Oglasi - Advertisement

U ovom ćemo članku raspravljati o uobičajenom problemu koji se tiče neugodnih mirisa u našim domovima. U većim kućanstvima u kojima se kuhaju značajne količine hrane može biti prilično teško izbjeći neugodne mirise, a često imamo ograničenu kontrolu nad vanjskim mirisima koji mogu ući kroz otvorene prozore.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

  • Jedno od učinkovitih rješenja za uklanjanje ovih neugodnih mirisa je korištenje lovora.Ova je metoda osobito korisna nakon pripreme jela poput ribe ili pržene hrane, koja obično ostavljaju dugotrajne mirise. Jednostavno kuhanje nekoliko listova lovora u vodi deset minuta može dovesti do primjetnog poboljšanja.

Jedna od manje poznatih primjena je stavljanje lovorovih listova na topli radijator. Ova metoda uspješno uklanja neugodne mirise, a dom prožima nježnim mirisom. Samo stavite nekoliko listova iznad radijatora i dopustite lovoru da učini svoju čaroliju. Isti koncept može se koristiti u hladnjaku; stavljanjem svježeg lovorovog lišća možete se riješiti svih neugodnih mirisa uzrokovanih tamo pohranjenom hranom.

BONUS:

Godinama ponavljamo istu pogrešku pranja rublja: nakon što ovo završite, možda ćete odlučiti potpuno izbaciti omekšivač iz svog procesa. Rublje stavite u perilicu, zatim odabrani deterdžent, a potom i omekšivač. Za mnoge je ljude dodavanje omekšivača ključan korak, jer učinkovito smanjuje statično prianjanje i nabore na odjeći, a istovremeno daje mekoću i ugodan miris. Jeste li znali da omekšivač može uzrokovati više štete nego koristi vašoj odjeći, perilici rublja, pa čak i vama samima?

  • U nadolazećim odjeljcima naučite o stvarnim učincima omekšivača na proces pranja rublja i razlozima koji stoje iza prijedloga da ga prestanete koristiti. Osim toga, nudimo dvije prirodne zamjene za omekšivače koje možete isprobati prilikom sljedećeg pranja rublja. Pojedinci s osjetljivom kožom ili oni koji imaju ekcem mogu imati alergijske reakcije kada koriste omekšivače. Te se reakcije mogu manifestirati kao svrbež i, u ozbiljnijim slučajevima, mogu dovesti do respiratornih problema.

Istraživanja pokazuju da omekšivači često sadrže kvaterne amonijeve spojeve, koji su povezani s astmom i iritacijom kože. Ako mislite da možda imate alergijsku reakciju na omekšivač, važno je da ga odmah prestanete koristiti i po potrebi se obratite liječniku. Nadalje, navodi centarzdravlja.hr, svu odjeću koja je došla u dodir s omekšivačem potrebno je ponovno oprati prije no što je nosite.

  • Omekšivači mogu oštetiti vašu odjeću. U osnovi, omekšivač tkanine djeluje nanošenjem jedinstvenog “sloja” na odjeću, povećavajući njihovu mekoću i glatkoću. Unatoč tome, ovaj proces smanjuje sposobnost tkanine da upija vlagu, što može dovesti do značajnih problema u određenim situacijama. Na primjer, ručnici mogu postati manje učinkoviti u upijanju vode, a sportska odjeća može teško upijati znoj tijekom intenzivne aktivnosti.

Osim toga, redovita primjena omekšivača može dovesti do nakupljanja ostataka na odjeći, što može spriječiti učinkovito upijanje vode ili deterdženta tijekom pranja. Ova prepreka može rezultirati neučinkovitim ciklusima pranja, što u konačnici uzrokuje “zarobljavanje” neugodnih mirisa unutar tkanine, što ih čini teškim za uklanjanje. Omekšivač može oštetiti perilicu rublja. Istraživanja pokazuju da omekšivač nije učinkovit za korištenje u perilicama rublja.

  • Ova gusta tekućina, čak i kada se pomiješa s vodom, može dovesti do nakupljanja sluzavosti u ladici deterdženta, potičući rast plijesni. Nadalje, korištenje omekšivača tijekom duljeg razdoblja može uzrokovati začepljenje cijevi i odvoda, što može dovesti do problema s perilicom rublja. Budući da se tijekom pranja na nižim temperaturama ne otapa kako treba, kuglice je bitno redovito čistiti. Omekšivači ne poboljšavaju čistoću rublja. Bez obzira na različita stajališta, omekšivač ne doprinosi procesu čišćenja.

Djeluje poput regeneratora za kosu dodajući neprimjetan premaz koji omekšava tkanine i pojačava njihov miris. Ciklus pranja koji uključuje samo omekšivač doveo bi do prljave odjeće, dok bi korištenje samo deterdženta osiguralo istu razinu učinkovitosti čišćenja. Okoliš trpi zbog štetnog utjecaja omekšivača. Mnogi omekšivači izrađeni su od sastojaka dobivenih iz nafte, koji nisu biorazgradivi i mogu uzrokovati znatnu štetu okolišu tijekom vremena.

Primarne komponente većine omekšivača rublja, kvarterni amonijevi spojevi, poznati su po svojim negativnim učincima na morske ekosustave. Nadalje, pažnja na ambalažu je ključna. Za uklanjanje plastičnog otpada potrebno je prestati koristiti plastifikatore. Koje se alternative mogu koristiti umjesto omekšivača? Srećom, postoje jednostavne opcije koje mogu pomoći u održavanju mekoće vašeg rublja bez potrebe za omekšivačem.

Da biste postigli nježnije pranje, možete dodati pola šalice sode bikarbone ili četvrtinu šalice destiliranog bijelog octa. Ako je miris octa prejak, razmislite o dodavanju nekoliko kapi eteričnog ulja za ugodniji miris. Važno je imati na umu da se ocat nikada ne smije miješati s izbjeljivačem jer ta kombinacija proizvodi opasne pare.

PREUZMITE BESPLATNO

SAMO ZA NAŠE ČITATELJE!

Nakon unošenja emaila, dobit ćete besplatnu kopiju knjige Rich Dad, Poor Dad Roberta Kiyosakija. 

Otkrijte tajne koje će vam pomoći u postizanju finansijske slobode! 😎

Dobit ćete samo najkorisnije i najzanimljivije informacije prilagođene samo vama.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here