Gljiva ove godine slavi 45 godina svoje muzičko-umjetničke i estradne karijere. U razgovoru sa Avazom, izrazio je osjećaj kako je vrijeme brzo prošlo, prisjećajući se svih uspjeha i hitova koje je stvorio tokom godina. Otkrio je kako je napisao neke od svojih najpoznatijih pjesama, poput “Beograđanke”, i podijelio zanimljive anegdote iz mladosti.
Početak karijere i inspiracija
Gljiva je svoje profesionalno putovanje započeo izdavanjem pjesama i snimanjem spotova, što je označilo početak njegove profesionalnosti. Osjećajući se još uvijek kao dijete, prisjeća se kako je stvorio oko 500 pjesama tokom svoje karijere. Jedne noći, probudio se u četiri sata ujutro, kao da ga je neka nevidljiva ruka vodila, i napisao pjesmu “Neću neću dijamante”. Ova pjesma je postala veliki hit i oborila sve rekorde, a Gljiva vjeruje da ju je napisao Božjom rukom.
Prijateljstvo i saradnja s Halidom Bešlićem
Gljiva se prisjetio svojih ranih dana s Halidom Bešlićem, opisavši kako su ih zvali Alen Delon i Žan Pol Belmondo zbog njihovih karakterističnih izgleda. Halid je, prema Gljivinim riječima, bio izuzetno talentovan i pošten, a njihov zajednički rad donio im je ogromne uspjehe. “Halid Bešlić ne bi živ izašao iz studija da nije dobro otpjevao”, našalio se Gljiva, ističući Halidovu profesionalnost čak i dok je bio poluamater.
Uticaj na muziku i društvo
Iako nikada nije želio u politiku, Gljiva je bio gurnut u političke vode. S nostalgijom se prisjetio vremena kada su političari bili ozbiljniji i profiliraniji iz starog sistema. Također je naglasio koliko je važno očuvati bosanski jezik i kulturu, kritikujući one koji daju prednost drugim jezicima.
Finansijski uspjesi i humanitarni rad
Govoreći o svojim finansijskim uspjesima, Gljiva je naveo da su on i Halid Bešlić zaradili milijarde kroz koncerte i diskografiju. Međutim, značajan dio tih sredstava je otišao na reklame, kampanje i humanitarne svrhe. Nikada nisu uzimali novac za pjevanje na svadbama, što je dodatno istaknulo njihovu posvećenost muzici i publici.
Teški trenutci i velikodušnost
Gljiva je također podijelio jednu dirljivu priču iz prošlosti kada je bio u teškoj situaciji i nije imao šta da jede. Jedan čovjek mu je platio deset ćevapa, rekavši mu da pojede jer je lafčina. Nakon deset godina, Gljiva je sreo tog čovjeka i, u znak zahvalnosti, dao mu 20 hiljada maraka za onih deset ćevapa.
Zaključak
Ove priče ne samo da oslikavaju Gljivinu bogatu karijeru, već i njegovu ljudskost, velikodušnost i nepokolebljivu strast prema muzici. Njegova 45-godišnja karijera je inspiracija mnogima, pokazujući kako talenat, upornost i srce mogu stvoriti trajnu ostavštinu u muzičkom svijetu.