Neprijatni osjećaji zatezanja ili grčevi u listovima, koji se mogu proširiti na bedra, često su posljedica nedostatka minerala u tijelu, što je najčešće uzrokovano prekomjernim znojenjem. Međutim, ti simptomi također mogu ukazivati na ozbiljnije zdravstvene probleme, poput suženja ili potpune blokade arterija u nogama.
Dr. Dragica Stepić, specijalista opšte hirurgije, naglašava da bolna ili zategnuta područja mogu jasno ukazivati na probleme s arterijama u butini, kao i na moguće suženje arterija u preponama ili karlici. Dijagnostika ovih stanja obično uključuje opipavanje pulsa na nozi i procjenu promjena na koži stopala koje su posljedica ishemije, smanjenog dotoka krvi. Također se koristi kolor Doplerov indeks, koji pokazuje omjer krvnog tlaka u nogama i rukama, pružajući informacije o protoku krvi kroz manje krvne žile.
Nakon pregleda, doktor može odlučiti o potrebi za hitnom angiografijom ili kontrastnim snimanjem, a u nekim slučajevima može biti neophodno primijeniti metode revaskularizacije, poput ugradnje stenta ili bajpasa, kako bi se obnovio normalan protok krvi.
U slučajevima kada nema ozbiljnih vaskularnih suženja, preporučuju se određene mjere liječenja. Jedna od najvažnijih mjera je redovno hodanje, čak i ako je prisutan bol. Ova aktivnost pomaže poboljšanju protoka krvi u nogama. Prestajanje s pušenjem je također od izuzetne važnosti, jer je dokazano da pušenje ubrzava i pogoršava aterosklerozu, što često dovodi do ozbiljnih komplikacija kao što je gangrena, napominje Dr. Stepić.
Jedan od ključnih dijagnostičkih alata za procjenu protoka krvi kroz arterije u nogama je kolor Doplerov indeks, koji se koristi za mjerenje omjera krvnog tlaka u nogama i rukama. Ovaj indeks pomaže ljekarima da bolje razumiju stanje protoka krvi kroz manje krvne žile i da odrede dalji tok liječenja.
U slučajevima kada su potrebne dodatne dijagnostičke metode, doktor može preporučiti angiografiju ili kontrastno snimanje, koje pomaže u detaljnom prikazu krvnih žila i identifikaciji eventualnih suženja ili blokada. Ako se utvrdi da su potrebne intervencije za obnavljanje protoka krvi, mogu se primijeniti metode kao što su ugradnja stenta ili bajpasa. Stentovi pomažu u održavanju otvorenosti arterija, dok bajpas operacija omogućava preusmjeravanje protoka krvi oko blokiranih ili suženih dijelova arterija.
Osim medicinskih intervencija, važno je i usvojiti zdrave životne navike koje mogu pomoći u prevenciji i tretmanu problema s arterijama. Redovno hodanje, čak i kada je prisutan bol, pomaže u poboljšanju protoka krvi i jačanju mišića nogu. Također je važno prestati pušiti, jer pušenje značajno doprinosi razvoju i pogoršanju ateroskleroze, što može dovesti do ozbiljnih komplikacija kao što je gangrena.
Pored toga, usvajanje zdrave prehrane bogate voćem, povrćem i cjelovitim žitaricama može pomoći u održavanju zdravlja arterija i smanjenju rizika od razvoja kardiovaskularnih bolesti. Redovne kontrole kod ljekara i praćenje simptoma mogu značajno doprineti ranom otkrivanju i liječenju problema s arterijama.
U zaključku, neprijatni osjećaji zatezanja ili grčevi u listovima mogu biti znak ozbiljnih problema s arterijama u nogama. Rano otkrivanje i liječenje ovih problema ključni su za sprečavanje ozbiljnih komplikacija. Redovna fizička aktivnost, prestanak pušenja i zdrava prehrana mogu značajno poboljšati zdravlje arterija i smanjiti rizik od ozbiljnih vaskularnih problema.