Gljivice na noktima mogu biti estetski neprivlačne i predstavljaju ozbiljan zdravstveni problem ako se ne leče. Njihovo uklanjanje može biti dugotrajan i skup proces, pa se mnogi odlučuju za prirodne lekove pre nego što posegnu za industrijskim proizvodima.

  • Jedan od najefikasnijih prirodnih lekova je kokosovo ulje. Kokosovo ulje poseduje antifungalna svojstva i visok nivo srednjelančanih masnih kiselina koje pomažu u borbi protiv gljivica. Važno je koristiti djevičansko, hladno prešano organsko kokosovo ulje za najbolje rezultate, izbegavajući komercijalne varijante koje mogu sadržavati dodatke i nečistoće. Pre upotrebe kokosovog ulja, temeljno očistite stopala. Nanesite veću količinu ulja na nokte i okolnu kožu, ponavljajući ovaj proces najmanje tri puta dnevno.

Pored kokosovog ulja, običan jogurt može biti koristan u lečenju gljivica na noktima. Potapanje stopala u jogurt omogućava probiotičkim bakterijama iz jogurta da se bore protiv gljivica. Nakon što se jogurt osuši na stopalima, operite ih hladnom vodom.

Još jedan prirodni lek je soda bikarbona. Soda bikarbona ima antifungalna svojstva koja mogu pomoći u lečenju gljivica. Pomešajte sodu bikarbonu i hladnu vodu u odnosu 1:3, nanesite smesu na prste i nokte, i ostavite da deluje nekoliko minuta pre ispiranja.

  • Ovi prirodni lekovi mogu biti efikasni, ali je važno biti dosledan u njihovoj primeni kako bi se postigli najbolji rezultati. Ako primetite da problem ne prolazi ili se pogoršava, obavezno se obratite lekaru za profesionalni savet i tretman.

BONUS TEKST

Gljivice na noktima, poznate i kao onihomikoza, predstavljaju čest problem koji može zahvatiti nokte na rukama i nogama. Ova infekcija se manifestuje promenom boje nokta, zadebljanjem, lomljivošću i neprijatnim mirisom. Iako na prvi pogled može delovati kao estetski problem, ako se ne leči, može dovesti do ozbiljnijih zdravstvenih komplikacija, uključujući bol i poteškoće pri hodanju.

Uzroci gljivične infekcije noktiju su različiti. Najčešći uzročnici su dermatofiti, gljivice koje napadaju keratin, protein koji se nalazi u noktima. Infekcija može nastati zbog direktnog kontakta sa zaraženom osobom ili predmetom, ili usled boravka u vlažnim i toplim sredinama kao što su bazeni, javna kupatila i teretane. Takođe, osobe sa oslabljenim imunitetom, dijabetesom ili lošom cirkulacijom su podložnije ovoj infekciji.

Jedan od efikasnih prirodnih lekova za gljivice na noktima je kokosovo ulje. Kokosovo ulje je poznato po svojim antifungalnim svojstvima zahvaljujući visokom sadržaju kaprilne i laurinske kiseline. Ove kiseline pomažu u razbijanju ćelijskih zidova gljivica, čime ih efikasno uništavaju. Pre upotrebe, važno je temeljno očistiti i osušiti stopala. Kokosovo ulje se nanosi na zahvaćene nokte i okolnu kožu tri puta dnevno, masirajući ga u nokat i kožu dok se potpuno ne upije. Dosledna primena može pokazati rezultate već nakon nekoliko nedelja.

Drugi prirodni lek je običan jogurt. Jogurt sadrži probiotike, korisne bakterije koje mogu pomoći u borbi protiv gljivičnih infekcija. Potapanje stopala u jogurt omogućava probiotikima da prodru u nokat i bore se protiv gljivica. Nakon što se jogurt osuši na nogama, treba ih temeljno oprati hladnom vodom i osušiti. Ovaj proces može biti ponavljan svakodnevno dok se ne postignu željeni rezultati.

Soda bikarbona je još jedan prirodni lek koji može biti od pomoći. Soda bikarbona poseduje antifungalna svojstva i može neutralisati neprijatne mirise. Za tretman gljivica, soda bikarbona se pomeša sa hladnom vodom u razmeri 1:3, nanosi se na zahvaćene prste i nokte, i ostavi da deluje nekoliko minuta pre ispiranja. Ovaj tretman može biti ponavljan dva puta dnevno.

Uz primenu ovih prirodnih lekova, važno je preduzeti i preventivne mere kako bi se sprečio povratak infekcije. Održavanje higijene stopala, redovno menjanje čarapa, izbegavanje nošenja uske obuće i omogućavanje noktima da dišu mogu značajno smanjiti rizik od gljivične infekcije. Takođe, važno je izbegavati hodanje bosim nogama po javnim površinama i redovno dezinfikovati alate za negu noktiju.

U slučajevima kada prirodni lekovi ne daju očekivane rezultate, ili ako se infekcija pogorša, neophodno je potražiti savet lekara. Profesionalni tretmani, uključujući antifungalne kreme, lakove za nokte i oralne lekove, mogu biti potrebni za efikasno lečenje gljivica na noktima.

U zaključku, iako gljivice na noktima mogu biti uporne i izazovne za lečenje, kombinacija prirodnih lekova, preventivnih mera i, po potrebi, medicinskih tretmana može pomoći u uspešnom rešavanju ovog problema i održavanju zdravih noktiju.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here