Razvod se, nakon smrti voljene osobe, smatra drugim najvećim izvorom stresa i patnje. Posledice razvoda ne osećaju samo bivši supružnici, već i deca, roditelji, braća i sestre, kao i prijatelji. Deca različitog uzrasta različito reaguju na razvod roditelja. Manja deca se često brže prilagođavaju novonastaloj situaciji, ali tinejdžeri često doživljavaju mnogo teže emotivne posledice.

  • Kada se razvod desi u periodu tinejdžerskog uzrasta, situacija postaje komplikovanija. Tinejdžeri su u osetljivom periodu života i veoma im je teško objasniti zbog čega se porodica raspada. Statistike pokazuju da devojčice teže podnose razvod od dečaka, i njima je potrebno više vremena i razgovora da prihvate situaciju. Devojčice često postaju tužne, anksiozne i nesrećne, dok su dečaci skloniji agresivnom ponašanju i neposlušnosti.

Takođe, dečaci lakše prihvataju novog partnera majke, dok je to za devojčice mnogo veći problem.Priča jedne devojke iz Banjaluke, Jasmine, potvrđuje ove činjenice. Jasmina, koja sada ima 27 godina, podelila je svoju priču na jednom forumu. Njeni roditelji su se razveli kada je imala 16 godina. Iako sada misli da je razvod bio dobra odluka, tada je teško podnela rastanak roditelja. Nakon razvoda, njen otac je brzo našao novu partnerku, dok je Jasmina sa majkom i bratom ostala da živi u stanu koji je otac dobio od firme.

Jasmina je krivila majku za razvod i mislila da je mogla da bude tolerantnija. Kada je njena majka počela da se viđa sa kolegom, Jasmina je odlučila da preduzme drastične korake kako bi sprečila novu vezu. Počela je da svraća u restoran gde je njena majka radila, nadajući se da će svojim prisustvom sprečiti bilo kakvu romantičnu vezu između majke i kolege.Jasmina je započela vezu sa majčinim kolegom, verujući da će time sprečiti majku da započne novu vezu. Iako je njena veza sa tim muškarcem kratko trajala, uspela je da razdvoji majku od potencijalnog partnera.

Godinama kasnije, Jasmina se suočila sa istinom kada je majka otkrila da je bila zaprošena i da je trebalo da se venča sa tim muškarcem. Jasmina je shvatila da je svojim postupcima uništila majčinu šansu za ljubav.Priča Jasmine pokazuje koliko razvod može negativno uticati na decu, posebno tinejdžere. Njeni postupci, iako motivisani željom da zaštiti porodicu, doveli su do dugotrajne patnje i osećaja krivice. Ovo je podsetnik koliko je važno pružiti deci podršku i razumevanje tokom procesa razvoda, kako bi se smanjile negativne posledice po njihovo emocionalno zdravlje.

BONUS TEKST

Gojaznost je kompleksno zdravstveno stanje koje se karakteriše prekomernim nakupljanjem masnog tkiva u tijelu. Ovo stanje može biti posljedica različitih faktora, uključujući genetiku, način života, ishranu, i društvene i ekonomske uvjete. Postoji nekoliko klasifikacija gojaznosti, od kojih je najčešća indeks tjelesne mase (BMI), koji se računa na osnovu odnosa težine i visine osobe.

Gojaznost može povećati rizik od brojnih zdravstvenih problema, uključujući srčane bolesti, dijabetes tipa 2, visok krvni pritisak, određene vrste karcinoma, poremećaje disanja, osteoartritis i druge. Također može imati značajan uticaj na mentalno zdravlje, dovodeći do depresije, anksioznosti i smanjenog samopouzdanja.

Liječenje gojaznosti obično uključuje kombinaciju promjena u ishrani, povećane fizičke aktivnosti, psihološku podršku i u nekim slučajevima, medicinske intervencije poput operacija smanjenja želuca. Preventivne mjere uključuju zdravu ishranu, redovitu tjelesnu aktivnost, izbjegavanje prekomjernog unosa kalorija i promjene u životnom stilu kako bi se održala zdrava težina.

Važno je sagledati gojaznost kao kompleksan problem koji zahtijeva multidisciplinarni pristup kako bi se efikasno riješio i kako bi se poboljšalo zdravlje i kvalitet života oboljelih.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here