Leto donosi visoke temperature i pojačano sunčevo zračenje, što zahteva pažljivu zaštitu kože kako biste izbegli opekotine od sunca. Čak i kada obavljate dnevne aktivnosti, bitno je da se adekvatno zaštitite. Ako se desi da dobijete opekotine od sunca, važno je brzo reagovati kako biste umanjili nelagodnost i olakšali zarastanje kože. Evo nekoliko korisnih saveta prema preporukama Američke akademije za dermatologiju:
Sklonite se sa sunca: Prvo što treba da uradite je da se sklonite u hlad i po mogućstvu unutrašnje prostorije.
Hidratacija: Često se tuširajte ili kupajte u mlakoj vodi kako biste umirili kožu. Nakon kupanja, nežno se osušite.
Nega kože: Nanesite hidratantnu kremu koja sadrži aloe veru ili soju dok je koža još vlažna od kupanja. Ovo pomaže u umirivanju opekotine i hidrataciji kože.
Hladne obloge: Možete staviti hladnu i vlažnu krpu na opekotinu ili uraditi koloidnu kupku od ovsene kaše kako biste smanjili nelagodnost.
Oporavak: Ako imate plikove, ne bušite ih jer oni pomažu u zaštiti i zarastanju kože. Držite ih čistim i nanesite vazelin kako biste sprečili infekcije.
Analgetici: Uzimanje aspirina ili ibuprofena može pomoći u smanjenju bola i otoka.
Hidratacija: Pijte više vode jer opekotine od sunca izvlače tečnost na površinu kože i povećavaju rizik od dehidracije.
Kada su u pitanju narodni lekovi za opekotine od sunca, postoje nekoliko efikasnih metoda prema portalu “eKlinika”:
Kupus, šargarepa i neven: Kombinacija ovih sastojaka može umiriti kožu. Listovi kiselog kupusa se stavljaju na opekotine, a šargarepa se može koristiti kao obloga ili u kombinaciji sa etarskim uljem nevena.
Jabuka i krompir: Rendana smesa od sirovog krompira i jabuka može pomoći u oporavku kože iziritirane sunčevim zračenjem.
Ovas, banana i med: Maska od ovih sastojaka smiruje i hidrira kožu. Ostavite je na koži neko vreme pre ispiranja mlakom vodom.
Paradajz i jogurt: Smeša paradajza i jogurta takođe može biti korisna za umirenje kože nakon izlaganja suncu.
Važno je zapamtiti da je prevencija najbolji način zaštite od opekotina od sunca. Nosite zaštitnu odeću, šešire i sunčane naočare, i redovno nanosite vodootpornu kremu za sunčanje sa visokim SPF-om. Ovo će smanjiti rizik od oštećenja kože i raka kože, omogućujući vam da uživate u letnjim aktivnostima bez brige o štetnim efektima sunčevih zraka.
BONUS TEKST
Opekotine od sunca mogu biti vrlo bolne i neprijatne, ali pravilnim postupanjem možete ublažiti nelagodnost i pospešiti proces zarastanja kože. Evo nekoliko korisnih saveta kako se nositi sa opekotinama od sunca:
Sklonite se sa sunca: Prva reakcija treba biti sklanjanje sa sunca i premestanje u hladovinu ili zatvoreni prostor kako biste sprečili dalje izlaganje kože UV zracima.
Hlađenje kože: Hladne obloge mogu značajno pomoći u smanjenju temperature kože i ublažavanju bola. Možete koristiti hladne obloge poput hladnih kompresa ili potopiti pamučnu krpu u hladnu vodu i staviti je na opečenu kožu.
Hidratacija: Važno je održavati kožu hidriranom. Koristite hidratantne kreme koje sadrže aloe veru ili pantenol jer one pomažu u smirivanju kože i ubrzavaju proces ozdravljenja. Nanosite ih nežno na kožu nakon tuširanja ili kupanja.
Izbegavanje iritacija: Iziritirana koža od opekotina može biti osetljiva na dodatne iritacije. Stoga izbegavajte upotrebu agresivnih sapuna, alkohola ili parfema koji mogu dodatno iritirati kožu.
Analgetici: Uzimanje analgetika poput ibuprofena ili acetaminofena može pomoći u smanjenju bola i otoka povezanog sa opekotinama.
Hidratacija iznutra: Pijte puno vode kako biste sprečili dehidraciju, posebno ako imate veliku površinu opečene kože. Opekotine od sunca mogu izazvati gubitak tečnosti, pa je važno nadoknaditi je pijenjem dovoljno tečnosti.
Pliktovi: Ako se pojave plikovi na koži, ne bušite ih jer to može povećati rizik od infekcije. Ostavite ih da se prirodno zarastu, a prekrivajte ih sterilnim zavojima ili gazom kako biste ih zaštitili.
Nanos hladnih losiona: Kalamin losioni ili losioni sa mentolom mogu pružiti dodatno olakšanje i hlađenje kože.
Konsultacija sa lekarom: Ako su opekotine od sunca jako bolne ili pokrivaju veliku površinu kože, važno je posetiti lekara. On može preporučiti odgovarajući tretman ili terapiju za brži oporavak.
Preventivne mere su ključne za izbegavanje opekotina od sunca. Uvek nosite zaštitnu odeću, šešire i sunčane naočare, i redovno nanosite vodootpornu kremu za sunčanje sa visokim SPF-om, posebno ako provodite dugo vreme na suncu. Ovo će vam pomoći da uživate u sunčanim aktivnostima bez rizika od opekotina i dugoročnih oštećenja kože.