Oglasi - Advertisement

Svi znamo da su miševi jako dosadna  gadljiva  i štetena stvorenja posebno ako se nalasele u naš dom. U nastavku ovog teksta smo odlučili da vam podijelimo nekoliko korisnih savjeta kako da se riješite ovih dosadnih štetočina.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

  • Kad stigne hladno vrijeme, miševi i pacovi, kao i mnoge druge životinje, krenu u potragu za toplinom i hranom. I dok se nama čini da je kuća zatvorena i sigurna, ovi mali, uporni gosti lako pronađu pukotine, podrume, tavane i ostave – baš ono što im treba za ugodan boravak. Problem glodara u kući može donijeti brojne neprijatnosti: od oštećenja stvari do zdravstvenih rizika. Ali srećom, postoji nekoliko efikasnih prirodnih metoda koje pomažu da se ovi nepozvani gosti otjeraju, i to bez hemije.

Jedan od najmoćnijih prirodnih neprijatelja pacova i miševa jeste miris izgorele gume. Ovaj jak i prodoran miris djeluje toliko neprijatno na glodare da ih doslovno tjera iz prostora u kojem je prisutan. Da bi se napravio ovaj repelent, dovoljno je spaliti manje komade starih automobilskih guma i ostatak pepela postaviti na mjesta gdje sumnjate da bi miševi mogli prolaziti. Efekat traje i do pet mjeseci, što ovu metodu čini dugotrajnim i efikasnim rješenjem.

  • Sličan učinak ima i spaljena vuna ili ptičije perje. Ako kod kuće imate stare vunene čarape ili komade perja – možete ih spaliti na kontrolisan način, a dobijeni pepeo nanijeti uz zidove, na ulaze u podrume ili druge prolaze kroz koje glodari ulaze. Smrad koji ostaje nakon spaljivanja djeluje odbijajuće na njih i stvara neugodan ambijent koji ih tjera da potraže drugo skrovište.

Još jedna izuzetno korisna tehnika uključuje brezov katran. Ova tamna, gusta supstanca snažnog mirisa koristi se u stočarstvu i prirodnoj medicini, ali je fantastična i za rastjerivanje miševa. Dovoljno je natopiti stari komad tkanine brezovim katranom i ostaviti ga na mjestima gdje ste primijetili njihovo prisustvo. Osim što ih tjera, stvara i zaštitnu barijeru jer dugo ostaje aktivna i otporna na vlagu.

Još jedan prirodni saveznik je terpentin, tekućina jake arome dobijena iz smole četinarskog drveta. Njegov miris je toliko prodoran da miševi izbjegavaju mjesta gdje je terpentin prisutan. Možete ga sipati u plitke posudice i postaviti u podrumima, šupama i garažama, a za jači efekat, pomiješajte ga sa malo kerozina i lagano poprskajte površine. Ova kombinacija ima dodatni efekat jer prodire dublje u zidove i materijal, ostavljajući trag koji miševi prepoznaju kao prijetnju.

  • Ove metode su posebno korisne jer ne sadrže štetne hemikalije, ne predstavljaju opasnost za ukućane ni kućne ljubimce ako se koriste pažljivo, i što je najvažnije – mogu se pripremiti od materijala koje već imate u kući ili selu. Pored toga, nećete imati dodatne troškove, što ih čini idealnim za ljude koji preferiraju prirodne metode zaštite doma.

Ako živite na selu ili u kući koja ima podrum, šupu, tavanski prostor ili staru ostavu – ovi savjeti su zlata vrijedni. Miševi najčešće dolaze noću, i tragovi koje ostavljaju (izmet, ogrebotine, oštećena hrana) često se vide tek kasnije. Zato je preventiva najvažniji korak – bolje ih je otjerati prije nego se udome, nego ih pokušavati ukloniti kada se već razmnože.

Dodatni savjeti uključuju:

Zatvaranje svih pukotina i rupa oko vrata i prozora.

Držanje hrane u hermetički zatvorenim posudama.

Redovno čišćenje kuhinje i ostave, kako bi se uklonili tragovi mrvica ili ostataka koji ih privlače.

Ne ostavljati otvorene kese s hranom za kućne ljubimce u garaži ili podrumu.

  • Miris je glavno oružje u borbi protiv glodara. Sve što im je neprijatno – guma, katran, perje, terpentin – treba strateški rasporediti tamo gdje mogu doći. Na taj način, ne samo da ćete ih otjerati, već ćete i spriječiti njihovo ponovno naseljavanje.

Ulaganjem malo truda i primjenom ovih metoda, možete zadržati svoj dom čistim, sigurnim i bez glodara. I to sve bez otrova i štetnih hemikalija. Jer kad toplina doma pozove, glodari dolaze – ali uz pravi miris, brzo će se okrenuti i otići u nekom drugom pravcu.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here