Oglasi - Advertisement

Život princeze Fawzije: Ljepota, ljubav i tragedija

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Princeza Fawzia je kroz povijest postala jedna od najsvjetlijih figura u egipatskoj i iranskoj povijesti. Rođena 5. studenog 1921., bila je prvo dijete kralja Fuada I. od Egipta i Sudana i njegove supruge Nazli Sabri. Njezin život bio je obilježen raskošnim luksuzom, ali i teškim osobnim iskušenjima. Odrasla je u palači Ras el-Tin u Aleksandriji, okružena ljubavlju i pažnjom svoje obitelji. Njezina ljepota bila je očaravajuća, s plavim očima i srcolikim licem, zbog čega je bila često uspoređivana s glumicama poput Hedy Lamarr i Vivien Leigh.

Rani život i obrazovanje

Fawzia je odrasla u luksuznom okruženju i imala privilegiju školovanja u Švicarskoj, gdje je tečno naučila tri jezika: arapski, francuski i engleski. Na prvi pogled, njen život bio je poput bajke, prepun bogatstva, ljepote i pozornosti. Međutim, njeno djetinjstvo nije bilo samo romantično – već je bilo i vrlo turbulentno. Njezin brak, koji je uslijedio nakon udaje za iranskog šaha Mohammada Rezu Pahlavija, donio je mnogo političkih i osobnih problema.

Brak s iranskim šahom i političke posljedice

Ubrzo nakon što je Fawzia postala kraljica Irana, njezin brak s šahom Mohammadom Rezom Pahlavijem bio je predmet političkih kalkulacija. Ovaj brak, koji je ujedinio egipatsku i iransku kraljevsku lozu, imao je značajnu političku dimenziju, jer su obitelj Fawzije i njen suprug pripadali različitim vjerskim i kulturnim skupinama. Iako su u početku postojala uvjeravanja da će brak uspjeti, mnogi su uočili da su njihove razlike prevelike da bi se dugoročno uskladile.

Njihovo vjenčanje, koje je bilo izuzetno luksuzno, održano je 15. ožujka 1939. u Kairu i uključivalo je banket s 20 slijedova, kao i slavlje koje je prošireno na Teheran. Ipak, unatoč tom početnom luksuzu, brak je od samog početka bio pod velikim napetostima. Fawzia se teško prilagođavala životu u Iranu, gdje je bila daleko od svog doma i od obitelji.

Problemi u braku i razvoj događaja

Tijekom braka, Fawzia je bila suočena s mnogim izazovima. Njeno nezadovoljstvo počelo je rasti, osobito zbog kulturnih razlika i životnih uvjeta u Iranu. Ne samo da nije voljela francusku kuhinju koja je bila poslužena na njihovu vjenčanju, već je smatrala da palače u Iranu nisu imale istu raskoš koju je imala u Egiptu. Uz to, njen odnos sa šahovom obitelji bio je problematičan, a posebno su je povrijedila zlostavljanja od strane njezine tazbine, uključujući incident u kojem je jedna od njezinih teta razbila vazu o njenu glavu.

Uprkos svim nedaćama, Fawzia je ostala odana svom suprugu, no ubrzo je saznala da je on imao izvanbračne veze. Ovo je dodatno pogoršalo njen mentalni i emocionalni status. Nakon rođenja njihove kćeri, Fawzia je odlučila napustiti svoju kraljevsku ulogu i povući se iz javnog života. Njen emocionalni pad doveo je do dijagnoze depresije, a ubrzo je bila podvrgnuta psihološkom tretmanu.

Razvod i povratak u Egipat

Kada je Fawzija postala sve više iscrpljena od života u Iranu, njezin brat, kralj Farouk, poduzeo je korake kako bi osigurao njezinu sigurnost. Nakon godina nesretnog braka, Fawzia je 1948. godine napustila Iran i vratila se u Egipat. Sud je odobrio razvod, uz specifične uvjete koji su omogućili da njihova kći, Shahnaz, ostane u Iranu. Razvod je službeno zatvoren bez političkih posljedica za odnose između Egipta i Irana.

Novi početak i život nakon razvoda

Fawzia nije ostala dugo sama. Godine 1949. udala se za Ismaila Husseina Shirina, ministra u egipatskom društvu, čime je započela novi život. Ovaj brak trajao je do Shirinove smrti 1994. godine, a iz njih dvoje rođena su dva djeteta. Iako su političke promjene u Egiptu, poput svrgavanja njenog brata Farouka, utjecale na život mnogih, Fawzia je ostala nepokolebljiva u svojoj ljubavi prema Kairu.

Nakon života ispunjenog tragedijama, gubicima i promjenama, princeza Fawzia je preminula u Alexandriji 2013. godine, u dobi od 92 godine. Njena priča ostaje svijetli primjer ljepote, hrabrosti i upornosti u suočavanju s osobnim i političkim nedaćama koje su joj se našle na putu.

PREUZMITE BESPLATNO

SAMO ZA NAŠE ČITATELJE!

Nakon unošenja emaila, dobit ćete besplatnu kopiju knjige Rich Dad, Poor Dad Roberta Kiyosakija. 

Otkrijte tajne koje će vam pomoći u postizanju finansijske slobode! 😎

Dobit ćete samo najkorisnije i najzanimljivije informacije prilagođene samo vama.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here