Ron Garan, uspješni bivši astronaut NASA-e, posvetio je više od pet mjeseci svom vremenu u svemiru, susrećući se s nečim što nitko na Zemlji dosad nije vidio. Kao značajna osoba u području istraživanja svemira, Ron Garan značajno je utjecao na industriju i iskoristio svoju karijeru da zagovara pozitivne promjene na našem planetu. Njegov rad potiče nebrojene pojedince da prihvate potencijal za globalnu suradnju i održive inovacije.
- Putovao je svemirom nevjerojatnih 178 dana, a njegova razmišljanja sadržana su u knjizi “The Orbital Perspective: Lessons in Seeing the Big Picture from a Journey of 71 Million Miles”, gdje govori o tome kako ga je to putovanje značajno transformiralo, posebno u pogledu njegova percepcija svetoga. U intervjuu za ‘Big Think’, Garan je primijetio: “Promatrao sam živopisne dugine nijanse biosfere kako pulsiraju i isprepliću se sa životom.”
Iako možda nemam pozadinu u ekonomiji, očito je da sustavi koje su stvorili ljudi gledaju na sve, uključujući sustave za održavanje života našeg planeta, samo kao na elemente globalne ekonomije. “Kada zemlja nestane i svemir ispuni prazninu, postaje jasno da smo zarobljeni u zabludi.” Razradio je elemente koji su doveli do njegove promjene gledišta. Fenomen poznat kao “Efekt pregleda” odnosi se na značajnu transformaciju kroz koju prolaze astronauti nakon što su svjedočili planetu koji visi u golemom svemirskom prostranstvu.
- Ovo iskustvo može se usporediti sa žaruljom koja svijetli, otkrivajući našu duboku međusobnu povezanost i oslanjanje jednih na druge. On ističe da “čovječanstvo lebdi u tami, opažajući samo ograničen tračak stvarnosti”. Spomenuo je različite elemente koji dovode do toga da ne reagiramo dovoljno na poteškoće s kojima se susrećemo. „Situacija se često smatra potpuno shvaćenom, ali ono što vidimo samo je djelić cjeline.
Ovo ograničeno razumijevanje ometa našu sposobnost suočavanja s brojnim izazovima. Trenutno društvo snosi značajan trošak zbog ovog nedostatka. Ključni razlog za naše probleme u pronalaženju rješenja je naša nevoljkost da se izravno suočimo s problemima i nedostatak istinske perspektive. “Zato je bitno da zakoračimo u svjetlost”, rekao je astronaut. Crpeći iz svog vremena provedenog u svemiru, Garan je formulirao ideju orbitalne perspektive, koju je nazvao “pozivom na akciju”.
- Pozvao je pojedince da prihvate način života koji daje prednost dobrobiti čovječanstva nad ekonomskim i društvenim problemima. Ron Garan, rođen 30. listopada 1961. u New Yorku, bivši je astronaut, pilot i inženjer koji je tijekom svoje karijere sudjelovao u brojnim značajnim NASA-inim misijama.
Prije nego što je započeo karijeru astronauta, stekao je diplomu prvostupnika i magistra aeronautičkog inženjerstva, što mu je omogućilo da radi kao borbeni pilot u Zračnim snagama Sjedinjenih Država. Ron Garan izabran je za astronauta 2000. godine i odmah je započeo rigoroznu obuku. Godine 2008. sudjelovao je u svojoj prvoj svemirskoj šetnji kao stručnjak za misiju za STS-124, tijekom koje je tim uspješno premjestio i instalirao bitnu komponentu japanskog laboratorijskog modula na Međunarodnoj svemirskoj postaji (ISS).