U rano proljeće 1939. roditelji petogodišnje djevojčice u udaljenom peruanskom selu primijetili su da njihova kći pokazuje simptome povećanog trbuha. Zabrinuti, Tiburello Medina i Victoria Losea prevezli su svoje dijete iz sela Tikrapu u Limu na liječničku procjenu. Slučaj Line Medine zaprepastio je pedijatre i izazvao međunarodnu pozornost, što nije bilo dobrodošlo ni njoj ni njezinoj obitelji.
- Lina Medina do danas nije otkrila identitet svog oca, a i ona i njezina obitelj drže se podalje od javnosti i suzdržavaju se od davanja intervjua. 14. svibnja 1939. Lina Medina ušla je u povijest rodivši zdravog dječaka carskim rezom, čime je postala najmlađa majka u zabilježenoj povijesti sa samo 5 godina, 7 mjeseci i 21 dan. Postavlja se pitanje: kako je Lina Medina uopće mogla zatrudnjeti u tako nježnoj dobi? Rođena 23. rujna 1933. u jednom od najsiromašnijih sela u Peruu, Lina je bila kći Tiburela Medine i Victorije Losea, a bila je jedna od devetero braće i sestara.
Otkriće njezine trudnoće zaprepastilo je i njezinu obitelj i širu zajednicu. Pedijatrijski endokrinolozi nagađali su da je Lina možda bila pogođena rijetkim genetskim stanjem poznatim kao preuranjeni pubertet, koje bi moglo objasniti prerani početak njezinog fizičkog razvoja. Vjeruje se da je Lina prvi ciklus dobila sa samo osam mjeseci. Pregledom su otkriveni znakovi uznapredovalog razvoja, uključujući prisutnost razvijenih grudi, širih bokova i značajnog rasta kostiju.
- Ipak, usprkos ovim ranim fizičkim promjenama, Lina je još uvijek izgledala kao malo dijete. Identitet djetetova oca Lina nikada nije otkrila, a sam otac ostaje neidentificiran. Iako je bilo raznih sumnji, ne postoje konačni dokazi o identitetu oca ili okolnostima trudnoće. Medina i njezina obitelj odlučile su se kloniti medija koji su htjeli platiti za intervjue i osobne priče.
Iako su novinari iz Sjedinjenih Država pokušali dobiti intervju s najmlađom majkom na svijetu, ona i njezina obitelj odbili su javno razgovarati o tome. Lina Medina i dalje je enigma, s navršenih osamdeset godina života. Njezin sin Gerardo, rođen 1939., stasao je u zdravu osobu; međutim, tragično je podlegao bolesti kostiju 1979. u dobi od 40 godina. Nakon toga, Lina je nastavila karijeru tajnice, udala se i dočekala drugog sina u svojim tridesetima.
DODATAK TEKSTU
U pojedinim krajevima ovu ljekovitu biljku nazivaju različitim imenima, među kojima su majčina dušica, divlji bosiljak, poponac, poljska majčina dušica, vrtna majčina dušica i vrisak. Majčina dušica ili Thymus je botanička vrsta poznata po svojoj sposobnosti da liječi razne bolesti koje pogađaju žene. Pospješuje izlučivanje urina i menstruaciju, olakšava spontani pobačaj i podržava normalan porod.
- Osim toga, majčina dušica ublažava grčeve želuca i maternice, kao i menstrualne tegobe. Ova biljka služi kao snažan antiseptik, djelujući na unutarnje organe, dišni sustav i urogenitalni trakt. Nadalje, majčina dušica povećava vitalnost, stimulira mentalne i fizičke funkcije, te je korisna za stanja kao što su: – Nekoliko se neuroza može ublažiti, jer kupke majčinske duše jačaju i živce i mišiće.
– Majčina dušica služi kao pravi lijek protiv alkoholizma i depresije. Posebno se savjetuje kod liječenja alkoholizma jer konzumacija čaja od majčine dušice izaziva nelagodu u želucu, praćenu mučninom i povraćanjem, zbog čega osoba gubi želju za daljnjim uživanjem alkohola. – Poboljšanje spolnih funkcija dovodi do ublažavanja slabosti i seksualnih smetnji. – Respiratorne bolesti uključuju astmu, bronhitis, emfizem i tuberkulozu.
Čaj ili sirup od matičnjaka koristi se zbog svoje sposobnosti otapanja sluzi, čime pomaže pri iskašljavanju. Osim toga, služi kao antiseptik koji smiruje jak kašalj i pomaže u sprječavanju prijenosa infekcije. – Ženske bolesti – potiče i regulira menstrualne cikluse, pokazuje antiseptička svojstva protiv infekcija maternice, te pozitivno utječe na liječenje raznih ženskih poremećaja.
- Majčina dušica se savjetuje za liječenje migrena, stanja koja pogađaju mjehur, bubrege i želudac, kao i kod anemije, prekomjernog stvaranja žuči, angine, reume, difterije, napadaja, nesanice i nesvjestice. Ulje majčine dušice koristi se u liječenju stanja kao što su paraliza, moždani udar, multipla skleroza, atrofija mišića, reumatizam i uganuća. Naime, eterično ulje timijana ima visoku koncentraciju cimola, koji može biti toksičan u značajnim količinama. Ovo ulje se također koristi za ublažavanje nadutosti i probavnih smetnji, kao i za poboljšanje cirkulacije.
Nadalje, majčina dušica služi kao prirodni afrodizijak i posjeduje razne svojstva, uključujući antiseptičko, antioksidativno, antispazmodičko, antiretičko, adstrigentno, antitusivno, antihelmintičko, probavno, diuretičko, dijaforetično, dezodoransno sredstvo, sredstvo za emenagogiju, ekspektorans, karminativ, mikotik, sedativ i tonik. Osim toga, često se koristi kao začin i smatra se biljkom prožetom magičnim svojstvima. Povijesno gledano, Egipćani su koristili matičnjak za pranje pokojnika i balzamiranje.