih posljedica.
Ekološka kriza proizlazi iz različitih ljudskih aktivnosti, poput ribarske industrije i odlaganja kućnog otpada, koje svake godine zajedno rezultiraju generiranjem milijuna tona plastike. Ključni problem u vezi s ovim pitanjem je mikroplastika, čije su veličine od 1 mikrometra do 5 milimetara. Prema Beizhanu Yanu, istraživaču sa Sveučilišta Columbia u Sjedinjenim Državama, mikroplastika ima sposobnost prenosa zagađivača i patogena. Još veću zabrinutost izaziva nanoplastika, čija veličina iznosi manje od 1 mikrometra, jer posjeduje sposobnost infiltracije u sluznicu crijeva, placentu te čak i zaštitnu barijeru koja okružuje mozak. Razvijena je inovativna metoda za identifikaciju i detekciju nanoplastike. U procesu istraživanja štetne nanoplastike, tim znanstvenika primijenio je revolucionarnu tehniku.
Pomoću lasera su analizirali šest boca vode zapremine jednog litra, kupljenih u nepoznatom američkom supermarketu, otkrivši prosječno 240.000 plastičnih čestica po boci – što je iznenađujućih 100 puta više od rezultata prethodnih istraživanja. Unutar ovog broja čestica, oko 90 posto je identificirano kao nanoplastika, pri čemu je samo 10 posto te nanoplastike moguće prepoznati. Među identificiranom nanoplastikom nalazio se polietilen tereftalat (PET), isti materijal korišten u proizvodnji samih boca.