Ljudsko tijelo, sa svojim kompleksnim mehanizmima, funkcioniše poput savršene mašine kada svi organi rade ispravno. Međutim, nije retkost da se javljaju problemi koji mogu ozbiljno ugroziti zdravlje. U nekim slavenskim jezicima želudac se naziva “život”, što naglašava njegovu važnost. Nažalost, želudac je podložan brojnim problemima kao što su prekomerna kiselina, trovanje hranom i druge bolesti, zbog čega je od ključne važnosti obratiti pažnju na naše prehrambene navike. Posebno je bitno naglasiti ulogu bakterije Helicobacter pylori (H. pylori) u gastrointestinalnim problemima poput gastritisa i čira na želucu, kao i njenoj povezanosti sa povećanim rizikom od raka želuca.

  • Infekcija ovom bakterijom može oštetiti sluzokožu želuca i creva, što dovodi do prekomerne proizvodnje želučane kiseline. Standardni tretman za H. pylori uključuje dvonedeljnu terapiju kombinovanim antibioticima, dok lečenje ulkusa može trajati i do dva meseca. Za najbolje rezultate, pacijentima se savetuje da dosledno prate propisani tretman do kraja, čak i ako simptomi počnu da se povlače, sve dok lekar ne odobri prekid terapije.

Promene u ishrani mogu značajno pomoći u borbi protiv H. pylori. Studije su pokazale da konzumacija 70 grama brokolija dnevno može smanjiti prisustvo H. pylori za oko 40%. Ovo se pripisuje sulforafanu, jedinjenju koje se bori protiv bakterija. Preporučuje se da se ovaj plan ishrane sledi najmanje dva meseca, uz dodatne mere poput redovnog pranja ruku pre jela, povećanja unosa vlakana kroz integralne žitarice, voće i povrće, i smanjenja konzumacije iritansa poput začinjene hrane, kofeina i alkohola.

Prevencija i lečenje ovih problema oslanjaju se na redovne medicinske preglede i adekvatne intervencije. H. pylori je gram-negativna bakterija koja može preživeti u kiselom okruženju želuca i na temperaturama do 37 stepeni Celzijusa. Infekcija je u porastu i veruje se da gotovo polovina svetske populacije nosi ovu bakteriju, iako mnogi nisu svesni njenog prisustva jer nemaju simptome. H. pylori obično zarazi ljude u detinjstvu i može ostati u želucu dugo vremena.

Opasnosti od H. pylori ne treba podcenjivati jer može dovesti do peptičkog ulkusa, a ako se ne leči, i do raka želuca. Ova bakterija može izazvati gastritis, čireve i rak želuca. Nobelovci Barry Marshall i Robin Warren identifikovali su H. pylori 2005. godine, čime su pokazali vezu između ove bakterije i upale u želucu, jednjaku ili tankom crevu. Bakterija se često prenosi konzumacijom kontaminirane hrane ili vode.

Bolovi u stomaku kod dece mogu biti uzrokovani raznim faktorima, uključujući virusne infekcije, probavne smetnje, stres, nervozu ili upalu slepog creva, a ne samo prisustvom H. pylori. Bakterija se najčešće prenosi putem telesnih izlučevina, kontaminiranom hranom ili vodom. Njena prevalencija je veća u zajednicama sa lošim higijenskim uslovima. Iako su simptomi retki kod dece, H. pylori se može preneti ljubljenjem, razgovorom ili kontaktom sa povraćenom materijom zaražene osobe.

Infekcija H. pylori uzrokuje promene u želucu i dvanaesniku. Bakterija cilja zaštitnu sluznicu želuca, izazivajući imunološki odgovor i proizvodnju enzima i toksina. Pravilno prepoznavanje i lečenje H. pylori može značajno smanjiti rizik od teških stanja poput čira i raka želuca.Prijenos se može dogoditi i kontaktom s bakterijama koje se nalaze u izmetu zaražene osobe, obično prijenosom tih bakterija na ruke. Stoga je važno znati prepoznati znakove infekcije Helicobacter pylori. Infekcija izazvana ovom bakterijom uzrokuje promjene u želucu i dvanaesniku. Helicobacter pylori cilja na zaštitnu sluznicu želuca, pokrećući odgovor imunološkog sustava i kasniju proizvodnju određenih enzima i toksina.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here